Београд тражи бригу о гробовима
27. 09. 2016. у 19:00
Власти наше земље очекују споразум са Македонијом о одржавању војних меморијала. Многа почивалишта српских војника из ратова 1912-1918. запуштена и неодржавана

Одавање почасти херојима на Кајмакчалану
СРБИЈА је још пре две године упутила Републици Македонији иницијативу за закључивање међудржавног споразума о заштити српских ратних меморијала. Уколико он буде потписан, наша земља ће преузети комплетну бригу о војничким гробљима и српским споменицима у Македонији.
Уговор између две државе, како објашњавају у Министарству за рад, које је надлежно и за бригу о тековинама ратова, најбољи је пут за одржавање војничких спомен-комплекса расутих између Прешева и Ђевђелије. Упркос напорима српске стране, многа почивалишта српских војника из балканских ратова и Првог светског рата запуштена су и неодржавана.
Пажњу је зато изазвала иницијатива коју је недавно изнео председник Србије Томислав Николић. Он је на Кајмакчалану подсетио да је парче територије на којој је споменик српским војницима, у знак сећања на жртве, Грчка поклонила Краљевини Југославији. После распада СФРЈ овај простор припао је Македонији, која не негује никавав пијетет према тековинама Великог рата.
У Министарству за рад напомињу да су све иницијативе из Србије усмерене ка достојанственом чувању успомене на страдале српске војнике.
- Иако је досадашња сарадња са Македонијом задовољавајућа, Србија је ратне меморијале и гробља бораца у Македонији до сада одржавала искључиво својим средствима и логистиком - наводе у Министарству за рад. - То подразумева средства за редовно одржавање, логистику, као и за радове на санацији и конзервацији.
Држава плаћа чуваре на Српском војничком гробљу у Битољу, спомен-костурницама Удово и Зебрњак, као и редовно чишћење, кошење траве, ситне поправке на овим и меморијалима Добровени, Скочивиру, Бачу, Груништу, спомен-костурницама у Кривој Паланци и Долно Карасларију, као и на споменичкој целини Кајмакчалан.
Комплетирање регистра свих вечних почивалишта српских војника у Македонији још није доведен до краја. Помоћ стручњацима из Србије у проналажењу и евидентирању гробница и остатака споменика пружа и Српски културни центар "Спона" из Скопља.
- Двојица стручњака Републичког завода за заштиту споменика културе из Београда, архитекта Алекса Цигановић и историчар Ненад Лајбеншпрегер, уз сагласност Министарства културе Македоније, званично су ангажовани на пројекту пописивања, картирања, и прављењу евиденције о погинулима и изради техничке документације за њихову санацију или за ново означавање - кажу за наш лист у "Спони".
Захваљујући њиховим напорима биће обновљена костурница у којој почивају земни остаци војника страдалих у борбама на Говедарнику, Осогову, Ретким Буковима и Пресецима током Другог балканског рата у општини Македонска Каменица, на истоку Македоније.
РАДОВИ НА КАЈМАКЧАЛАНУ
СРБИЈА је последњих година обновила војничко гробље у Битољу, као и спомен-костурнице на Зебрњаку, Удову, Долном Карасларију, Кривој Паланци, Ранковцима, као и целину на Кајмакчалану, где су радови још у току. Достојанствен изглед добио је и споменик пилотима у Куманову. Средства за ове радове обезбедило је Министарство за рад, а помоћу њих је Републички завод за заштиту споменика културе обавио потребна истраживања, пројекте и стручни надзор.
Joван П
27.09.2016. 19:48
Кад овакву вест прочитам, иста ми бар мало улепша дан.Српска држава која негује своја гробља (надам се не само у Македонији), као што то Енглези и други народи који негују памћење на своје жртве чине.
У једној земљи северне Африке (не сећам се више којој, можда Тунис?) одавно више не постоји српско, највеће савезничко гробље из I светског рата...
У северној Албанији српска гробља су поравната и затрављена или су на њима саграђени велики јавни објекти, а српске цркве срушене или претворене у католичке. У Мађарској Срба више нема, на томе се ради и у Хрватској и на КиМ. У Бугарској нема више ни трага од српског имена. Слично се од 1945. ради и у Вардарској Македонији, где су узурпиране српске цркве и задужбине српских краљева и царева (тај процес започиње и у Миловој Црној Гори). Нестајемо. Хвала онима који су ову иницијативу покренули.
А Јасеновац полако постаје спомен парк посвећен страдању Хрвата! Споменици српским устаницима у НДХ ("партизанима") девстирани су и ишарани кукастим крстовима и увредљивим графитима. У Црној Гори издају налоге за рушење средњовековних црквица и покушавају да преотму српске манастире у корист новоформиране ЦПЦ. Да не набрајам више, јер ми смо изабрали пут "неутралности и немешања"... Хвала Богу да се неко сетио Вардарске Македоније у БЈРМ!
Makedonija ne odrzava spomen obelezja i grobove palih boraca iz pomenutih tratova zbog toga sto je prihvatila propagandu Bugarske i Vatikana da su to borci ratova koji su imali osvajacku- okupatorsku ulogu za Makedoniju, a ustvarir to su borci koji su se borili za slobodu tog naroda koji se je sve do pojave navedenih propagandi , a i kasnije bio mesnog porekla , , ali propaganda je ucinila svoje, a pogotovo sadasnja VMROvska ,koja neskriveno preferira prema bugarskoj politici i
Коментари (5)