ДЕЦЕНИЈА И ПО ОД ЗЛОЧИНА У ГОРАЖДЕВЦУ: Сећање на Панту и Ивана не бледи
13. 08. 2018. у 09:01
Родитељи убијених дечака уверени да надлежни знају ко су починиоци

Пантелија Дакић (12) Иван Јововић (19) Место злочина у Гораждевцу Фото Танјуг
ШТА су коме скривила наша деца, која су због тешког детињства проведеног у изолацији само желела да се окупају у Бистрици. Њихово детињство сурово је прекинуто хицима из аутомата које су испалили нељуди.
Овако мештани Гораждевца, страдалничког села крај Пећи, из године у годину, сада већ читаву деценију и по, парастосом у сеоској цркви и изласком на гробље обележавају трагедију која не може да буде заборављена.
Кобног 13. августа 2003. године са 78 метака у два рафала и једним појединачно убијени су Иван Јововић (19) и Пантелија Дакић (12), а тешко су рањени тада 12-годишњи Марко Богићевић, годину дана старија Драгана Србљак, Богдан Букумирић (14), као и Ђорђе Угреновић (20).
Прочитајте још - Злочин у Гораждевцу још без казне
- Све мисије, почев од Кфора, Унмика и Еулекса, обећавале су да ће пронаћи починиоце, а тадашњи шеф Унмика је рекао да ће преврнути сваки камен да пронађе убице. И ништа. Данас се истрагом више нико не бави. Затворена је, што је срамота за читаву међународну заједницу - не скрива разочарање Ђорђе Угреновић, један од четворо рањених на Бистрици.
Паљењем свећа и парастосом у цркви у Гораждевцу и данашњи дан вратиће сећање на убиство двојице српских дечака на које су рафалну ватру отвориле особе скривене у жбуњу.
Мештани ове српске енклаве у срцу Метохије, као и родбина настрадалих дечака, верују да правосудни органи знају ко су убице, али да не желе да их казне.
- Сећам се свега као да је било јуче. На реку сам дошла неколико минута пре пуцњаве и у тренутку нисам ни била свесна да ми је метак "прошао" кроз ногу. А тада сам, као кроз маглу, видела моје другове Ивана и Панту како падају и чула запомагање рањених... - причала нам је Драгана Србљак.

Због убиства српских дечака одржана је и хитна сендица СБ УН и светски званичници су осудили овај злочин, али убице нису приведене правди. Еулекс је обуставио истрагу уз образложење да ће је поново отворити уколико буде нових доказа.
Прочитајте још - Ране не зацељују док су убице на слободи
Зато се житељи ове енклаве надомак Пећи, у којој је остало мање од хиљаду Срба, надају "праведнијој правди", коју нико није избегао - Божјој!
НЕМА БУДУЋНОСТИ БЕЗ КАЖЊАВАЊА ЗЛОЧИНАЦА
Поводом 15 година од убиства деце у Гораждевцу, Марко Ђурић је поручио да се будућност српско-албанских односа не може градити на нерасветљеним злочинима и заташкавању истине и да је кажњавање терориста и злочинаца несумњиви интерес оба народа.
Директор канцеларије за Косово и Метохију поручује и да су "њихови прекинути млади животи и данас, као и тог 13. августа 2003. године, упозорење да зло не спава и да је трајан и одржив мир нешто за шта се сви морамо борити".
Nemanja
13.08.2018. 09:25
I sada neko hoce da im da KiM.Nikada.Nema podele.Za 10,10,1000 godina imacemo pravo na nasu teritoriju KiM ukoliko sami ne potpisemo suprotno.A to znaju i zlocinci iz Pristine i njihovi zapadni sponzori.
Mene interesuje zasto zene u crnom,Natasa Kandic,inicijativa mladih za ljudska prava,Ceda,Canak,Sonja Biserko i svi ostali koji svake godine obelezavaju nepostojeci genocid u Srebrenic i odrzavaju razne "merdita" festivale,nijednom za ovih 15 godina nisu obelezili stradanje Srpske dece a kamoli apelovali da se siptarski monstrumi konacno privedu pravdi.Izgleda za njih ubijanje nevine Srpske dece nije zlocin.
Коментари (2)