Николић: Против града полиција, а зашто не и војска

25. 06. 2016. у 10:59

Ауторски текст председника Србије Томислава Николића поводом елементарне непогоде: Највећи проблем није недостатак ракета, већ то што не постоји системско решење

Николић: Против града полиција, а зашто не и војска

ПРОТИВГРАДНИМ станицама треба да управља полиција, али и војска, навео је у ауторском писму председник Републике Томислав Николић.

Према његовим речима, у Србији није највећи проблем недостатак ракета, јер се већина локалних самоуправа побринула да их купи, већ оптимално системско решење које ће обезбедити редовно финансирање и адекватну примену ракета.

- Чињеница је да уговор са органима државне управе, органима аутономних покрајина и јединицама локалне самоуправе не могу потписати стално запослена лица и пензионери, па је противградна заштита ослоњена на становнике села, у којима је просечна старост изнад 70 година, а степен образовања веома низак - пише председник Николић. - Ако на то додамо неисплаћивање заосталих обавеза, чиме неодговорни појединци често правдају неиспуњавање обавеза, јасно је да ћемо, уколико се не посветимо решавању овог проблема, увек трпети непроцењиву штету.

Изменама Закона о министарствима, како подсећа, предвиђено је да послови противградне заштите пређу у надлежност Републичког хидрометеоролошког завода, а потом и у надлежност органа државне управе, органа аутономних покрајина и јединица локалне самоуправе.

- Систем противградне заштите је недовољно ефикасно функционисао у МУП-у, зато што није било адекватног нормативног оквира за његово функционисање у једном тако специфичном систему - наводи Николић у писму. - Поједине општине се сналазе саме, набављају ракете и плаћају додатно стрелце, али то није довољно. Ако и суседне општине немају заштиту, систем не функционише на прави начин. Посебан проблем су погранична подручја где стижу облаци у пуној снази, а у појединим замљама постоји и забрана испаљивања ракета уз границу.

Како председник каже, без намере да прејудицира системско решење, апеловао је да се приступи проналажењу оптималног решења и адекватних нормативних оквира, како би пољопривредници били боље заштићени у будућности.

- Обука за испаљивање ракета траје неколико сати. До отклањања системских грешака неко у државном апарату, најбоље полиција, зашто не и војска, може преузимањем одговорности за те станице да спречи катастрофалне последице за државу у целини - наводи у писму председник Томислав Николић.


БИЋЕ ЈОШ НЕПОГОДА

- У међувремену, запитао сам зашто се не изврши снимање свих станица и установа које не испуњавају обавезе зато што неодговорни и неморални појединци неизвршавањем својих једноставних обавеза, на које су се обавезали, наносе штету другима. Имаћемо ове године још много непогода, не смемо да се понашамо као да тога нисмо свесни.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (12)

pera borin

25.06.2016. 11:14

Dragi nas Predsednice,svaka cast.Za dobro nase zemlje i naroda,moramo svi da zavrnemo rukave.Kako ce to tehnicki da se resi?To je stvar odgovornih u nasoj vojsci.Mozda se moze nesto sa rezervistima,koji opet to mogu da rade na dobrovoljnoj osnovi....Ili nesto slicno?Niste sigurno prvi koji je dosao na tu ideju,ali Vi ste to javno rekli.I tako i treba.Dobar domacin vodi racuna o svemu.

ма какви стрелци, какви бакрачи

25.06.2016. 11:23

1969те човек је ступио на Месец а у Србији до дана данашњег противградна ракетна заштита још није увезана и аутоматизована.

iz glave

25.06.2016. 11:35

znači u sledećoj fazi reforme vojska će da se bavi i deratizacijom, tretiranjem herbicidima , vađenjem panjeva, ručnim skupljanjem kormpirove zlatice, popravljanjem kišobrana ... eee da imamo patritote trebalo bi samo da se okreči Beograd

MP

25.06.2016. 11:40

Predsednik Nikolic je sasvim u pravu jer su protivgradni sistemi takodje "naoruzanje" samo ne protiv ljudi vec u njihovu korist. I vojska i policija su stalno na duznosti a vatreno naoruzanje im je glavno orudje. Sadasnji nacin odbrane od grada je bezbroj puta zakazao.

dragan

25.06.2016. 11:53

nema sljive za rakiju pa se uplasio sad ce drzavna bezbednost upravljati protivgradnim raketama

Pleme

25.06.2016. 13:27

Zasto se ova ideja mnogima ne svidja? Jasno je da treba nesto promeniti, i zasto ne bi vojska to radila? Tu bar nece biti nekog pranja novca

D.P.

26.06.2016. 09:33

U zapadnim zemljama time se bave meteo organizacije sa posebnom licencom a ispaljivanja mogu da izvedu samo ovlašćena lica. Ta lica su profesionalno zaposlena a ne babe i dede!

DW

26.06.2016. 09:45

Primarni zadatak vojske je oružana odbrana zemlje, a ne gađanje oblaka. Kako je krenulo na kraju će vojska da čisti i javne površine?!

мрсимуд

26.06.2016. 10:30

@DW - Оо, не...Војска треба да брани између осталог и грађане од комараца да их запрашива авионима за ту намену (имају пилоте). Да напоменем, комарци нападају из ваздуха и пролевају нашу крв, то су довољни разлози да се измеђуо сталог војска активира и у овом виду одбране грађана. Ако војска пуни вреће са песком на неком поплавном подручију, а није јој примарна намена пуњења врећа са песком, зашто неби прскали комарце и испаљивали противградне ракете. Примарни задатак су одбрана грађана, од "Претњи".

p

26.06.2016. 11:16

a sto ne i vatrogasci ? oni imaju one visoke merdevine, mogu da popnu i da rasteraju oblake

Jovan

27.06.2016. 08:18

Protivgradnu zastitu i ispaljivanje raketa treba da preuzmumu vatrogasci-spasioci. U svakoj opstini imaju stanice, deo su MUP-a. Imaju inrastrukturu, vozila i po unutrasnosti nemaju toliko pozara. Posebno obratiti paznju na cetiri regona Valjevo, Uzice, Kraljevo, Leskovac. I kljucna stvar koji svi znaju imaju dovoljno radnog vremena za to.