Ракетама и дроновима до милијарде долара

Раде ДРАГОВИЋ

04. 03. 2019. у 22:02

Српска одбрамбена индустрија прави заокрет ка развоју и производњи сложене и скупе борбене технике. Системи "Aлас" и "Ралас" најсложенији пројекти на којима ради наша земља

Ракетама и дроновима до милијарде долара

Систем "Aлас"

ПЛАН државног и војног врха, да вредност годишњег извоза српског наоружања, муниције и војне опреме достигне милијарду америчких долара до половине следеће деценије, биће достижан само уз убрзани рад на сложеним борбеним системима - возилима, ракетама, летелицама и "паметној" муницији. Домаћа војна индустрија последњих година направила је велики скок у развоју ових средстава и уписала се на мапу иноватора и произвођача и сложене борбене технике.

Технолошки заокрет у развоју и производњи војних средстава - од квалитетне, али једноставне и јефтине муниције и лаког наоружања ка софистицираним борбеним средствима 21. века - јасно се види из последњих наступа домаће одбрамбене индустрије у иностранству. То потврђује и недавно одржани сајам у Абу Дабију "Ајдекс 2019", где је Србија истакла своје најјаче адуте од којих се очекује да буду улазница у круг одабраних европских произвођача војне технике.

Незванична вест да је Кипар, уз осам возила "милош" купио и једну комплетну батерију од 24 самоходне хаубице "нора Б-52", и тако се придружио старијим корисницима Мјанмару, Кенији и Бангладешу, потврђује да српско сложено наоружање има добар пролаз у свету. То се уз артиљерију новог времена посебно односи на ракетни програм, који је и недавно у Абу Дабију изазвао велико интересовање потенцијалних купаца из света.

Поред јавног предузећа "Југоимпорт СДПР" и Војнотехничког института, лидер у овој области је компанија "Едепро" из Београда која је један од главних носилаца српског развоја високософистициране ракетне технике. Ова фирма запошљава око стотину инжењера који су изнедрили низ пројеката. Ту је беспилотни хеликоптер "стршљен", летелица "алекс", ракета "шумадија", као и најновији производ - прва српска летећа бомба са ГПС навођењем. Заштитни знак и најсложенији систем који се развија у Србији јесте ракетни систем "алас" и нова његова нова варијација "ралас" (уместо турбомлазног мотора користи ракетни), постављен на платформу возила "лазар".

- Први пут у историји Србије развијен је "алас" ракетни систем уз помоћ оптичког кабла, способан да погоди циљ на великој удаљености. Реч је о изузетно развијеној технологији на пољу где се и најразвијеније земље боре да изнесу сличне пројекте. "Ралас" је веома сличан пројекат, који је планиран и за употребу у Војсци Србије - објашњавају стручњаци компаније "Едепро".

Да је Србија већ дуже време уписана на мапу конструктора и произвођача ракета, сведочи и то да је београдски "Едепро" власник печата најпрецизније невођене ракете од 122 милиметра на свету, која уједно има и највећи домет у својој категорији - 40 километара. У току је рад на новој верзији овог пројектила који носи ознаку Г-2000. План је да достигне домет од чак 52 километра, а комплетан дизајн производ је домаће памети. Ова ракета осмишљена је уз коришћење оригиналне технологије чврстог композитног термопластичног ракетног горива.


Најсложенији борбени системи праве се у Југоимпортовој фабрици у Великој Плани


Србија је прошле године извезла војну технику, оружје и муницију у вредности од више од 600 милиона долара, што је око 14 одсто више него 2017. Пројекција је да ће држава од ове делатности ове године зарадити између 100 и 200 милиона више него лане. Предуслов за овакав резултат јесте наставак улагања и пун гас у развоју започетих пројеката.

Рапидан заокрет у концепту домаће одбрамбене индустрије главни уредник ваздухопловног портала "Танго сикс" Петар Војиновић види пре свега на терену вођених ракета и беспилотних борбених система.

Пројектил г-2000 / Летећа бомба


- На Србију се већ дуже време не гледа искључиво као на земљу квалитетне малокалибарске и артиљеријске муниције. Наше државне и приватне компаније успешно су се ухватиле укоштац са највећим изазовима - развојем ракета, дронова, вођених муниција и сложених борбених возила. То су платформе које дају доста могућности за модификације по жељи купаца. На пример, борбени беспилотни хеликоптер је тип летелице који, једном када се развије у потпуности, представља врх ваздухопловне технике којим већина земаља са завидном војном репутацијом не може да се похвали - објашњава Војиновић.

НОВАЦ И СТРУЧЊАЦИ

СТРУЧЊАЦИ за војну технику наглашавају да је за успешан развој сложене борбене технике неопходно континуирано улагање, али и снажна кадровска база. Држава је у осам фабрика наменске индустрије од 2014. до данас уложила више од 130 милиона евра, а додатних 50 милиона издвојено је за набавку технологије и машина. Овај сектор у Србији запошљава око 12.000 људи, од којих добар део чине и високообразовани стручњаци. ВТИ из Жаркова, водећа научноистраживачка установа, који је прошле деценије доживео кадровски крах, прошле године примио је 48 младих инжењера.

ВИШЕ МУНИЦИЈЕ ЗА СВЕТ

УПРКОС опредељењу да развија сложене системе наменска индустрија Србије не одустаје ни од своје основе - производње муниције. Капацитети ове делатности рапидно су подигнути пре годину и по, када је отворена нова фабрика муниције у Узићима. У њу је уложено 90 милиона евра, а годишње ће производити око 100 милиона комада муниције малог калибра. Следеће године почеће са радом линија за метке калибра 12,7 милиметара, који су изузетно тражени на светским тржиштима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (22)

Napredna Srbija

04.03.2019. 22:40

Nije važno šta proizvodimo Važno je Da se Ide Napred Sa Životom Budućnost Je Važna kao štoje Naš Predsednik Vucic Rekao.

alex

05.03.2019. 02:18

@Napredna Srbija - Da, vazno je da mu je "napredna srbija" pismena ! Uzas !

kockar

05.03.2019. 02:45

@Napredna Srbija - Sa takvima kao sto ste Vi i Vas kolega Vucic Srbija nece nigdje stici .Moze samo biti gore.Procitajte u Dnevnom Avazu danasnjem izdanju gdje Vucic kaze da je priznanje Kosova moguce.Isti intervju je prenio i Blic samo je izostavio te nekolike Vuciceve recenice.Kontrola medija .U ovom slucaju vjerujem Dnevnom Avazu

Didi

04.03.2019. 23:07

Ulozite malo para i u 14. oktobar iz Krusevca, da Srbija ponovo pocne da proizvodi traktore... IMT i IMR su prestali da postoje, zemlju oremo indijskim i kineskim traktorima, a mogli bismo domacim Fergusonom, samo kad bi neko "dobacio" IMT tehnicku dokumentaciju Krusevljanima.

Mitar Kostadinovic

04.03.2019. 23:51

ako vec toliko zarade uzmite dve baterije S-300sta i niko nam nece moci nista

Radnik sa platom od 25000

05.03.2019. 14:42

@Mitar Kostadinovic - Mitre jeli se ti to zaje..vaš? Šta su bre dve baterije ako NATO grune, kao 1999.g. odjednom sa dve ili tri stotine aviona? I da im srušiš polovinu, ostane ih dovoljno da nam unište Beograd!

Jovo Caruga

05.03.2019. 05:48

Ja imam saznanja da su srpske rakete "peperevka" najbolje na svetu...

Sasa

05.03.2019. 06:08

''Najrazvijenije zemlje su se borili i izborili da iznesu slične projekte'' jos 1980-tih, 90-tih i 2000-tih. Od Brazila, Amerike, EU, Kine, Izraela, Japana... Bez obzira na to, ako ikada udje u masovno naouruzanje, ovo jeste najbolje oruzje koje bi Srbija mogla dobiti u poslednjih 50 godina, jer ima kapacitet u masovnoj primeni za odbranu zemlje od kopnene agresije, sto se pokazalo u Siriji i ratu u Libanu 2008 i sa obicnim modernijim protivtenkovskim raketama. A ovo menja takticku avijaciju.

Мр Радомир Шћепановић

05.03.2019. 06:43

Повећајте плате запосленима у војној индустрији!

Никола М

05.03.2019. 06:53

Едпро је стварно добра фирма, српска НАСА

raca

05.03.2019. 07:07

Jes bre,to sve jeremic,obradovic i kompanija setaca je napravila,oni su vrh srbije

zatrli smo industrije traktora i poljoprivrednih masina...

05.03.2019. 07:11

.i ponosimo se novim tehnologijama za obradu zemljista,paranje vazduha i komesanja vode.Za sve te,zatrte,unistene fabrike,nije bilo ni para ni pomoci,niti POTENCIJALNIH KUPACA!?Najnovijim tehnologijama,bicemo u stanju,i svi koji ih nabave,da sve poljoprivredne radove,obavljamo,telekomandama daljnskim preoravanjem,kopanjem arterskih bunara i rasciscavanja terena.Ove nove poljoprivredne alatke,nece razlikovati korov koji trebe.Korak po korak,radikalno,cistis sve,i cekas setvu.I sve bez znakova " "

ironiju u svemu ovome i ne primecujemo!?

05.03.2019. 07:18

"Mi moramo da obezbedimo radna mesta i egzistenciju proizvodnjom,sredstava za unistavanja kako tehnike i infrastrukture,tako i zive sile..."!!!!!???I sve dok bude tako i dok disem i bitisem,necu slaviti nijednu namensku ovoga sveta!A koliko ironije u ovom ima u ovom clanku,rasudite sami.Ne po sopstvenom nahodjenju,nego iskreno,ljudski.Jer proizvoditi smrt da bi preziveo...Nema logike...I sam rec "Namenska",kao da je rezervisana samo za to.Traktori nisu za namenu!Oni su za oranje....Jel?

Alex vrnjački

05.03.2019. 11:41

@ironiju u svemu ovome i ne primecujemo!? - Idi u Libiju...i filozofiraj. Objasni njima da im nije trebalo oružje, da su bili u pravu što ga nisu nabavili...pričaj i prosvetli ih. Da shvate da je NORMALO sve što im se dogodilo i da su dali svoj doprinos pacifikaciji planete. Znaš li, veseo bio, o čemu govoriš?

Tarabic

05.03.2019. 07:29

a bre bre bre pa mi smo bre jaki bre. Ha ha ha samo da teletabisi poveruju u ove bajke to ti dodje kao srpski fijat.

Deda Panta

05.03.2019. 07:39

Mi savreneno naoružanje, šiptari najsavremenije praćke. Sada razumem zašto smeju da nas za*ebavaju.

Pantagruel

05.03.2019. 08:46

Како нико не схвата да се кроз овај вид "јавно-приватног партнерства" суштински краде интелектуална својина читаве државе и народа и преноси у приватне фирме? Узме се недовршени пројекат из архиве Војнотехничког института на коме је радила цела инжењерска памет војне индустрије СФР Југославије, пренесе у ЕДЕПРО и надаље сваки унапређени модел и патент постаје власништво приватне фирме иза које не знамо ко стварно стоји. Можда се пере капитал Вучића и њему блиских људи.