Документа ће сакупљати - држaвa
23. 04. 2016. у 17:30
Од 8. јуна грађани ће моћи лакше да прибаве дечје и родитељске додатке, или студентске стипендије. Службе ће међу собом размењивати податке. Уштеде појединаца у хиљадама динара

Уверења и потврде постају обавез службеника
ДА би мајке и очеви остварили право на дечји или родитељски додатак, више неће морати да обијају шалтере и да губе време у прибављању извода из матичне књиге рођених за сву децу, уверења о држављанству, фотокопије оверене здравствене књижице и личне карте, потврде о личним и катастарским приходима, пореског уверења за сваког члана домаћинства из места рођења и становања, уверење Центра за социјални рад...
За месец и по "посао" ће им бити прилично олакшан, а и новчаници пунији за износ такса које су до сада плаћали: за њих ће све ово радити службеници којима су документа и неопходна. Та обавеза проистиче из три члана Закона о општем управном поступку која се односе на службену размену података из службених евиденција, а који почиње да важи 8. јуна.
- И академски грађани ће ускоро лакше стизати до докумената потребних за добијање студентских стипендија. Прибављање потврде са факултета о уписаној години, фотокопије текућег рачуна студента, потврде о пребивалишту студента и родитеља, потврде обају родитеља да фирма у којој раде не стипендира њихову децу и потврде из Националне службе за запошљавање, сада су обавеза службеника - кажу у Министарству државне управе и локалне самоуправе.
То значи да ће на шалтерима градских и локалних управа они само подносити захтеве за, на пример, добијање студентске стипендије, родитељског и дечјег додатка, а податке који већ постоје у службеним евиденцијама мораће да набаве службеници.
- Пут ка доброј управи, коју намеравамо да изградимо тако што ће, између осталог, помоћи управама у примени поменутог закона, значи да ће грађани ускоро бити ослобођени прикупљања многобројне документације за остваривање различитих права - кажу у Министарству. - У пракси ће то значити да ће службеници размењивати податке електронским путем или ће лично отићи до колеге и замолити га да му одштампа потребан податак, што ће зависити од техничке опремљености локалне управе. Закон у том случају није изричит и потпуно му је "свеједно" како ће размена података бити обављена, важно је да грађанин буде задовољан, а да службеник на што једноставнији и лакши начин обави посао.
Када у потпуности заживи размена података, уштеде у времену биће очигледне са обеју страна шалтера. Поред тога, ни новчане уштеде нису занемарљиве, што се јасно види када родитељ данас пријављује лично име детета ради уписа у матичну књигу рођених и пријаве његовог пребивалишта. Тренутни трошак је око 3.500 динара, а када почне примена само прва три члана ЗУП, биће мањи од 600 динара.
Leka Srbin
23.04.2016. 19:54
Ajde i ovo čudo da vidimo. Da ne bude samo predizborno obećanje, a nama ludo radovanje.
Moze,samo da stavite pismene ljude da rade. Pola njih nema pojma n i gde su ni sta rade. Nemaju pojma ni sta ih pitaš. ..
Samo da to ne oduzi postupak za par meseci da ne bude ono neka sama cu da skupim sva dokumanta.
Kad,ali tacan datum?
Kao i mnogo puta dosada pričam ti priču.Uprava sve bolje radin od kad je u njoj zaposleno sve što je "napredno"atek posle izbora.
Коментари (5)