Кућа истине о страдању у Јасеновцу

Раде ДРАГОВИЋ

12. 04. 2016. у 20:40

Завршен идејни пројекат Меморијалног центра Доња Градина, будућег чувара сећања на највећи логор смрти. Идејно решење архитекте Слободана Малдинија усвојила Влада РС, а подржала СПЦ

Кућа истине о страдању у Јасеновцу

Главна зграда имаће 2.500 квадрата, а три објекта посвећена Србима, Јеврејима и Ромима

СЕЋАЊЕ на стотине хиљада уморених у систему логора Јасеновац ускоро ће се чувати у новом Меморијалном центру Доња Градина. Будући Спомен-комплекс на обали Саве биће место комеморације и одавања почасти, али и амбициозни научни центар, који ће бити незаобилазна адреса за све истраживаче Јасеновца, Холокауста и геноцида у НДХ.

Изградња Меморијалног центра Доња Градина биће званично најављена у августу, приликом обележавања 75. годишњице оснивања јасеновачког логора. Идејно решење урадио је познати београдски архитекта Слободан Малдини, а његов пројекат усвојила је Влада Републике Српске, која стоји иза овог подухвата. Малдинијево решење подржала је Српска православна црква, Светска организација Рома и Савез јеврејских општина. Будући комплекс биће чувар истине о страдању у НДХ, геноциду који је почињен над Србима, Јеврејима и Ромима и брана прекрајању историје о логору смрти Јасеновац.

- Веома је важно да комплекс Доња Градина очува спомен на страхоте геноцида у НДХ и преузме улогу Меморијалног центра Јасеновац, који се налази на простору Хрватске. Биће то место које ће отворити своја врата истраживачима, научницима, студентима, средњошколцима, као и свакоме ко жели да се упозна са размерама страдања - каже Малдини за "Новости".

Меморијал у Доњој Градини, према ауторовој замисли, чиниће главни објекат површине 2.500 квадрата са великим платоом, трг за манифестације и три одвојена објекта посвећена сећању на страдале Србе, Јевреје и Роме.

- Јасеновачки логор био је смештен у предратној циглани. По угледу на њу замишљена је централна зграда комплекса - објашњава архитекта Малдини. - Пројектовао сам објекат од опеке, која ће бити испечене од земље са подручја Доње Градине. То је света земља у којој су честице посмртних остатака логораша, који би тако симболично били уграђени у овај комплекс.

У овалној основи зграде Меморијалног центра крије се идеја о снажном присуству четири основна елемента природе. Биће саграђен од земљане опеке, а у околини ће се налазити канали напуњени водом. Објекат ће бити покривен стакленом каверном кроз коју пролази светло, односно ваздух. Четврти елемент, ватра, биће присутна у форми вечног огња у три посебна објекта намењена сећању на страдале Србе, Јевреје и Роме.

НЕУСПЕШАН КОНКУРС ПУТ до пројекта будућег Меморијалног центра у Доњој Градини почео је прошле године расписивањем међународног конкурса. Пријављен је, међутим, мали број радова, чији је квалитет био испод очекивања. Решења су већином била скупа и нефункционална, а уместо расписивања новог конкурса Влада РС одлучила је да Слободану Малдинију повери израду коначног решења.

Централна зграда Меморијалног центра инспирисана је обликом пекарске пећи. То је и облик материце која представља извор живота, али и спојених шака које из воде узносе живот. Тиме се шаље порука да живот побеђује свако зло и смрт.

- Објекти намењени чувању сећања на страдале логораше српског, јеврејског и ромског народа у облику су купе и цилиндра на кружним основама. Купе су преузете са облика кружних пећи у којима је печена опека, које су у рату преправљене у крематоријуме у којима су спаљивана тела убијених.

Вечни огањ гореће у три посебна објекта посвећена страдалим народима

Коначан изглед ових објеката биће познат после усаглашавања са СПЦ, Светском организацијом Рома и Савезом јеврејских општина око етничких и религиозних обележја.

У Меморијалном центру биће смештен Музеј геноцида. Посебну целину чиниће галерија за изложбе у којој ће се смењивати тематски програми. Ту ће бити смештен и Међународни документациони и истраживачки центар, као и архива са свом документарном грађом о Јасеновцу, којом располажу установе у Србији, Српској, као и организације Рома и Јевреја.

- Позваћу уметнике из региона чије стваралаштво захвата и теме људског страдања да донирају своја дела. То ће овом месту дати и уметничку ноту, па ће центар постати и јединствена колекција дела савремене уметности са поруком мира и толеранције - наводи Малдини.


БЕЗ ХОНОРАРА

КОМПЛЕКС у Доњој Градини биће изграђен у минималистичком, готово аскетском духу. То је разлог што ће коштати између четири и седам пута мање од радова чија су решења стигла на међународни конкурс. Опека, бетон, челик и стакло су материјали који ће бити коришћени. Објекат ће према Малдинијевој рачуници коштати свега 1,7 милиона евра.

- Влади РС понудио сам да радим бесплатно. То је дуг жртвама, међу којима је и цела једна грана моје породице. То ми даје и морално право да позовем и све друге да раде на овом пројекту, не уз трошкове, али не ни за профит - наводи Малдини.

Објекат ће бити покривен стакленом каверном кроз коју пролази светло



ВУЧИЋ: ПОЛИТИЗАЦИЈА ТРАЈЕ ОД 1945.

ПРЕМИЈЕР Александар Вучић изјавио је јуче да Србија нема никакав спор са Хрватском, већ да тражи да буде поштована, а да политизација Јасеновца и жртава тог усташког логора траје у Хрватској од 1945.

- Погледајте шта се збива тамо у медијима, боље је да окренете главу, зато и ја ћутим - казао је Вучић, реагујући на критике хрватске председнице Колинде Грабар Китаровић да се Јасеновац злоупотребљава у политичке сврхе.

Он је додао да су критике хрватских званичника мотивисане унутрашњеполитичким разлозима.

На питање како коментарише изјаву пи-ар стручњака Крешимира Мацана да ће у предизборној кампањи користити Хрватску као евентуални неуспех за отварање нових поглавља у Бриселу, премијер је изразио чуђење и неверицу.

- Ја Хрвате и Хрватску не помињем, сем када морам да одговорим. Нек се окане ћорава посла и политике и нека ради други посао, не иде му то баш најбоље - казао је Вучић.

*****

КОМЕМОРАЦИЈА БЕЗ ПОТОМАКА ЖРТАВА НДХ

ЗАГРЕБ
ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА „НОВОСТИ“

ЈЕВРЕЈИ ће одати почаст жртвама концентрационог логора у Јасеновцу 15. априла, а ускоро ће одлуку хоће ли им се придружити донети и Српско народно веће, представници Рома и антифашистичких удружења. У Јасеновац ће тог дана највероватније доћи и шеф опозиције и бивши премијер Зоран Милановић, док ће званична комеморација, на којој ће бити хрватски политичари, бити одржана 22. априла.

Биће то први пут после слома НДХ и обележавања годишњице ослобађања логора да представници жртава неће доћи заједно са политичким врхом у Јасеновац.

Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић примила је јуче на Пантовчаку председника Координације јеврејских општина Огњена Крауса, председника СНВ Милорада Пуповца, представнике Рома и антифашистичких удружења, апелујући да се постигне договор око заједничког учешћа на комеморацији. До договора, међутим, није дошло и Координација јеврејских општина остала је при одлуци да не учествује у званичној комеморацији.

- Нисмо се договорили јер сматрамо да се није ништа урадило након свих догађаја који су довели до релативизације усташтва. Лавина се и даље ваља, а ни председница Колинда Грабар Китаровић није до сада ништа урадила - казао је др Огњен Краус.

ОРЕШКОВИЋ ОСУДИО УСТАШКЕ ЗЛОЧИНЕ, ПОНУДИО ИЗЈАВУ СТЕПИНЦА

ПРЕМИЈЕР Тихомир Орешковић као главни аргумент да је Јасеновац "највећа љага за Хрватску" понудио је сведочанство Алојзија Степинца.

- Хрватска влада и ја лично осуђујемо злочине које је починио усташки режим. 22. април је дан сећања и одавања почасти невиним жртвама логора Јасеновац, за који је и блажени кардинал Степинац говорио да је био "највећа љага за Хрватску"- рекао је он.

Увлачење Степинца у могуће реакције око недоласка Јевреја, Срба и хрватских антифашиста на званичну комеморацију у Јасеновац свакако ће изазвати нове реакције не само хрватске, већ и светске јавности.

(Ј. КЕРБЛЕР)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (5)

Ново братство и јединство под кровом ЕУ

12.04.2016. 22:27

@zaliv.co - Никад не кажи никад! Премијер је упоран, убедиће и тебе да су нам Хрвати добра браћа.

mijat311

12.04.2016. 21:30

Bilo je vreme podići takav objekat na prostoru koji neće moći da se skrnavi i gde će se moći slobodno odavati počast žrtvama ustaškog zločina.

Dubravka

14.04.2016. 11:29

Zelim da pohvalim svaki pokusaj da se podsetimo sta se desavalo u Hrvatskoj od njenog nastanka do danas u odnosu na njeno stanovnistvo Srpske nacionalnosti.Ja imam na to pravo a i veliku odgovornost prema svojim precima.Ja sam unuka zene koja je odvedena sa svoje njive u logor Jasenovac i nikad se nije vratila.Bila je u poodmakloj trudnoci.Sta se desilo sa njom nikad nismo saznali.Mozemo samo da vecito sumnjamo.Mnogi i danas placu ali suze ne pomazu.Pomoci moze samo ISTINA koju treba izgovoriti.

Svibor

27.07.2016. 11:12

Neka Bog čuva arhitektu Maldinija koji želi raditi na ovom projektu bez honorara. Svaka čast!