Папа у Јасеновцу?
08. 09. 2016. у 22:01
Посета римокатоличког поглавара могућа, али најпре договор са државом. Одласком у логор смрти, Фрања би испунио најважнији услов СПЦ

ПОГЛАВАР Римокатоличке цркве могао би пре Србије да посети и Хрватску, где би одао пошту жртвама логора смрти Јасеновац. Папа Фрања тиме би уважио тихи захтев Српске православне цркве и испунио важан предуслов за долазак у Београд.
Како за “Новости” објашњавају саговорници блиски Српској патријаршији и Ватикану, Фрањина посета Хрватској зависи и од исхода дијалога мешовите комисије која расправља о историјској улози контроверзног кардинала Алојзија Степинца. Папин долазак у Загреб могао би да се тумачи као сигнал да ће питање Степинчеве канонизације бити завршено у складу са вољом огромне већине хрватског народа.
У прилог овом сценарију многи у СПЦ наводе и предстојећу посету васељенског патријарха Вартоломеја, који са папом негује изузетно блиске односе. Долазак поглавара Цариградске патријаршије у Јасеновац узима се као сигуран знак да је страдање српског народа у НДХ добило универзално признање и да би и Фрања врло брзо могао да ода почаст страдалима у злогласном логору.
- Долазак патријарха Вартоломеја у Јасеновац историјски је догађај за нашу Цркву - наводе у СПЦ. - Веома је значајан долазак и Ефраима Зурофа из израелског “Симон Визентал центра”. Они ће, без сумње, послати снажну поруку о жртвама усташког режима која ће неутралисати покушаје његове релативизације.
Поглавар Римокатоличке цркве, како се незванично сазнаје, могао би ускоро да дође у Србију, али тек пошто са званичним Београдом буду договорени сви детаљи посете. Папа Фрања има формални позив председника Томислава Николића, ипак, тек у будућим разговорима биће договорен програм и место посете. Засада је познато само да Београда нема у плану папиних активности за 2016. годину.
Према добро обавештеним изворима “Новости”, са Светом столицом већ је у начелу договорено да би за обе стране најприхватљивије решење било да папа у Србију допутује у државну, а не “пастирску” посету. Српска црква се у начелу не противи овој могућности, будући да би сусрет са патријархом Иринејем, иначе први у историји, био само - пратећи догађај у протоколу. До овог сусрета најраније би могло да дође половином следеће године.
- Српска црква у овом случају не би била папин домаћин, чиме би предупредила могуће оптужбе да доводи папу у Србију - каже саговорник “Новости” близак врху СПЦ. - Ово ће, међутим, бити могуће само у случају да Ватикан задржи став да не призна једнострано проглашену независност Косова.
ВАРТОЛОМЕЈ У ПЕТАК СТИЖЕ У ЗАГРЕБ
ПАТРИЈАРХ Вартоломеј у петак стиже у Загреб, где ће отворити Научну конференцију која ће под називом “Новомученици: Полиперспектива II” бити одржана у Српској гимназији “Катарина Кантакузина Бранковић”. Предвиђено је да Вартоломеј са архијерејима и учесницима конференције посети подручје логора смрти Јасеновац и присуствује вечерњој служби у Храму Светог пророка Илије у Млаки. Централни догађај посете биће литургија коју ће у недељу предводити патријарси Вартоломеј и Иринеј у храму Рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу.
BOZA ZEMUNAC
08.09.2016. 22:18
Papa ? Nemoj dolaziti ,molim te.
Sa obzirom da je Vatikan uzrok Jasenovca njegova poseta je pljuvanje po zrtvama jasenovca. U Jasenocu Vaikan je odrzao ljudsko zrtvovanje svom bogu djavolu.
@Zoran1 - Врло близу и скоро тачно. Честитам! Приметили сте да је њихов папа језуита, што је иначе забрањено? И да, тачно је да се језуити и Ватикан, те и сви католици клањају њиховом демону Сету или Тајфуну кога је неко пустињско племе сакрило у неком ковчегу а оставило јарца у пустињи. А знате ли ко су Сварог, Перун, Јарило, Род, Лада и Весна?
Не не, нећемо тако!. То ми је мало. Србија треба да пре отварања поглавља са ЕУ тражи да се усвоји резолуција о геноциду у Јасеновцу у ЕУ парламенту. ЕУ је усвојила резолуцију о геноциду над Јерменима од стране Турака који нису у ЕУ нити су претендент за чланство у ЕУ. За почетак резолуција, овим "Цветићем-каранфилом" желе замазати очи. Ни у том случају нећу у ЕУ, али је услов за сарадњу и без чланства. То ће бити доказ ЕУ да нас уважавају, јер нас називају партнерима, а партнери се уважавају.
Његово присуство тј. присуство католичке цркве, макар мени, ништа не значи, нити треба. Њихов став о злочинима само је у реторици за осуду, док је суштински неутралан.
Коментари (23)