И у затвор због туђег дуга за струју!
19. 05. 2016. у 22:02
Кривичне пријаве власницима враћених некретнина, због киловата које су потрошили бивши станари. Богдан Вељковић: Додатно застрашивање људи који су добили делић правде
.jpg)
НАСЛЕДНИЦИ бивших власника који у реституцији успевају да поврате одузете некретнине, у највећем броју случајева уз њих добијају не само дугове које су претходни корисници направили, већ често и кривичне пријаве под претњом одласка у затвор због крађе струје!
На ово упозорава Мрежа за реституцију, која открива да је то омогућила одлука Уставног суда Србије од 19. априла. Њоме је одбачено неколико иницијатива за покретање поступка оцене уставности и законитости Уредбе о условима испоруке и снабдевања електричном енергијом, коју је усвојила Влада Србије пре нешто више од три године.
- Између осталог, УСС у образложењу наводи да "обавезу да измири рачуне претходног власника има нови власник", а да "нови власник уколико жели да оствари своја права може да се обрати надлежном суду" - каже Богдан Вељковић, председник Удружења грађана за повраћај одузете имовине "Београд" у оквиру Мреже за реституцију.
Бивши, односно нови власници након реституције, само на територији Београда, у протекле четири године, да би своје објекте прикључили на струју, платили су из сопственог џепа више од 100 милиона динара туђих дугова!
Међутим, тврди Вељковић, у неким случајевима отишло се и корак даље, па су упозорени на могуће кривичне пријаве за неовлашћено коришћење струје, а које су починили претходни корисници:
- То представља додатно застрашивање оних који после неколико деценија добијају делић задовољења правде.
Миле Антић из Мреже за реституцију наводи два примера којима објашњава о чему је заправо реч:
- Имамо случај једног адвоката из Израела, коме су враћена три локала у Улици цара Уроша, у Београду. Он је у старту морао да плати 200.000 динара дуга за струју које је оставила фирма - закупац једног од локала, да би добио ново бројило. Међутим, пошто му је локал враћен 2012, а он је физички ушао у посед тек две године касније, против њега је поднета и кривична пријава за претпостављену крађу струје током те две године, мада је бројило било на нули.
Антић каже да је сличан случај имала и једна власница из Смедерева, којој је у враћеном локалу недостајало бројило, што није одмах приметила јер се у локал није ни уселила. Осим што је ЕПС "јури" за 1,4 милиона динара дуга, послата јој је и кривична пријава због претпостављене крађе струје.
Проблематичан је и случај Београђанке са Вождовца, која се налази у пат-позицији јер је корисник њеног враћеног локала 15 година крао струју. Решење о реституцији добила је још 2012, али је законом наведено да у локал може да уђе тек након три године, да би се дотадашњем кориснику некретнине омогућило "да се снађе". Непосредно пре истицања рока, станар је - побегао.
- Иако је корисник локала 15 година био у њему, у ЕПС крађу струје воде на НН лице - прича нова власница. - Обавестили су ме да бивши станар уоште не постоји у њиховој евиденцији, па уколико желим да ми поново прикључе бројило, морам да платим украдену струју.
Када су прошле недеље "Вечерње новости" започеле серију текстова о грађанима који су реституцијом добили станове, а сада морају да плаћају туђе рачуне, у ЕПС су одговорили да "у потпуности поштују законе и прописе при склапању уговора о снабдевању електричном енергијом". Када је кривична одговорност за крађу струје у питању, у "Електропривреди Србије" су децидни: терете само крадљивце.
- Контролу мерних места у случају сумње да постоји неовлашћено коришћење електричне енергије, сачињавање записника и рачуна на основу записника о неовлашћеном коришћењу електричне енергије, као и касније подношење кривичних пријава надлежним тужилаштвима, врше различите стручне службе "ЕПС Дистрибуција" - кажу у ЕПС. - Потрошача који има обрачунату неовлашћену потрошњу на мерном месту "ЕПС Дистрибуција" терети за износ те неовлашћене потрошње и не условљава новог корисника тог мерног места, које је добио путем реституције за износ неовлашћене потрошње.
Zagreb
19.05.2016. 23:11
Vidim da imamo iste lude zakone. Ovo je cisto socijalisticko nasljede da su javna poduzeca i opcine svete krave. Mi moramo platiti carinu na uvoz auto u roku 15 dana ili ti oduzmu auto. Kad tebi drzava duguje a ne plate ti u roku 15 dana a ti krenes oduzeti drzavni auto ne gine ti buksa zbog protupravne naplate. Ja imam 47 godina a drzava mi stara 25 te ja nju moram slusati. Ja drzavu ne volim niti je podnosim. Drzavu vole samo drzavni sluzbenici te ostali uhljebi proracuna. Zivjela anarhija !
Не може се наплаћивати дуг за струју од наследника некретнина, зато што некретнине нису трошиле струју, него жива бића у оквиру стамбене јединице, а они имају имена и презимена. Ако је пак и тако, онда једна фабрика кад се угаси и остави дугове иза себе држави и појединцима силне порезе-плате, ТО ЗНАЧИ, да треба да плати све те дугове онај који је дошао у те зидове фабрике као власник, па чак инвеститор из иностранства за кога се грчевито боримо. Правда је универзална И шта ћемо сад!?,
@мрсимуд - Pravedno je uraditi onako kako je narod odlucio.A narod odlucuje da mu je bas ovako dobro jer nema bolje?!Nikad nisam razumeo Srpski narod iako sam Srbin, odbijam da sam takav Srbin.Glasali ste i zato je pravedno i da se strancima daju povlastice a nama Srbima oduzimaju.Glasali ste i sta cemo sad? Nista, po zasluzi!A svaki narod zasluzuje svoje politicare!
Коментари (3)