Препродавци дупло зарађују на угљу !

М. Л. ЈАНКОВИЋ

01. 08. 2015. у 14:36

На стовариштима огрев и даље папрен, ниже цене очекују се за десет дана. ЕПС сирови угаљ продаје за 3.452 динара, а код шпекуланата 7.200. Половина повлашћених купаца продаје на црно

Препродавци дупло зарађују на угљу !

ИАКО је ЕПС пристао да врати јефтинију цену угља из "Колубаре", потрошачи ће најјефтинији лигнит у земљи моћи да пазаре тек од средине августа. ЕПС нуди сирови угаљ за 3.452 динара, али га поједини препродавци сада продају за чак 7.200! Угаљ је толико папрен на стовариштима јер количине огрева из "Колубаре" и "Костолца" још нису кренуле у званичну продају. Тако се на тржишту нуди готово искључиво енергент из нелегалних токова, на црно купљен од пензионерских удружења, синдикара бораца, инвалида...

Из "Електропривреде Србије" кажу да су цене угља из "Колубаре" и "Костолца" на нивоу из јануара 2013. године.

- Цена сировог угља из "Колубаре" је 3.452,42 динара по тони са укљученим порезом на додату вредност, док је цена угља из "Костолца" 2.957,35 динара по тони - кажу у ЕПС. - У медијским наводима помиње се да је на стовариштима тона угља из "Колубаре" чак 7.200 динара, што је више него дупло у односу на цену по којој ЕПС продаје ову врсту енергента.Подсећамо да "Електропривреда Србије" нема овлашћења нити може да утиче на цене код продаваца угља на стовариштима, јер они самостално формирају ценовнике, а ЕПС не може да утиче ни на цене транспорта овог енергента.

Упркос враћању цене на старо, на неким стовариштима и даље се нуди најјефтинији угаљ по нереалним ценама, које не могу да се правдају ни трошковима транспорта нити плаћања фирме и радника. Тако цена угља из "Костолца" иде и до 7.800, а из "Колубаре" прелази 7.000 динара по тони.

У Удружењу "Србија огрев" кажу да се проблем превисоке цене угља не задржава само на бахатим препродавцима већ је посреди много проблематичнија манипулација са набавком лигнита.

- Ситуација је таква да је ЕПС током лета расписао јавни конкурс за продају угља, али уговори још нису потписани па количине нису пуштене у продају - објашњава Иван Ивановић, генерални секретар "Србија огрева". - Очекујем да ће све бити готово за око десет дана и да ће тада знатно опасти цена због нових количина. До тада грађани треба да знају да ниједно стовариште које сада нуди огрев из "Колубаре", није га добило ове године легалним путем. Наиме, већина стоваришта огрев је прибавила од пензионерских организација, удружења бораца, инвалида или синдиката.

У Србији постоји око 200 организација које повлашћено добијају угаљ, а, тврди Ивановић, половина њих део енергената нелегално препродаје!

- Није проблем у пензионерима или инвалидима већ у руководству организација, које наруче више енергената него што им треба, па траже "трећа" тржишта - каже Ивановић.

Грађанима се зато саветује да угаљ почну да набављају када се уговори између ЕПС и препродаваца потпишу, што се очекује од 9. августа.


БАХАТИ ТРГОВЦИ

Већина стоваришта нема на лагеру сушени угаљ из "Костолца" и одговара да ће га набавити тек за 15 или 20 дана. Цена је махом прихватљива - 5.800 динара за тону. Ипак, неколико препродаваца никако не спушта цену са баснословно високе - 7.200 динара за једну тону! Зашто, и поред јефтиније основне цене не пада и њихова - немају одговор!

- Имаћемо сушеног угља из "Колубаре" тек тек средином августа, јер нам стално померају рок када ћемо га добити - кажу на једном од стоваришта. - Цена је 7.200 динара, тако је формирана, не можемо испод, са свим трошковима.


ИНСПЕКТОРИ НА ТЕРЕН

- Препродавци који нуде угаљ који је нереално скупљи од основне цене, крше закон и зато их мора посетити тржишна инспекција - каже Горан Паповић из Националног удружења за заштиту потрошача Србије. - Годинама није рађена нивелација цена, а она је неопходна да би се утврдило колике су заправо те сумануте марже.


СКУПЉЕ ИЗ УВОЗА

Огрев из иностранства знатно је скупљи него овај из домаћих резерви. Тако, угаљ станари, који је еквивалент нашем домаћем, стаје од 9.500 до 10.000 динара по тони. Такође, потрошачима се саветује да никако не купују угаљ богат сумпором, који се једним делом увози из Републике Српске, јер је веома неквалитетан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (5)

Secam se dok je jos Arkan bio ziv

02.08.2015. 09:29

@baba Simana-Joko Ono - Palma plati tonu 30 maraka, a kod njega na stovaristu 200 maraka. Tako da je danas provizija mala...

Kvazimodo Sorabius

01.08.2015. 17:53

Kakva "muckalica": EPS nema uticaja, ne moze da utice, ilegalna prodaja... Zar u drzavi ne postoje kojekakve inspekcije - trzisne, finansijske; policija..? A sto EPS ne napravi spisak, telefonom, internetom, pa da "gradjani" dodju tamo gde ga NAKUPCI dobiju? Sigurno od Kolubare do Subotice, ili Surdulice, transport ne bi kostao vise od 500 dinara pa do 1.000, a ovako se enormno bogate stranacki miljenici.

uh bre

01.08.2015. 18:32

kod mene u Mladenovcu tona sušene Kolubare na stovarištu je neverovatnih 14000 din.

Rade

02.08.2015. 16:30

Hajde ministre,izađi pred narog i kaži:narode,tona uglja lignita košta tačni toliko.Ko kupi po višoj ceni,neka podnese krivičnu prijavu protiv Ministarstva.Dosta više mešetarа.Sram vas bilo lopine,vi dušu nemate.