Православци утврђују нови став према Ватикану

Раде ДРАГОВИЋ

30. 05. 2016. у 22:02

Следећег месеца на грчком Криту одржаће се Велики свети сабор свих православних цркава. Овакав скуп у хришћанском свету није одржан 1.000 година

Православци утврђују нови став према Ватикану

Православни патријарси на једном од припремних скупова у Цариграду

ОСТРВО Крит следећег месеца биће домаћин једног од најважнијих догађаја у историји хришћанства - Великог сабора свих православних цркава. Скуп ће почети 19. јуна, на Духове, светом архијерејском литургијом, коју ће у Саборној цркви Светог великомученика Мине у Хераклиону служити сви патријарси и око 400 митрополиота, епископа и свештеника. Српску цркву представљаће патријарх Иринеј и делегација од 24 епископа. Њима ће помагати и саветодавно тело састављено од угледних теолога, црквених историчара и правника, игумана...

Предстојећи скуп на Криту и припреме за учешће у овом, по много чему историјском догађају, нашли су се и на дневном реду пролећног заседања Светог архијерејског сабора СПЦ, које је прошле недеље завршено у Београду. Владике су се договориле о саставу делегације која ће путовати у Грчку, али су и усвојиле платформу у којој су садржани ставови Српске патријаршије о свим кључним питањима која ће бити разматрана на Криту.

Патријарх Иринеј и владике СПЦ наћи ће се у Хераклиону међу делегацијама девет аутокефалних цркава - Цариградске, Александријске, Антиохијске, Јерусалимске, Руске, Румунске, Бугарске и Грузијске патријаршије. У раду Сабора учествоваће и представници свих самосталних православних цркава - грчке, кипарске, пољске, чешке и словачке, америчке, албанске...

На више припремних конференција, које су одржане у швајцарском граду Шамбезију, постигнут је договор о шест тема које ће бити разматране на Свеправославном сабору. Оне представљају комбинацију универзалних, али и практичних питања православног исповедања хришћанске вере. Црквени поглавари и владике разматраће проблеме у вези с мисијом Православне цркве у савремено доба, као и однос према осталом хришћанском свету. Изузетно значајна тема биће стицање црквене аутономије и начина њеног проглашења, као и устројства православне дијаспоре. Високе делегације разматраће и питања у вези са светом тајном брака и брачним сметњама, као и важност поста и његовог придржавања.

- Теме које ће разматрати Свети и велики сабор православних цркава на Криту витална су питања која већ дуже време вапе за целовитим одговором - објашњавају у Патријаршији СПЦ. - Од овог скупа очекује се да потврди јединство православних цркава, али и да зацрта јасне смернице нашег будућег кретања. Питања брака и поста високе црквене делегације разматраће у светлу актуелног времена, што ће оснажити исконску везу између верника и цркве којој припадају.

Историјски скуп ће се одржати у Цркви Светог великомученика Мине у Хераклиону

У Патријаршији наводе да је СПЦ била активна у припремама Сабора, али и да је њен став био да се с његовим одржавањем није требало журити. То је разлог што у дневни ред скупа на Криту нису ушле поједине веома важне теме, попут стицања аутокефалности цркава.

- Поједини текстови који ће бити разматрани на Сабору писани су пре више деценија и не одговарају у потпуности данашњем времену. Постоје, уз то, и неслагања, па и поремећени односи међу појединим цркавама око многих питања. Готово да нема сумње да би Свеправославни сабор дао боље резултате да је за припрему било још најмање годину или две - наводе у Српској патријаршији.

Скуп на Криту, какав није одржан у протеклих хиљаду година хришћанске историје, биће и тест у односима између појединих патријаршија. Очи православног света без сумње биће упрте у делегације Васељенске и Руске патријаршије, чији су ставови често супротстављени. Осим по питању екуменизма и односа с Ватиканом, патријарх Вартоломеј и патријарх Кирил у протеклих неколико година разилазили су се и по питању лидерства у Цркви Чешке и Словачке, али и око низа питања која се тичу признавања статуса аутокефалија и поретка цркава. О сложености њихових односа сведочи и чињеница да Московска патријаршија, уосталом као и турска влада, избегава да поглавара Цариградске патријаршије назива “васељенским”, како се то уобичајено чини.

Из свега овог стоји тиха борба за утицај у свету, посебно православном. Већина ортодоксних цркава сврстана је у две групе. Прву групу чине такозване јелинске цркве окупљене око Васељенске патријаршије и Атинске архиепископије, које важе за модерније, динамичније и склоне ближим односима са осталим конфесијама. Њихови поједини интереси, супротстављени су такозваном словенском блоку цркава чији је стуб у Москви.

Српска црква на челу са патријархом Иринејом, била је веома активна у припремама Сабора


ПРОБЛЕМ СА РУМУНСКОМ ЦРКВОМ

ВИШЕГОДИШЊИ проблем који СПЦ има са Румунском патријаршијом, српска делегација изнеће и на Великом сабору на Криту - одлучено је на недавно завршеном заседању највишег тела Српске цркве. Румунска црква једина је са којом СПЦ има лоше односе, а проблеми и тензије комшијске верске заједнице довеле су на саму ивицу литургијског општења.

У средишту овог проблема налази се неканонско деловање румунских свештеника у Тимочкој Крајини. Упадање на простор под јурисдикцијом друге цркве недопустиво је по универзалним православним приписима.


БЕЗ ПРОМЕНЕ КАЛЕНДАРА

ПРАВОСЛАВЦИ неће усаглашавати календар, без обзира на све чешће иницијативе и захтеве - одлучено је током припремања Сабора. Календарско питање у средишту је многих струја које се противе одржавању оваквих скупова и промени било чега у досадашњој литургијској и црквеној пракси. Више руских, грчких и бугарских манастира, као и појединаца, успротивило се одржавању скупа на Криту. Иза њиховог отпора, како наводе, налази се страх од прокламације екуменизма, у чему они виде прикривену намеру да се православље потчини утицају Римокатоличке цркве.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (44)

nn

31.05.2016. 08:49

@Sredoje - U mom zivotu i zivotu moga deteta Bozic se nece proslavljati 25.12 po cenu odricanja od TE vere,jer to onda nisu prave vrednosti,kao i odricanje od moje slave......

Agnostik

30.05.2016. 23:24

Sto bi bio mir medju hriscanskim narodima, sto bi imali 1 kalendar, kad moze 2. Svet je ravna ploča...

Пантелија

31.05.2016. 00:40

@Agnostik - А што тебе, агностика, сврбе односи међу хришћанским црквама? Ено ти тамо Том Круз и остала ваша братија, па се дружите до миле воље и не ломи главу проблемима који те се не тичу.

trandafil

31.05.2016. 06:50

@Agnostik - Agnostik , dobio si negativne glasove samo zato što si rekao istinu , jer prosto je neverovatno da crkva može biti tako zatucana i da iz nekog inata i neke sulude tradicije koristi netačan kalendar.Evo i Grci su za njih izdajnici jer su počeli koristiti normalan i tačan kalendar i samo zato što hoće da sa svim verksim zajedniciama u 21.veku imaju normalan odnos.Sv,Sava je bio jako napredan čovek u ono vreme , i kad bi video ove naše vladike i popove okrenuo bi se u grobu od muke i jada.

Pa

31.05.2016. 07:13

@Agnostik - najbolje da svi hriscani prihvate kineski kalendar, pa ce biti jedan... e...

branko

31.05.2016. 08:41

@Agnostik - Naše nasleđe koje je drugačije od njihovog ne bi trebalo da rezultira sukobom. Sukoba će biti ukoliko jedna od strana bandoglavo nastavlja da diktira drugoj strani kako treba da se ponaša i razmišlja. Drugim rečima ukoliko u svakom od nas postoji čojstvo onda razlike u sistemima ne smetaju nikome.

Netačan je i Gregorijanski kalendar

31.05.2016. 10:29

@Agnostik - pa niko ne postavlja pitanje... neznanje nas ubi.

paja01

31.05.2016. 00:13

Još jedna prevara što lažete da će učestvovati predstavnici RPC i predstavnici Svete gore, ostali su izdajnici pravoslavlja, pitanje je i učešća GRČKE PRAVOSLAVNE CRKVE, Sve je to režija Vatikana i Vaseljenskog patrijarha koji je zvanično u Turskoj ali ne za dugo....

polomnjeni tocak

31.05.2016. 00:22

Православне цркве живе у неким давним временима, и долазак младих генерација ће довести до даљег слабљења њиховог утицаја. Након 1.000 година они изјављују да им је требало још 2-3 године да се још мало припреме. То само говори колико су ригидни и колики је отпор према било којим променама.

Раде

31.05.2016. 01:18

A што мора један календар ??? У то ме је слобода идеја ,није грех другачије време рачунати ,на крају крајева ни један није тачан ...

Stole

31.05.2016. 01:33

Sto mi je "milo" cuti ove progresivne,ujedinitelje...Neznaju ni kako izgleda crkveni kalendar,a nesto bi da menjaju..

Kriptoortoksalac

31.05.2016. 01:37

Izgubljeni u vremenu i prostoru ovi popovi će da razglabaju apsolutne nevažne teme za obeznanjeno stado.Kakav je stav zalutalih "pastira" Pravoslavnih prema delovanju Opus Dei u obnovi KleroNacifašizma na liniji Baltik-Crno More?Kako se opredeliti prema konstantnom inovativnom delovanju Družbe Isusove (jezuiti) u permanentnom cilju privođenju istočnih šizmatika u krilo Kristovo kad je Benedikt XVI rekao da Pravoslavlje pati od deficita?Kako će se Svepravoslavni sabor postaviti prema Stepincu???

jurodiv

31.05.2016. 02:06

Vernik sam ,.posecujem redovno Bogosluzenja i mislim da poznajem stanje u nasoj crkvi. Veliki brat sve ovo naredjuje a nasi crkveni oci bez opiranja izvrsavaju. Cak i Zmaj ima jednu pesmicu gde kaze ;erhirijeri se vetru klanjaju. Bilo je raskola u crkvi i jos ce biti ,samo jedan Istinit Tvorac ostaje vecno mlad i bez promena. Nas vernike nece nista promenuti,papa ,patrijah mufija ista lestvica.

viktor

01.06.2016. 08:22

@jurodiv - bas nisi u pravu. Mi srbi smo poznati po tome da se lako menjamo i prilagodjavamo, vidi muslimane, vidi pokatoličene srbe, niko od njih nece da prizna da je bio srbin, pravoslavac, veci su katolici od samog pape. Pa vidi samo nase kad odu u CG, ostanu godinu dana i vec pricaju i ponasaju se kao oni, a crnogorcina dodje u bg, doceka penziju i poznaje ga na kilometar po govoru odakle je.

Никола

31.05.2016. 03:46

Ако се сувише приближе Ватикану, остаће без верника.Тиме би негирали патријарха Павла.

m.m.

31.05.2016. 03:53

I vreme je bilo. Ista vera a bi trebala da zblizi zemlje koje su nekada b.ile Vizantija

iz glave

31.05.2016. 07:01

1439, године у Фиренци унију са Ватиканом су потписали сви православни верски поглавари. Сви, осим србског.Сазнавши да се Србија супроставила моћном Ватикану, руски Велики Кнез је погубио свог патријарха, због срамоте коју је нанео Русији.

Slobodan

31.05.2016. 11:35

@iz glave - Само једна исправка. 1439.није постојао "србски " него Пећки Патријарх Срба ,Бугара ,Влаха и осталих . Титула "патријарх српски " је из деветнаестог века(Карловачки митрополит узима титулу 1848) ,а призната је тек двадесетих година прошлог века .Иначе назив СПЦ је из закона о Цркви Краљевине Југославије из 1929.Вековни назив наше помесне Цркве је Пећка Патријаршија.И сама титула Светог Саве није "Архиепископ Српски",како многи етнофилетисти говоре ,већ "Архиепископ српских и приморских земаља".

TRON SVETOGA SAVE

01.06.2016. 14:39

@iz glave - od 1219. do danas Irinej je 55. Arhiepiskop Pećki (i naslednik na Tronu Svetog Save), Mitropolit beogradsko-karlovački (stvarna funkcija njegovog kanonskog delovanja samo je BG) i 45. patrijarh Srpski. U toj tituli sadržani su svi kanonski principi: teritorijalna jurisdikcija mitropolita za BG, teritorijalna jurisdikcija za istorijsku misiju Pećke Patrijaršije i ČAST da pred Hristosom i celim svetom predstavlja sve pravoslavne Srbe u celom svetu. Preteško za njega, jel da?

Djordje Petrovic

31.05.2016. 08:10

Pitanje kalendara je najgluplje koje postoji. Naravno da je preciznije merenje bolje od nepreciznijeg. Starokalendarci su u svakom slucaju prepusteni `cudljivsoti matematike` koja ce im jednog dana za par hiljada godina reci da treba da slave bozic na veliki petak. Zato sto je uskrs vezan ne za julijanski kalendar nego za pashu tj. mesecne cikluse. Pod starim kalendarom desice se degeneracija logike rasporeda crkvenih praznika. Al ne vredi nerazumnom pricati. A ostalo treba raspraviti.

Боба

31.05.2016. 11:40

@Djordje Petrovic - Апсолутно сваки календар је само конвенција и ионако је нетачан у астрономском смислу. Православље је првенствено поштовање традиције и зато је бесмислено мењати календар сем ако циљ није унијаћење.

Јован

31.05.2016. 12:12

@Djordje Petrovic - Васкрс се каже а не ускрс.Христос је васкрсао а није ускрсао.Говорим како се на српском језику каже.

Vuk2

31.05.2016. 14:50

@Vuk - jel to "ona" ljubav sto propagiraju globalisti? cuo sam za to. ne valja nista.

DAL'CE DOCI

31.05.2016. 08:29

Milovi i Porosenkovi patrijarhsi, dal'ce im Vatikan dat dozvolu? Vreme je da se takvi sabori pravoslavnih naroda (crkava) odrzavaju u oslobodjenom Konstantinopolju (Carigradu) i da se okonca turski zulum.

Slobodan

31.05.2016. 09:14

Највећи проблем у Православљу данас је етнофилетизам . Та јерес је опасна као и екуменизам ,али о томе се мало говори , јер су све помесне Цркве дубоко у етнофилетизму. Овај проблем са румунима је доказ за то . Потпуно је бесмислено да помесне Цркве имају национални предзнак . До деветнаестог века све помесне Цркве су се називале по седишту(Цариградска , Александријска , Антиохијска , Јерусалимска , Московска ,Пећка ,Трновска ,Охридска ),а не по нацијама . То национално је довело само до подела.

Боба

31.05.2016. 11:36

@Slobodan - По вама је Свети Сава ''јеретик'' јер је установио Српску православну цркву.Пре ће бити да је наметање екуменизма и глобализација који су неодвојиви највећи проблеми и цркве и сваког друштва.

Slobodan

31.05.2016. 12:18

@Slobodan - Свети Сава је установио Жичку Архиепископију ,а он је сам био "Архиепископ свих српских и приморских земаља". Назив СПЦ је из двадесетих година двадесетог века и настао је под утицајем англиканске "цркве " која је тада имала велики утицај код нас. Вековни назив наше помесне Цркве је Пећка Паријаршија и данас је други назив за СПЦ Пећка Патријаршија зато се врши устоличење у Пећи . Ти национални предзнаци у називима помесних Цркава само су довели до раскола и сукоба(Македонија , Украјина....)

PODSETNIK

01.06.2016. 13:54

@Slobodan - ETNOFILETIZAM je jeres u kanonskom području Pravoslavlja, i to po odluci Vaseljenske Patrijaršije od 10.09.1872. god. a po osnovi 2.kanona II Vaseljenskog Sabora (381.god u Carigradu). Dakle, greh je da se nacionalna ideja pretpostavlja jedinstvu vere i crkve. Teritorijalni princip je jedina kanonska osnova za autokefalnost. I tu nastaje današnje brdo problema koje ne verujem da će ovaj sabor (koji nije vaseljenski) da reši. Bolje bi bilo da se zove Veliki Sabor ili Velika Sinaksa-ΜΕΓΑ ΣΙΝΑΞΣΑ.

Zeljko

31.05.2016. 09:50

Da je srece imalii bi samo jedan kalendar i slavili bi svi zajedno Bozic 25. decembra jer se najpre Hrist rodio pa je krenulo novo doba... Ovako mi u Srbiji (i naravno majcici Rusiji) verujemo da je novo doba krenulo pre Hristovog rodjenja....

Ortodoks

31.05.2016. 10:58

@Zeljko - sreća je pa nemamo taj u decembru!!!pravoslavci više drže do Boga,tradicije i duhovnih vrednosti!!a ti možeš da slaviš i bajram,kad ti već nije bitno da držiš do duhovnih i istoriskih vrednosti!!!

Dimitrije

31.05.2016. 11:29

@Zeljko - Поента је та да и ми славимо Божић 25 Децембра само по Јулијанском календару! Сад ако хоћете да уђете у расправу да ли је календар Јулија Цезара Православан изволите...

СрбИН

31.05.2016. 10:03

Екуменизам је јерес,а папа је архијеретик!!!! Св.Јустин Ћелијски

a Vaseljenski Patrijarh...??

01.06.2016. 14:07

@СрбИН - Kojem Bogu se moli i čijem Tronu se klanja?? To je suština pitanja za V. Sabor ! Od kako je stvorena Moderna Turska pod Ataturkom svaki Patrijarh u Fanaru bio je Mason-Meletije IV Metaksakis:uveo gregorijanski kalendar1923, potpisao Tomos o obnovi SPC (?), Atenagora I nije reagovao na Progon Grka 1955.(ostao bez 240000 vernika), sastao se sa papom Pavlom VI u Jerusalimu 06.01.1964(zadnji susret bio 06.07.1439.) Vartolomej I (odlikovao masona Džo Bajdena)..Nema više autoriteta carigr. patrijarh !

falšEKUMENISTA

01.06.2016. 14:23

@СрбИН - EKUMENIZAM je kao pokret za zbližavanje hrišćana nastao krajem XIX i početkom XX veka na tragu masonskog gesla E Pluribus Unum-iz mnoštva jedno-kojeg propagira Anglikanska Zajednica i Crkve Reformacije u SAD.Vatikan se tome suprostavljao do 1964. jer je Papa Pastor Aeternus (nezabludivi naslednik prvoap.Petra,Primas rimske eparhije i nepogrešiv od 1870).Tek na II Vat. koncilu Vatikan preokreće ploču i svojom mašinerijom postaje glavni faktor Ekumenizma pod geslom Ut Unum Sint - da svi budu jedno

Nostradamus

31.05.2016. 10:47

Borba za prevlast - oko nicega, ha, ha, ha. Ipak to "nista" se da jako lepo unovciti i od toga se moze udobno ziveti. Sve dok postoji takva mogucnost, postojace religije, koje ce obecavati sve moguce i to naravno naplacivati. Trovace svoje sledbenike nacionalistickim idejama, pod parolom rodoljublja i covanja svog plemena i time uporno doprinosti tome da ratovanja nikada ne prestanu. Gase pozar benzinom.

Милош

31.05.2016. 12:09

Глас Руске цркве је важнији од Васељенског јер васељенски патријарх нема вернике а руски их има око 200 000 .Тако да је Руска црква највећа и нај утицајнија.Њу треба следити.

Зоћа

31.05.2016. 13:44

@Милош - Сви Грци су што директно, што индиректно под Васељенским Патријархом који је први од свих патријарха. Цариградску патријаршију треба следити.

Sekta

01.06.2016. 14:13

Pravoslavci , katolici i druge hriscanske religije nisu nistra drugo nego sekte.Kada bi postovali bozije zapovesti i kada ne bi bile sekte onda bi zbog dve najvaznije prve i druge bozije zapovesti koja je cak i iznad 6-te koja kaze ne ubij prestali da ljube ikone i slave svece. Ovo je najveci greh hriscanstva koji su popovi uveli a gresnici se primili. Sta tu nije jasno? ne slavi nikog drugog, cak i zakljucak biblije je u tom fazonu. Potpuno ignorisane najvaznije bozije zapovesti! Vernici?