Звездан подучава кинеске полицајце
07. 02. 2016. у 18:30
Проф. др Звездан Ћурчић, овенчан признањем најбољег професора у Хонгконгу, за "Новости": Стручна обука - мој је задатак. Дигитално образовање је будућност у учењу
.jpg)
Др Ћурчић у иностранству познат као Данијел Чрчхил
У ДАЛЕКОЈ Кини емоције су ме натерале да кренем у потрагу за својим коренима и нахраним своју душу српством. Тамо далеко, у Хонгконгу, Србија и мој народ су увек са мном, у срцу, у души, у сећањима, размишљањима. Жеља ми је да отаџбини подарим своје систем модерног дигиталног образовања.
Говори овако, у ексклузивном разговору за "Новости", проф. др Звездан Ћурчић, један од најпризнатијих страних научника у Кини. Као професор едукативних наука на Универзитету Хонгконг, једном од најбоље рангираних на свету, др Ђурчић објашњава младима шта је потребно за модерно, дигитално образовање.
- Постао сам почасни професор на Карагандинском државном техничком универзитету у Карагани, и на Удајана универзитету на Балију. У Инденезији сам један од оснивача новооснованог Научноистраживачког центра за иновације у учењу, који реализује посебан пројекат за развој образовања у овом делу света - открива нам детаље своје научне мисије др Ћурчић. - Рад са младима посебно ме инспирише, јер учити значи уживати у животу и свим радостима које нам пружа.
Наш саговорник каже да је и кинеска полиција препознала његове способности, иако је, кроз шалу ће, то можда зато што поседује црни појас у каратеру. Саветник је директора полиције Хонгконга за стручну обуку и профилисање полицијских кадрова, а крајем прошле године од Полицијске управе овог велеграда добио је специјалну плакету у знак захвалности за свој рад.
Др Ћурчић је основну школу завршио у Урошевцу, средњу у Прокупљу, а универзитетске студије у Нишу и Перту, где се одселио осамдесетих година прошлог века. Докторирао је у Сингапуру у области образовања. Данас је доктор дигиталне технологије у образовању на Универзитету Хонгконг. Активан је као научник истраживач. Објавио је више од 150 радова у водећим светским часописима и зборницима, као и седам стручних књига. Пре три године је проглашен за најбољег професора у Хонгконгу, а недавно је доживео нова признања.
- Одржао сам серију предавања о дигиталном образовању на конгресу Асоцијације југоисточних институција за високо образовање у Камбоџи, где ме примио и министар образовања на највећем сајму образовања Learning Expo у Хонгконгу - поносно ће наш саговорник.
Свој дар Ђурчић преноси и на нова поколења. Када је недавно у отаџбини објављена његова књига "Тајна Косанчићевог храста", професор Ћурчић је искрено рекао:
- У Кини, где живим и радим, моје срце куца за Србију. Моја душа је у Србији! О њој пишем, јер ме надахњује и даје ми смисао живота - у даху је тада изговорио.
Иначе, ова књига исписана је као народна прича о великој љубави двоје младих и о лепоти Топлице, која је засметала сатани толико да их је уништила. Причу је професор Ћурчић чуо у детињству као легенду о добру и злу, и носио је у себи готово четири деценије.
Zoran
08.02.2016. 01:25
I ja mislim da je digitalno ucenje ono sto j eneminovno. To znaci da ces od kuce d aslusas predavanje preko interneta(vec snuimljeno), mejlom d akontaktiras profesora(sto se vec sada radi ovde u Americi), i oni sto moraju da imaju nek evezbe, prakticno, ce ici povremeno. Zgrade fakulteta ce biti uglavnom prazne. To znaci otkazi mnogim profesorima i jeftiniej skolovanje, tako da ovi foliranti vis enece moci da s evade na skupocu i siromastvo.
"- У Кини, где живим и радим, моје срце куца за Србију. Моја душа је у Србији! О њој пишем, јер ме надахњује и даје ми смисао живота - у даху је тада изговорио."_______ Normalno. I nama ovde u Americi kuca srce za Srbiju. Samo...srce za srce...ima jos po nesto u zivotu: Obrazovanje, red, deca, posao, kuca, stan, hrana, more, knjige,...
Коментари (2)