Пошта преузима телефонске везе тајних служби

Д. И. КРАСИЋ

09. 06. 2015. у 22:01

Специјалне комуникације из "Телекома" селе се у друго државно предузеће. Формирана радна група Владе Србије од 13 чланова, која ће да пренесе "заштићене линије"

Пошта преузима телефонске везе тајних служби

ПРЕ него што "Телеком Србија" буде понуђен на продају, систем специјалних веза ће бити измештен из ове компаније и, како "Новости" сазнају, пребачен на ЈП "Пошта Србије". Реч је о опреми за прислушкивање, коју користе државне службе БИА (Безбедоносно-информативна агенција), ВБА (Војнобезбедносна агенција), ВОА (Војнаобавештајна агенција), МУП и Управа царина. Влада Србије већ је формирала радну групу која би требало да ради на измештању овог система веза. Руководилац радне групе је др Ирини Рељин, в.д. помоћника министра трговине, туризма и телекомуникација, иначе професорка Електротехничког факултета у Београду.

Идеја о издвајању система специјалних веза из "Телекома Србија" није нова. И приликом претходног, пропалог тендера за продају српског "Телекома", током 2011. године, план је био да се овај систем, неопходан за рад обавештајних служби, издвоји пре окончања тендера.

Радна група, која носи званичан назив "за координацију активности на уређењу односа између "Телекома" и "Поште" по питању закупа некретнина", осим руководиоца и њеног заменика, има још 11 чланова, а свако од њих има своју замену. Међу члановима су, осим представника Министарства трговине и телекомуникација, "Телекома" и "Поште", и представници Републичке дирекције за имовину, министарстава привреде и финансија.

- Радна група већ ради на овом задатку, систем специјалних веза се измешта, највероватније на "Пошту Србије", тако да нови власник "Телекома Србија" свакако неће бити власник опреме коју користе државне обавештајне службе. Детаљи и трошкови овог посла биће познати тек када се прецизира модел приватизације Телекома - каже извор "Новости" близак Влади Србије.

Тренутно је непознаница колики ће бити трошак пребацивања овог система веза са "Телекома" на "Пошту" и којим средствима ће бити плаћен.


ПРОШЛИ ТЕНДЕР

УОЧИ прошлог тендера у јавности је колала идеја да се "Телекому", уместо 20 милиона евра трошка колико вреди опрема за специјални систем веза, уступи зграда Генералштаба у центру Београда, која је страдала у бомбардовању 1999. године. Та прича је тада демантована из врха власти - да војна имовина ни у ком случају не би била давана за компензацију "Телекому".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (13)

zivko

09.06.2015. 22:17

Ko god da je smislio ovu budalastinu, udario je jak samar svima koji se bar malo razumeju u telekomunikacije. Naravno samar je pesnica posred nosa strucnjacima za bezbednost telekomunikmacija..... Onaj ko bude kontrolisao Telekom Srbije ce kontrolisati sve privredne, politicke, finansijske i sve druge tokove... Okupacija !!!!

Мда

09.06.2015. 23:52

А шта ћемо када приватизују и пошту и продају све живо. На крају крајева Немци боље и ефикасније владају па ако је то аргумент за продају Телекома немачкој државној компанији хајде да тражимо да нас опет окупирају и званично.

Milan M

10.06.2015. 00:17

Pošto će veze ići istom optikom ko će sprečiti kupce "Telekoma" da ne prislušuju "prisluškivače" ?

Djole

10.06.2015. 03:19

E moj Žile, sve ti to već neko drugi kontroliše. Odavno srbima vladaju neki drugi putem raznoraznijeh metoda kontrole i to više nije ni skriveno. Najbolji primjer su ti imena i prezimena bitnih šrafova u sistemu. Eto, da dodam za ove koji će pomisliti da sam neki šovinista, nađite na rukovodećoj funkciji u MI5 nekoga da nije englez u srcu i duši ;-) a i ovako nacionalno gledano :-)

Zoran

10.06.2015. 07:12

Mene zanima kako su štetočine zamislile da prodaju nešto što nisu stvorili već je stvoreno novcem svih nas, a najviše novcem radnika nekadašnjeg PTT-a? Gospodo, ne igrajte se sa prodajom Telekoma da vam se ne bi desio 6. oktobar.

Paja

10.06.2015. 07:39

Ne radi se o opremi za prisluškivanje, nego o telefonskim linijama tj brojevima koji se u žargonu zovu specijali. Tehničke uslove za prisluškivanje po zakonu je dužan da obezbedi svaki provajder kod koga se nalaze brojevi pa će i Telekom, ma čiji bio, to morati da radi i dalje. Specijali su jedna od zabluda državnih organa koji ih koriste, a koristi ih i Vlada a ne samo oni kje ste nabrojali. Naime, pokušaj fizičkog upada u tu mrežu je mnogo lakši jer su svi korisnici uvek na istim linijama.

Arci

10.06.2015. 09:01

Prodali bi i rodjenu majku samo da im kapne neka para. Nažalost narod je uspavan i političari bukvalno rade šta god im je volja. Nijedna javna debata nije održana u vezi prodaje telekoma. Sindikat telekoma kao da ne postoji.Nažalost vratili su nas 100god.unazad i ljude više niko ništa i ne pita. I priznaće Kosovo,i uvešće nas u Nato i ugasiće R.Srpsku.E to je posao za ove i buduće političare.Tužno i žalosno,a omladina da ''beži'' iz zemlje dok još može.