Србији неопходна јача крила

Р. Драговић

17. 01. 2016. у 20:13

Које наоружање и војна опрема су у овом тренутку најпотребнији ВС и када би се могла очекивати модернизација. Потребна ескадрила "миг-ова 29". Очекујемо испоруку хеликоптера Ми-17В5. До 2020, "пешадија 21. века"

Србији неопходна јача крила

ЛОВАЧКИ авиони већ више година прва су и најважнија ставка на списку потреба Војске Србије. Оружаним снагама потребни су и хеликоптери, који осим у борбеним могу да се користе и у цивилним и спасилачким мисијама. На листи набавке налазе се и савремена средства артиљерије дугог домета, оклопна возила и средства осматрања и везе.

Најскупље ставке са овог пописа разматраће руско-српска комисија за војно-техничку сарадњу, која ће бити формирана у фебруару. Први задатак овог експертског тела биће детаљна анализа потреба Војске Србије. Ова комисија биће задужена и да процени шта је уопште могуће купити од Русије, али и да предложи начин отплате.

Формирање међудржавног тима последњи је корак у настојањима државног врха да војску снабде савременим средствима која Србији недостају. А њих није мало, будући да су последње капиталне набавке спроведне још у време ЈНА.

Најкрупнији залогај за мешовиту комисију и за државни врх Србије свакако ће бити обнова авијације којој већ за коју годину прети буквално гашење. Иако је куповина руских авиона још прошле године одложена за "нека боља времена", набавка вишенаменских борбених летелица редовна је тема у контактима представника две војске.

Србији је, како је још 2012. процењено, потребна једна ескадрила (између 6 и 12) авиона "миг!-29 М2, о којима је већ разговарано са руском страном. У круговима блиским Војсци Србије последњих месеци помиње се могућност да Русија Србији испоручи неколико својих ремонтованих летелица, које би требало да замене "мигове" којима истичу ресурси.

РЕМОНТ РУСКИХ ХЕЛИКОПТЕРА СРБИЈА би у следећих неколико година требало да постане кључна земља за ремонтовање руских хеликоптера који користе оружане и цивилне снаге региона. То је суштина протокола о формирању регионалног центра за одржавање летелица руске производње. Реч је о првом кораку у остварењу договора постигнутог током посете премијера Александра Вучића Москви октобра 2015. године. Детаљи овог значајног пројекта и рокови реализације две стране ће договорити током 2016. године.

У Генералштабу Војске Србије кажу да је прерано за процене да ли је овај сценарио реалан и напомињу да ће приоритет Ратног ваздухопловства у овој години бити брига о постојећим летелицама.

- Ове године ће се осетити ефекти уговора о ремонту и набавци резервних делова за авионе "Миг-21" и "Миг-29" закључених прошле године, што ће олакшати њихово одржавање - кажу у Војсци Србије. - Очекујемо и скору испоруку хеликоптера "Ми-17В5", а до краја године требало би да стигне још једна иста летелица. Предстоји нам расписивање тендера за избор страног партнера за модернизацију "супергалеба Г4", што ће бити драгоцено за континуитет летачке обуке.

У војним круговима се говори и о могућем јачавању заштите неба ракетним система. Набавка система С-300, која је била у фокусу јавности последњих дана, према оцени већине стручњака, неће бити реална у скоријој будућности. Али, не искључује се могућност да се на преговарачком столу нађу елаборати о ракетама "бук", "тор" или "панцир".

Војска већ дуго трага за начином да модернизује застарелу артиљерију, што би требало да омогући најављена куповина 18 самоходних хаубица "нора Б52". Ово оруђе домаће производње тренутно улази у фазу такозваних верификационих испитивања у Техничком опитном центру, после чега предстоји процедура набавке. Модерне хаубице калибра 155 милиметара према плановима биће испоручене гарнизонима током наредне године. Додатну снагу подршке пешадији могао би да пружи и ракетни систем "морава", који је такође на списку за набавку.

Један од горућих проблема оружаних снага Србије јесте застарелост возила, посебно оклопних. Добар сигнал јесте почетак серијске прозиводње возила "лазар 2" планиран за крај марта. Ова возила ускоро треба очекивати и у нашој војсци. Мањак теретних и путничких возила требало би да буде решен уговорима са прибојском фабриком ФАП, али и крагујевачким ""Фијатом", од кога војска планира да купи више десетина возила "фијат 500".

СОЦИЈАЛНИ ВОЈНИ БУЏЕТ

НЕСАВЛАДИВА препрека већој набавци руског наоружања и војне опреме могао би да буде Међународни монетарни фонд, који у аранжманима са Србијом инсистира на штедњи и стезању каиша. Војни буџет за 2016. годину, "тежак" 56 милијарди динара (465 милиона евра), према досадашњим искуствима, неће бити довољан за веће набавке наоружања и војне опреме нити за осетније побољшање стандарда војника, већ само за основне потребе система одбране.

- Буџет за ову годину је социјалан, јер је у складу са нашом кадровском политиком и дугорочним плановима развоја система одбране - каже државни декретар Министарства одбране Зоран Ђорђевић. - Ове године имаћемо више новца за инвестиције за шта је намењено 8,7 посто буџета. То је највећи износ за ову сврху у последњих седам година.

Буџетском фонду основаном за куповину савременог оружја и војне опреме намењено је 1,9 милијарди динара, а он ће бити повећаван продајом вишка непотребног и застарелог оружја.

Јединицама ВС, посебно копненој војсци, преко су потребна савремена оптоелектронска и заштитна балистичка средства, нарочито за јединице ангажоване у копненој зони безбедности. Према дугорочном плану развоја Војске, гарнизонима следују и симулатори, извиђачка средства, речни вишенаменски бродови и беспилотне летелице. На некима од њих већ годинама ради Војнотехнички институт, али куповина још није на видику.

У плану набавки за копнену војску већ годинама су заштитна и борбена средства по моделу опремања "војник 21. века". Највећи део ових елемената већ су задужили војници који служе у јединицама које се упућују у мировне мисије у иностранство, али и њихове колеге на административној линији са КиМ. План је да до 2020. године сви српски пешадинци буду снабдевни модерним компонентама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (34)

Mile DAMJANOVIC

16.01.2016. 19:23

S400, Mig30 ili 35, su27, ka52... Po deset komada i bice sasvim drugacije u svim pregovorima...

Јабре

18.01.2016. 01:53

@Croata - А они што су убили 700 000 својих суседа у Јасеновцу ?

Filip

17.01.2016. 20:23

O tom vojniku po modelu opremanja "vojnik 21. veka" se prica 25 godina a stiglo se do uniforme i to lose.

lepi

17.01.2016. 20:25

Najbolje je da se ukine vojska,jer toliko su je doveli na niske grane da je to sramota za normalnu drzavu .Ako se vojska ojacava sa dva klipna aviona Lasta i dva helikoptera onda je to zalosno !

Јабре

18.01.2016. 01:55

@lepi - Па и није и друге државе тако раде и Русија је куповала по 10 авиона и 5 хеликоптера годишње а има их 30 пута више од нас. То се временом сакупи у респектабилну силу. Немачка има на пример 180 Авиона које је одмах купила од тога пола је у стању да лети а од тих што лете једно 20-30 је спремно за рат.

ZalivSajt

17.01.2016. 20:29

Nema para??? Ima ima, za ove stvari vredi da se zaduzimo do guse, sigurnost nema cenu!!! S-300 kao i S-400, BAR 10 migova 29 i to modernizovanih i jos stosta kad je rec o artiljeriji....uci u dugorocne aranzmane sa Rusima kad je rec o prozivodnji. Uci u savez sa Rusima, ako nam treba nekakav savez to bi bila braca Rusi! Recimo NE za EU na izborima, dosta je bilo vise nismo magarci da tezimo necemu sto nam zabija noz u ledja i necemu sto se raspada !

miami

17.01.2016. 21:12

@ZalivSajt - U savezu sa Rusima imali bi mozda oruzje,ali I bedne plate, siromastvo I izolaciju. Ovako sa Zapadom, imacemo novac, treba vremena, a onda mozemo da kupujemo sta pozelimo. Logika ispred emocija.

Akril

17.01.2016. 21:13

@ZalivSajt - Ćuprija na Adi 500 000 000 evra, svake godine vec 16 godina , preko 1 000 000 000 evra godišnje ode na plate parazita u državnoj upravi čiji se broj i dalje krije, stotine miliona odu na nerecipročne ustupke susjedima...a nema se za jednokratnju kupovinu spasonosnog S300 ?? Jednom smo se uštekali pa smo ostali bez samostalnosti, 8 000 ljudi i Kosova. Čime ćemo sada da platimo svoju ludost ? Vlada Srbije da najazad pocne da se ponasa u interesu nacije

Smederevac

17.01.2016. 22:32

@ZalivSajt - U savezu sa EU imamo "ogromne" plate. Evo primer iz moga grada u čuvenoj finskoj fabrici PKC prosečna plata 25000 dinara ili ako ti je lakše 250$. Grad im napravio halu od preko 4000000 EUR-a, svako radno mesto država Srbija subvenconisala sa po 8000 EUR-a. Koliko god ti mrzela Ruse, nisam siguran da bi bili gori od vas koji navijate za ove "EU-talibane".

Севастопољ

18.01.2016. 09:31

@ZalivSajt - Мајами, Србија је са Западом већ 16. годину... Хало, бре!?

meda

17.01.2016. 20:57

ovo se radi i plan se sprovodi pod HITNO! Od toga zavisi i nezavisnost države. Svi moraju da podrže vladu da se program realizuje.

MOРАВАЦ

17.01.2016. 21:15

Dzabe vaš tekst,dzabe sve zelje vecine Srba koji vole svoju drzavu i koji zele da imaju jaku Vojsku..Od 2000-te pa na ovamo od Djindjića do sadašnje vlade svi su ispunjavali zelje NATO ubica i Vojsku smo sveli na nivo Lovačkog udruzenja.Vučić ko malo dete moli Hrvate nemojte da kupujete oruzje necemo ni mi(koliko smo bedni).Ukinuli smo redovno sluzenje vojnog roka,već na stizu generacije izfeminiziranih mladića koji su AP videli samo na slikama.Kupićemo samo ono što nam dozvoli SAD i EU nazalost

JesteTako

17.01.2016. 21:42

Mi pojedemo svake godine 2 milijarde, dijaspora nas izdrzava. Zaduzimo se 2 milijarde jos bar, i do zadnjeg eura u vojsku uloziti. Mi svakako propadamo, ali bar cemo imati vojsku, da nam Croasani ne posalju balisticke rakete posle rucka.... Srbija propada jer Srbi ne prave decu. To je razlog br 1. Ali bar ovo dece sto imamo, moramo necim da branimo!

Ваздухопловац

17.01.2016. 21:53

Неутралне земље имају респективно ваздухоплоство. Пример су Швајцарска, Финска...Нама би било одлично за одвраћање и чување неутралности Миг-31М (око 6 примерака), који са своим радаром домета изнад 300km би био права одбрана од лоших намера било кога у региону. Модернизација Г-4, одличног авиона, који је полетео пре више од 30 година је грешка и нерационално трошења иначе скромног војног буџета. То је био најбољи домаћи авион, сада је стар је и сада се требало укључити у програм Јак-130.

Tmi smo

18.01.2016. 10:20

@Ваздухопловац - Zaboravljas jednu stvar, a to je da smo mi mala zemlja i za nas je MiG-31 ne upotrebljiv. Odgovarao bi nam Su-30, Su-35! Ta dva aviona bi nam bila taman. Jos nesto pored jakog RV nam treba i jak PVO.

Ваздухопловац

18.01.2016. 14:01

@Ваздухопловац - Су-30 је двосед командни авион за формацију са 4 Су-27, за дуготрајна патролирања са допуњавањем горива у лету, изнад великих пространстава Далеког истока Русије. Су-35 је савренен пресретач, за врхунске маневре. Међутим, за намену одвраћања агресора са моћним радаром (преко 300km) МиГ-31- је право допунско решење осталим системима ПВО (С-300 МиГ-29...), поготово што је МиГ-31 ефикасан "убица крстарећих ракета. МиГ-31 са својим радаром има ефекат малог авакса, у патролном лету север - југ Србиј.

Miloš

18.01.2016. 03:12

Kakav Mig31, nama treba moderni visenamenski lovac. U vrh glave mozemo da dokupimo nesto polovnih 29ki.

bljak

18.01.2016. 07:55

pa ova pricaje vec ispricana nekolioko puta! U medjuvremenu nista nije uradjeno na tome! A sada? Pocela predizborna kampanja!

Darko

18.01.2016. 08:43

A sta ce nam supersonicni avioni? Mig 29 je bio koristan u bivsoj Jugoslaviji jer je mogao da leti i normalno patrolira. Ovako maloj zemlji, koju supersonicni avion preleti za 6 minuta (nedovoljno vremena cak i da podignete avion) bacanje novca na tako skupe letelice je potpuna glupost. Nama trebaju PVO sistemi i dozvučni avioni (kao sto je G4). Za naše uslove jedan S300 vredi vise nego cela eskadrila MIG-ova, a mnogo je jeftiniji.

nele

18.01.2016. 08:53

...pa imala je vojska fabrike, institute, i alate, i mašine, i naoružanje, i pare ... pa su sve upropastili, pokrali, razvukli, razmontirali i rasprodali ... i sad treba opet da im kupujemo ?

dusan

18.01.2016. 14:58

@nele - nele:Rukovaoci vodnici-zastavnici su platili svaki deo koji im je falio i na sredstvima koja idu u rashod a ne samo na upotrebljivim,za tu konstataciju obrati se ministrima odbrane,Tadicu,Davinicu,Sutanovcu ,predsednicima vlade Cvetkovicu i Dacicu staresine Vojske sa tim nemaju veze.

Oficir-plavac

18.01.2016. 09:12

Vidim ovde po komentarima kako obican narod razmislja. Napisacu nesto iz struzcnog ugla. Sistemi za ometanje veze su jako bitni. Avioni su trenutno najmanje bitni u slucaju planiranja neke agresije.Za odvracanje potencijalnog agresora su ove stvari najbitnije:" S300 WM, Pancir S1,BUK M2,jaka kopnena vojska i brojnost armije"! Kada ovo imate neprijatelj nece ni poceti da razmislja o eventualnom napadu na vasu drzavu. Uz ovo bi bila idealna makar jedna eskadrila aviona ali se moue i bez njih.Poz

VRBAŠANIN

18.01.2016. 12:56

Oficir Plavac je u pravu o tome treba da se izjasne stručni ljudi koji su se školovali za to a ne ja kao o ibičan gra đanin zato sam za to da i ministar bu de školovano vojno lice ne civili evo sa da nam se nude neke manekenke nis am protiv žena ali ako je završila voj nu akademiju i dokazala se neka izvolimislim da će mi Oficir Plavac podržati u mome komentaru .

Mikan

18.01.2016. 14:21

@VRBAŠANIN - Zene u vojsci su posebna posast, i verovatno druga najgluplja stvar koju smo uradili nasoj vojsci. Na sta to lici, secam se u kasarni, tek su prve generaicje kretale, svaka je u patikama na zastavu isla, jer su im prvi dan prsle noge od cizama. I sta da neprijatelj udari, ko da brani te zene? Da zabavljaju neprijatelja u vecernjim casovima, je l to? Zene ne treba da idu u vojsku, zene treba da radjaju. Tacka! I jos jednom TACKA!

pc

19.12.2018. 22:59

@VRBAŠANIN - Nazalost, kakve muskarce majke radjaju u poslednje vreme neka nama ovih dama da nas brane.

Građanin Kejn

18.01.2016. 13:05

Plavac nemaš pojma. Za ovo sistem treba lovačka-višenamenska avijacija i vojin. Rakete su sekundarna stvar.

dusan

18.01.2016. 15:04

Sve su ove price dzabe nisu dobili odobrenje od Brisela i Vasingtona .Para ima ali nisu rasporedjene kako treba i nisu vratili sta su pokrali Dinkic i.i.i.i.i.i.i.i i td,a niko nesme da uh pita a kamoli pokrene postupak.

Njegoš

18.01.2016. 15:20

Odgovor za "ja" Ko nas je polupao 1999? Da te podsetim- avioni. Problem je što mi nismo imali aviona za odbranu. Oficir-plavac je donekle u pravu ako govorimo o agresiji na našu zemlju, ali pošto je pretpostavka državnog vrha da do toga neće doći, onda su nam potrebni lovački avioni (bilo koji može i najzastareliji MIG 21), zbog kontrole vazdušnog prostora od čega Srbija godišnje zaradi oko 200 miliona evra.

ho ho

21.01.2016. 01:53

S-300 jedan sistem kosta 115 miliona, cvrste valute. Jedna raketa u zavisnosti od karakteristika i modela, a i ko kupuje kosta 1-1,2 miliona. Mig -29 kosta oko 29 miliona za neku prosecnu verziju ne SMT. Tako da momci mozemo samo da mastamo.