Голооточанима мало наде у Стразбуру
17. 03. 2016. у 18:18
Европски суд без разумевања за незадовољне рехабилитационим одштетама. Први одбијен човек коме је за стрељање оца наш суд платио 9.000 евра

Европски суд за људска права
ВЛАДИМИР Марковић први је држављанин Србије који је изгубио спор у Стразбуру против своје земље везан за рехабилитациону одштету. Пред овим судом чека још на десетине представки, махом породица бивших голооточана, који страхују да ће и њихове жалбе бити одбачене.
У допису који је стигао Марковићевом адвокату Дарку Шумаревићу крајем прошле године, и због којих је Марковић ових дана послао писму председнику Европског суда, Стразбур његову представку проглашава неприхватљивом из процедуралних разлога. У наставку наводи да не постоји могућност жалбе, не може му омогућити увид у детаљне разлоге одлуке судије појединца, а његови списи биће уништени годину дана од доношења ове одлуке.
Будући да је пракса Европског суда униформна када су у питању сродни предмети, очекује се да би и остале представке везане за рехабилитациону одштету могле да буду одбачене. Слична ситуација већ се десила са жалбама Срба који су остали без имовине у Хрватској. И њихове представке масовно су одбачене из процедуралних разлога.
Владимир Марковић је међу првима покренуо поступак пред београдским Вишим судом, још 2010. године, незадовољан одштетом коју му је понудила Рехабилитациона комисија Министарства правде. Његов отац Младен Марковић из Чумића стрељан је 16. новембра 1944. без судске или административне одлуке. Рехабилитовао га је Виши суд у Крагујевцу 14. децембра 2010.
У време стрељања, Владимир је имао четири године. Сећа се тренутка када су му усред ноћи одвели оца и мајку. Мајка се сутрадан вратила, али отац никада. Цело његово детињство било је обележено страхом и тугом. Данас једва говора због последица можданог удара, али не одустаје. Његов адвокат Дарко Шумаревић објашњава:
- Мој клијент је тражио 240.900 евра у динарској противвредности на име душевних болова због смрти оца, јер ова накнада и данас износи 10 евра по дану. На име претрпљених душевних болова због неправедно изгубљеног детињства тражио је 40 евра по дану за 14 година, што износи 204.400 евра. Такође, на име повреде части и угледа породице тражио је још 200.000 евра. Можда делује много, али оно што је добио је на нивоу пијачног ценкања!
Виши суд у Београду делимично је усвојио захтев и одредио да му држава исплати 9.000 евра. Апелација је ово преиначила у 700.000 динара са затезном каматом за годину дана, плус трошкови поступка од 119.100 динара.
- Новац не може да надокнади Владимиру Марковићу оно што је изгубио, а посебно с обзиром на његово здравствено стање, али објашњење државе да одштета не треба да буде основ за богаћање је цинично. Људи за ујед пса добијају између 300.000 и 400.000 динара, а његов губитак оца и детињства кошта колико два уједа пса - каже Шумаревић, који најављује нову представку Стразбуру.
Младен Марковић стрељан 1944.

Према подацима Рехабилитационе комисије, од 1. јануара 2014. до краја фебруара ове године поднето је укупно 1.469 захтева за рехабилитационо обештећење, а склопљено 435 споразума. На име одштете, махом голооточанима, укупно је исплаћен 110.351.891 динар. Они који се нису споразумели с Комисијом, углавном су тужили државу.
Branko
17.03.2016. 19:38
Definitivno je ta grupacija ljudi jedna od najvećih gubitnika druge polovine XX veka. Poražena na svim "frontovima" - podržali Staljina/ izgubili, podržali komunizam/ izgubili, pokušali u Strazburu/ izgubili. Gubitnici novije istorije Balkana.
Зашто је Младен Марковић и од кога стрељан?
Коментари (2)