Чворци обрали 300 тона вишања

Ј. МАТИЈЕВИЋ

08. 07. 2015. у 14:01

Вишњаре са највећих војвођанских плантажа у Пландишту и Алибунару ојадила неуобичајена најезда птица селица. Уништена трећина рода на 200 хектара. Штету ће сносити произвођачи. Траже помоћ државе

Чворци обрали 300 тона вишања

ВИШЊЕ са највећих плантажа у Војводини, ове године обрали су - чворци! У општини Пландиште, где је под засадима овог воћа више од 200 хектара, уништили су готово трећину очекиваног рода. Очајни вишњари процењују да су их "црне птице" ојадиле за око 150.000 евра, будући да је откупна цена овог воћа око 70 динара за килограм. Покушали су, тврде, да принос бране на све начине, али за око 300 тона облачинске вишње спаса није било.

- Овакву најезду чворака не памте ни најстарији мештани овог краја - каже Душан Стоилковски, вишњар из Пландишта. - Прошле године, убрали смо 2.360 тона вишње, а ове године једва 800 тона. Најпре је у ноћи између 19. и 20. априла, род вишње преполовио мраз, па смо очекивали упола мање рода него прошле године. Потом су долетели чворци и додатно нас ојадили.

Осигурање од ових птица, каже наш саговорник, не постоји, па ће све последице штете произвођачи морати да сносе сами. Зато апелују на локалну самоуправу и државне органе да им помогну да би санирали трошкове производње и следеће године наставили производњу.

О размерама штете од чворака, најбоље сведочи пустош у вишњику Звонка Мрђе из Јаношека код Алибунара, који је са јутра засада, што је 57 ари, убрао само 20 килограма вишања! Још гори призор је у вишњику Петра Марјановића који са јутра засада под вишњама није убрао ниједну. Штавише, за кућне потребе купио их је од комшије.

УГРОЖЕНО ЖИТО ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ у Пландишту и Алибунару, ових дана страхују да ће чворци који још круже над овим местима, после вишања кренути и на друге засаде житарица и воћа. - Сада највише нападају њиве под сунцокретом, плантаже шљива, крушака и другог воћа које је у фази зрења. Колико ће ратари и воћари успети да их одбране, видећемо. Али, ако буде као са вишњама, биће катастрофа - поручују пољопривредници.

- Пошто смо схватили да нико не краде вишње, већ да чворци поједоше све, покушали смо да се бранимо на све начине, али се показало да су чворци бољи берачи вишања од људи - прича Петар Брекић из Пландишта. - Качили смо кесе и траке на стабла, куповали дронове и пуштали их да лете, стављали страшила, од четири ујутру до осам увече бацали петарде, изазивали експлозије са бутан-боцама, али ништа није помогло. А и шта би могло да спасе вишње кад на њих крене јато димензија 100 са 15 метара?! Небо се, од чворака, једноставно црнело.

С обзиром на то да је овогодишња берба вишања приведена крају, воћари из општина Пландиште и Алибунар, кажу да разматрају како да род заштите следеће године.

Чули смо да је чворак заштићена врста птица, али не знамо да ли законом или уредбом - причају вишњари. - Ако је реч о уредби, верујемо да нешто може да се промени. Наше удружење "Воћар" тражиће помоћ надлежних у општини Пландиште, Министарству пољопривреде и животне средине и Ловачком савезу Србије, јер од стручњака очекујемо да нам објасне откуд ова најезда чворака ове године и да ли исту "слику" можемо очекивати догодине. Ако се понови, вишњике можемо слободно да искрчимо.


ОМЛАТЕ ПА ПОЗОБЉУ

ОЧАЈНИ воћари из Пландишта су се, како кажу, нашли у чуду и због тактике којом су чворци нападали засаде вишања.

- Нападали су систематски ред по ред засада - описује најезде чворака Душан Стоилковски. - Најпре су налетале групе птица из јата које су зреле вишње обарале на земљу, а за њима је по земљи долазила "пешадија" из јата. Нису се бојале ни берача. Без имало страха летели су им чворци изнад глава и улетали у канте обраних вишања. Због те птичије "пешадије" не би нам помогле ни мреже да смо их имали.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (5)

MILANKO

08.07.2015. 17:10

Ovo gore nego kod Hičkoka. Treba višnjarima pomoći da se ne ponovi. Kakva šteta!

Lovac

08.07.2015. 21:56

Smatram da bi štetu trebale nadoknaditi NVO koje se bave posmatranjem i zaštitom ptica. Tražili su zaštitu za mnoge vrste , najčešće na osnovu izmišljenih podataka . Kako inače objasniti njihove podatke o smanjenju broja ptica selica. Voleo bih da nam objasne kako ih prebrojaše.

MODI

09.07.2015. 10:08

ne vredi jadikovat,nas seljak naviko da se za svasta moli bogu,i gleda u nebo ocekujuci pomoc te za kisu te za sunce da ne ubije slana za sve postoji zastita.protiv cvorka,ili ptica postavi se mreza

Срђан

19.07.2015. 08:43

Имају и чворци право да једу, а не само људи !!! То су многи овде изгледа заборавили. Храна је од Бога и за људе и за чворке !!! Уосталом, то им је казна што су вишње прескупе па их наши људи зато врло слабо једу !!!