Аларм због могућих поплава у Србији, најкритичније у Обреновцу
06. 03. 2016. у 16:55
За три дана водостај река у Србији је у просеку скочио за 15 центиметара. На обе београдске реке последњих дана се бележи пораст водостаја и то се неће променити - стање није алармантно, али је на метар од ванредне одбране

Најкритичније је у Обреновцу где су реке у својим коритима, али су насипи разрушени.
За три дана водостај река у Србији је у просеку скочио за 15 центиметара.
„Ипак се ради о утицају циклона који стиже из Ђенове, а који је познат по интензивној киши. Можемо очекивати за наредна 24 часа од 30 до 40 милиметара падавина“, наводи хидролог Дејан Владиковић.
Како каже, падавине ће доста утицати на нагле порасте водостаја.
„Издато је упозорење за Западну Мораву и све њене притоке, као и Јужну Мораву, а ако интензивних падавина буде и у Црној Гори и Босни, можемо очекивати пораст Саве код Шапца и ванредну одбрану од поплава тамо“, истиче Владиковић.
МИХАЈЛОВИЋ: ПРЕДУЗЕТИ ПРЕВЕНТИВНЕ МЕРЕ
Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Зорана Михајловић, позвала је данас под ознаком "хитно" сва предузећа и агенције из ресора Министарства да обрате посебну пажњу и предузму све превентивне мере због најаве великих количина падавина и упозорења на могућност поплава.
"Посебно напомињем да је веома важно да предузмете све планско-превентивне мере с обзиром да услед великих количина падавина могу наступити оштећења саобраћајне инфраструктуре, као и објеката у изградњи", наведено је у писму које је упутила Михајловић , а преноси га Министарство на чијем је челу.
Од јавних предузећа и агенција се такође захтева да у току сутрашњег дана известе Министарство о уоченим потенцијалним ризицима и мерама које су предузели како би отклонили могуће негативне последице.
Писмо упозорења упућено је ЈП "Путеви Србије", "Коридорима Србије", железничким предузећима "Инфраструктура железница Србије", "Србија карго", "Србија воз", Дирекцији за железнице, Саобраћајном институту ЦИП, Институту за путеве, Агенцији за безбедост саобраћаја, као и Аеродрому "Никола Тесла", компанијама "Ер Србија" и "ЈАТ Техника", Директорату цивилног ваздухопловства Републике Србије и Контроли летења Србије и Црне Горе - СМАТСА.
Допис је упућен и лучким капетанијама, Агенцији за управљање лукама, Дирекцији за водне путеве, Управи за утврђивање способности бродова за пловидбу, Управи за транспорт опасног терета, као и Грађевинској дирекцији Србије, наведено је у саопштењу Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Dumar
06.03.2016. 18:11
Kako to da su nasipi razruseni? Ne razumem, ko ih je razrusio? Razruseni nasipi, pa nismo bas toliko neodgovorni. Nemoguce, u ovo ne mogu da verujem.
Nema problema računamo na NATO pomoć
Srbijavode su tvrdile da su sve uradile potrosili pare iz donacija i kredite i opet nista a do juce se slikali kako je sve ok nema sta da se brine.Pod hitno direktor srbijavoda puzovic da podnese ostavku!Njemu je uvek neko drugi kriv,nisi sposoban druskane da vodis preduzece a posebno treba ispitati kako su potrosene sve pare
Коментари (3)