Пролећни лов на Србе
08. 05. 2018. у 12:02
У последњих недељу дана ухапшена двојица избеглица из Хрватске. Стеван Будач ухапшен у Румунији, Ђорђе Ркман на граници са БиХ
.jpg)
Фото Google Streetview
СТЕВАН Будач (51) из Батине, с пребивалиштем у Кикинди, 168. је Србин ухапшен по потерници хрватског Интерпола. Он је 5. маја одведен са брода на којем је радио као механичар, у румунској луци Галаци, на Дунаву.
Румунска полиција ухватила га је на основу захтева хрватских колега, због наводних ратних злочина над цивилима током деведесетих, у околини Белог Манастира. Румунски Апелациони суд му је одредио екстрадициони притвор од 15 дана, а следеће рочиште заказано је за 20. мај.
Недељу дана пре Будачевог хапшења, 28. априла, на граничном прелазу Каракај, гранична полиција БиХ ухапсила је Ђорђа Ркмана (62), због наводног ратног злочина над цивилима, на подручју Шодоловаца, код Осијека. Обојица се налазе на списку државног тужилаштва Хрватске, на коме је 2013. било 1.577 имена. Хрватска крије колико их данас има.
Прочитајте још: Хапшење Срба мора да престане
Према речима Саве Штрпца, првог човека Документационо - информативног центра Веритас, Будач је током рата, све до 1993, живео у Батини, када са породицом прелази у Кикинду. Поседује српско држављанство и до сада је више пута разним бродовима прелазио међудржавне границе, без икаквих проблема.
- Према документацији Апелационог суда у Галацију, 5. маја је издато упозорење у Информационом центру Шенген на основу европског налога за хапшење Будача, издатог истог датума, који је издао Окружни суд у Осијеку - каже Штрбац. - Њему се, према документацији суда, на терет ставља да је у Батини, од августа 1991. до јесени 1995. (дакле, и када је већ био у Србији), као "члан паравојне формације Штаб ТО, на основу генералног плана етничког чишћења учествовао у терористичким акцијама против Хрвата и Мађара, укључујући ограничавање њиховог кретања, пребијање, злостављање, депортовање, минирање кућа ради застрашивања..."
Саво Штрбац
.jpg)
Што се тиче Ђорђа Ркмана, његова породица каже да је током рата био запослен у Штабу ТО и да су га Главашеве "зенге" ухапсиле 7. јула 1991. Био је затворен у осјечком затвору месец и по, где је пребијан, због чега је остао трајни инвалид. Из Шодоловаца се сели 1997. у Остојићево, код Чоке, где живи и данас.
Прочитајте још: Дат списак за хапшење 76 Срба
Према "Веритасу", Ркман се терети да је са још 13 особа између "неутврђеног дана у јулу 1991. и 5. маја 1992, учествовао у пуцању из минобацача и другог тешког оружја по Ђакову, Пешинцима, Коринти, Мрзовићу и другим селима, по цивилним објектима, што је довело до смрти 10 и рањавања 30 људи. Пресудом Жупанијског суда у Осијеку сви су осуђени у одсуству на дугогодишње казне затвора, али су у поновљеном поступку, коме су присуствовали, многи ослобођени.
ЗАГРЕБУ ИЗРУЧЕНО 59 ЉУДИ
НА основу међународних потерница које је расписао хрватски биро Интерпола, до сада је широм света ухапшено 168 Срба, од којих је 59 изручено Загребу. Против 23 је поступак обустављен или оптужба одбијена, јер је дело преквалификовано из ратног злочина у оружану побуну.
Raca Milosavljevic
08.05.2018. 12:39
... kakvi teski ratni zlocini,kakve uzasne kvalifikacije krivicnih dela,cestitke Interpolu ... Evropa i sva demokratska zajednica,da medjunarodna moze da odahne ...mogu da odahnu i Klinton,Bler,i mnogi drugi ... jadna nam majka ...
Stvarno ne razumem zašto im ne vratimo istom merom! Srbija nikad nije vodila računa o svojim građanima, može da ih hapsi ko kako i zašto hoće... Sramota! Valjda niko ne sme da dirne albance i hrvate kad uđu u Srbiju...
Хрвати се труде да црним списковима и црвеним интерпол потерницама расписаним за Србима покрију и да "пошаљу у заборав" геноцид над Србима у Другом светском рату, који броји стотине хиљада невиних жртава, на територији данашње Хрватске и БиХ. То се односи и на убијање, злостављање и протеривање 450 хиљада Срба током тзв. "домовиснког рата". Томе треба додти и рушење њихових кућа, пљачку имовине и одузимање станова. Кад-тад ће то све мораи да плате.
Vratiti istom mjerom pa i duplo
Коментари (3)