СТРАЗБУР О ХРАМУ КОД СРЕБРЕНИЦЕ: Због Фате руше цркву
02. 10. 2019. у 08:02
Европски суд у Стразбуру пресудио да БиХ у року од три месеца треба да уклони светињу у Коњевић пољу. Нуђена јој компензација - финансијска надокнада или друга имовина, али је одбила
.jpg)
Фото Алџазира
ЕВРОПСКИ суд за људска права донео је 1. октобра коначну одлуку да БиХ мора да поштује пресуду којом се налаже уклањање православне цркве из дворишта Фате Орловић у Коњевић Пољу, код Сребренице. У одлуци се наводи да је прекршен члан 1 протокола 1 о заштити имовине Европске конвенције о људским правима.
Случај се односи на православну цркву која је изграђена на имовини Фате Орловић, која је била принуђена да је напусти током рата у БиХ од 1991. до 1995. године. Одлука укључује и уклањање цркве са поседа најкасније у року од три месеца, након што ова одлука постане коначна. Суд се при доношењу одлуке позвао и на деловање Комисија за имовинске захтеве расељених лица и избеглица (ЦРПС) која је 1999. године утврдила да породица има право на враћање све имовине, што је 2001. године потврђено и одлуком Министарства за избеглице и расељена лица.
Њену тужбу пре пет година одбио је Основни суд у Сребреници.
Крстан Симић, правни експерт и биши судија Уставног суда БиХ, каже, за "Новости", да је Суд у Стразбуру донео одлуку којом је утврдио да су повређена људска права Фате Орловић и њено право када је реч о располагању имовином.
- Ситуација је веома сложена, јер, колико се сећам, пред редовним судовима је вођен поступак у коме се тражило да СПЦ уклони цркву са земљишта Фате Орловић, које је имало статус напуштеног земљишта од 1992. до 1995. године, и да су судови пресудили у корист СПЦ, тако што је СПЦ требало да обештети Фату Орловић доделивши јој друго земљиште или адекватну новчанунакнаду - каже Симић. - Колико се сећам, она је то одбијала, мало и провокативно, и суд у Стразбуру је сада, доносећи своју одлуку, полазио, не од пресуда судова у РС и БиХ, већ од фамозних одлука Међународне ЦРПС комисије, која је одмах после рата, без извођења доказа, доносила одлуке да се бившим власницима врати имовина након престанка оружаних сукоба у БиХ.
Прочитајте још - Камењем на свештенике
Он каже даље да је такву одлуку добила Орловићева, а исту одлуку су имале стотине хиљада грађана БиХ.
- Оне су биле извршне и наши органи су их спроводили у пракси кроз поступак извршења. Суд у Стразбуру ослонио се на те одлуке, полазећи од тога да постоји обавеза сваке државе да обавезно спроводе правоснажне одлуке које су донете на њиховом простору. Значи, Суд у Стразбуру се вратио и успоставио одговорност БиХ да цркву треба уклонити са земљишта Фате Орловић, на основу одлуке Комисије ЦРПС, и то након скоро 25 година. Ми знамо колико је таквих одлука остало неизвршено и није могло бити извршено, па сам мало затечен оваквим ставом Стразбура - појаснио је Симић.
Фото С. Селимовић/Слободна Европа
.jpg)
Црква која је у спору изграђена је 1998. године, након што је земљиште изузето у корист Црквене општине Дрињача. Тужбу је због тога поднело 14 чланова исте породице, који су рођени у периоду између 1942. и 1982. године.
ИЗАЗИВАЛА ИНЦИДЕНТЕ
ФАТА Орловић је више пута правила разне инциденте у цркви и около ње. Улазила је у порту цркве и нападала свештенство. Покушала је да спречи славу цркве, као и недељна богослужења која су се одржавала у присуству верника из околних села. Црква је и више пута скрнављена разним увредљивим графитима.
PanicMechanic
02.10.2019. 08:11
Од ових Муслимана не може да се живи...
Pravda za Fatu !
Kad fati smeta svetinja verska ne veeuje ona ni u svoju džamiju bruka
Ja sam rodjen gde džamije nema....
Ja sam rodjen gde džamije nema....
Коментари (30)