Поделе и на југу Африке: Три Србина, две цркве
16. 04. 2016. у 20:15
Српска црквена заједница на југу афричког континента пролази кроз тежак период. Архимандрит Пантелејмон превео Артемију вернике из парохије Свети Тома. Нерасветљена смрт држављанина Србије на црквеном имању

ПРЕЛАЗАК православних верника из парохије "Свети Тома" у Јоханесбургу под окриље Епархије рашко-призренске у егзилу - неформалне верске заједнице коју предводи бивши владика Артемије - само је последња у низу афера које последњих година потресају српску црквену заједницу на југу Африке.
Срби и православци у Јужноафричкој Републици, окупљени око јединог српског православног храма на Црном континенту, више пута су доспевали у средиште пажње црквене јавности. Прослава празника Благовести у школи у Јоханесбургу, "зачињена" портретима бившег владике Артемија и Николаја, некадашњег игумана манастира Црна Река сведоче о све дубљој подели међу верницима.
Део православних верника код владике Артемија превео је један од утемељивача Српске цркве у Африци архимандрит Пантелејмон, који је годинама водио ову црквену општину. Одлуком Патријаршије, са овог места је смењен 2014. Како је за велики број јужноафричких православаца он био најјача спона са Црквом, без дилеме су се окренули бившем епископу Артемију.
Срби из Јужне Африке, међутим, више пута су указивали на проблеме са којим се суочава православна заједница у овој земљи. У средишту великог броја притужби налази се Исајло Марковић, који је одлуком патријарха Иринеја из Аргентине дошао на чело Црквене општине Свети Тома.
- Уместо о обичајима и духовности, верници последњих година углавном разговарају о скандалима - кажу за "Новости" познаваоци црквених прилика на југу Африке. - Цркву Свети Тома потресла је никада до краја расветљена смрт једног држављанина Србије на црквеном имању. Он је пронађен са метком у телу у једном од парохијских станова, а наводно је радио као телохранитељ локалног свештеника Марковића.
Део верника у Јоханесбургу истог пароха СПЦ оптужују и за немарни однос према својим дужностима, али и за више преступа, међу којима је непоштовање локалних закона, па и расизам. Због неоправданог отказа и мобинга локалног радника који је одржавао црквено имање државни суд га је осудио и новчаном казном. На његов рачун пљуште оптужбе и да је запустио духовни живот, али и да служи литургије по грегоријанском календару.
ХАОС НА ПРОСЛАВАМА
Прославе црквених празница у Јоханесбургу, како сведоче поједини верници, у парохији Свети Тома постале су прилике за окупљања сумњивих особа, жељних провода и опијања. Претње, псовке, па и физички обрачуни одавно више нису реткост, а постоји и сумња да појединци долазе и наоружани.
CICA
16.04.2016. 22:11
Vlast i novac.
Само сензација, ма нека је и измишљена. А овај сујетни калуђер, пошто није могао да буде владика у регуларној СПЦ, јер је неспособан и само је правио непријатности ( нападао околно становништво ) сада дошао код Маркових хајдука-одметника, мисли да ће бити тамо владика.Само власт.
@Хаос - To nije istina. Nemate pojma a komentarisete. Bruka. Lajte usta da niste pusta...
Svaka cast Dragovicu.Tema je bolna ali novinarstvo i jeste da se istrazuje i iznosi istina.Ovo je prvi put da se ugledne srpske novine veoma priblize samoj istini o atmosferi koja vlada u nasoj crkvi u Johanesburgu, a o kojoj se cuti.Obicno se na neke slicne tekstove jave dezurni botovi iz Johanesburga koji iz licnih interesa krenu da klevecu oca Pantelejmona, potpuno zanemarujuci njegov ogroman doprinos ovoj crkvi i zajednici i ne osvrcuci se na uzasne skandale i afere novog popa Isajla Markovica
@Srpska dijaspora Juzne Afrike - Niko ovde ne klevece pantelejmona,jer se on sam okleveto a za tebe advokata nista ne znaci pola stranice u telegrafu o njegovom krstenju crnkinje i detetu sa istom.
Коментари (10)