Једна држава узела, а друга чува

Д. МАТОВИЋ

30. 01. 2016. у 11:13

Реакције на одлуку агенције за реституцију да породица Карађорђевић не може да добије дворски комплекс на Дедињу. Адвокат принца Александра уложиће жалбу Министарству финансија, могућа и тужба

Једна држава узела, а друга чува

ОДЛУКА Агенције за реституцију о неоснованости захтева Карађорђевића да им се врати дворски комплекс на Дедињу је неважећа и неуставна, каже за "Новости" Зоран Живановић, правни заступник принца Александра Карађорђевића. Према његовим речима, указ Председништва Президијума Народне скупштине ФНРЈ којим су Карађорђевићима одузети имовина и држављанство укинут је раније, што значи да је ова одлука донета на основу неважећих докумената. Природно је, додаје, да се оно што је незаконито одузето - законито врати.

- Наредних дана уложићемо жалбу на незакониту одлуку Агенције за реституцију - каже Живановић. - Видећемо шта ће одлучити Министарство финансија, које је у овом случају другостепени орган. Уколико потврде одлуку Агенције, поднећемо тужбу. Ако буде било потребно, правду ћемо тражити и у Стразбуру.

Дворски комплекс на Дедињу је проглашен за споменик културе, па се Агенција у решењу позвала на ту одлуку.

- Како држава брине о овом свом споменику културе? - пита Живановић. - Тако што је допустила да се дворски комплекс уруши. У Белом двору нема ни струје ни воде. Породица Карађорђевић уложила је доста свог новца у одржавање дворског комплекса у којем су њени чланови сада само подстанари. Да они нису у њему, оба здања би скроз пропала. Статус дворског комплекса требало је да буде решен посебним законом. Тај закон још није донет. Већ пет година га пишу.

У Агенцији за реституцију речено је да ће о преосталој имовини коју Карађорђевићи потражују одлука бити донета накнадно. Живановић сматра да је Закон о реституцији написан тако да се под разним изговорима избегне враћање највредније одузете имовине.

- Осим дворског комплекса, Карађорђевићима је одузето неколико кућа у Сарајевској улици, које су у међувремену срушене и на тим местима су саграђене стамбене зграде. Слична је ситуација са кућама у Крунској улици, које су припадале Карађорђевићима, а породица је имала и плацеве - дворску башту у Улици патријарха Димитрија у Раковици, где се сада налази расадник, као и простор који данас припада Архиву Југославије, где је била задужбина краља Александра и зграда у којој се налази студентски дом "Лола". Краљевска породица је пре рата имала и имовину ван Београда - у Сокобањи и Тополи. У општини Топола били су власници електричне централе, среске болнице Карађорђе, старог Карађорђевог конака, Прве српске касарне, као и краљевске ливаде у Сокобањи... Одузета им је и сва покретна имовина.

Председник Крунског савета Драгомир Ацовић говори такође да је држава власник дворског комплекса на основу неважећег указа.

- Познато је да неважећи документи немају снагу. Али то је извор неке воље о којој не можемо да судимо - указује Ацовић. - Карађорђевићима не треба ништа да се враћа, већ да им се да оно што је њихово. Иако има огромне финансијске проблеме и није у стању да одговори својим обавезама, држава неће ништа да врати онима који би о тим здањима бринули са пуно пажње и љубави.


ВУЧИЋ: МНОГО СМО УЧИНИЛИ

ПРЕМИЈЕР Александар Вучић рекао је да не може да коментарише одлуку да се Бели двор не врати породици Карађорђевић.

- Држава би волела када би обавезе важиле на једнак начин за све грађане. Мислим да смо много тога учинили за породицу Карађорђевић у складу са поштовањем српске традиције - рекао је Вучић. - Увек постоје они који нису задовољни када је реч о породици Карађођевић. Волели бисмо када би неки испуњавали своје обавезе, које испуњавају сви грађани.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (2)

Zakon

01.02.2016. 11:31

Нисам монархиста, али сам легалиста, што значи: ако нешто припада некоме, а опет неко други користећи силу отме нечију имовину, онда треба и да је врати и да плати накнаду за коришћење нечега што је отео. Тако је било од почетка човечанства, па преко првих писаних закона: Хамурабијевог закона, Мојсијевог старозаветног закона, Римског закона, закона византијског цара Јустинијана, црквено-државног закона Светог Саве (номоканон Крмчија), закон цара Душана итд. Зар сада важи правило: твоје је моје?

Драгомир

02.02.2016. 06:28

Чеси су комплет отето вратили за једно пре подне!Евро закони!А шта се то дешава код нас?Србијом влада лоби босанских срба који су дошли још са Титом у ослобођену Србију и поотимали бројне куће и станове?Још у њима живе им потомци ИАКО СУ ИСПОДОБИЈАЛИ НОВЕ СТАНОВЕ?Код мене у крају такви веле ДА БИ КУЋУ НАПУСТИЛИ АКО ОПЕТ ДОБИЈУ ДРУГИ СТАН?Власник те отете куће без икакве пресуде недавно је умро не дочекавши повраћај.Каже да су Титини отимали станове по Београду јер им се допадале споља терасе?