У наследство иде и рата за кредит
10. 01. 2016. у 11:46
После смрти најближих остају и обавезе према банкама. Ово не важи уколико је постојало животно осигурање. Народна банка Србије: Што пре постићи договор о отплати

Илустрација Горана Дивца
ПОРЕД имовине и новца, после смрти најближих наслеђују се и њихове обавезе према банкама, уколико су били задужени. То значи да обично деца или супружници којима припада стан или кућа, аутомобил или штедна књижица добијају и преостале рате у наследство. Ово не важи само уколико је постојало животно осигурање. Уколико, међутим, корисник кредита није за живота на други начин обезбедио отплату кредита, његова права и обавезе из уговора о зајму прелазе на његове наследнике. Законом о наслеђивању прописана је обавеза наследника да одговара за дугове.
Заоставштину оставиоца чине имовинска права и обавезе. Наслеђују се, дакле, не само имовинска права већ и обавезе, у конкретном случају - дуг по кредиту. У тренутку смрти корисника кредита, његова целокупна заоставштина прелази по сили закона на наследнике. Прихватање наследства аутоматски подразумева и прихватање обавеза, односно дуговања, aли само до висине вредности наслеђене имовине.
- Уколико има више наследника, они солидарно одговарају за наслеђене дугове, сваки до висине вредности свог наследног дела, без обзира на то да ли је извршена деоба наследства. Ако је деоба наслеђене имовине обављена, дугови међу наследницима деле се сразмерно њиховим наследним деловима - наводе у Народној банци Србије.
Сама чињеница да говоримо о наслеђивању дуга по кредиту значи да главни дужник приликом закључења уговора с банком није обезбедио отплату кредита, на пример, полисом животног осигурања или неком другом врстом осигурања које, између осталог, могу да покрију и смртни случај. Ти финансијски производи служе као средство обезбеђења кориснику и његовим наследницима у случају нежељеног догађаја.
- Међутим, код наслеђивањa обавеза по основу кредита обезбеђеног хипотеком банка има на располагању средство обезбеђења - заложно право на непокретности. У случају да након смрти корисника кредита наследници не отплаћују уредно и у потпуности дуг по кредиту, банка је овлашћена да наплату потраживања по кредиту оствари продајом заложене непокретности - истичу у НБС.
Народна банка Србије саветује грађане који су наследници непокретности под хипотеком да наставе са измирењем редовних обавеза по кредиту како не би дошли у ситуацију да банка целокупно дуговање прогласи доспелим и прода заложену непокретност. Када наступи смртни случај корисника кредита, потребно је што пре обавестити банку о догађају ради договора у вези с даљом отплатом кредита.

Уколико доспело дуговање по кредиту не буде измирено, банка има право да на доспели дуг обрачуна затезну каматну стопу, што наследнике кредита излаже додатном трошку. Како до тога не би дошло, наследник или наследници имовине корисника треба да контактирају с банком и потпишу уговор о приступању дугу.
ЖАЛБЕ И ПРИГОВОРИ
Центар за заштиту и едукацију корисника финансијских услуга примио је претходних година велики број питања и приговора грађана у вези са обавезама по уговору о кредиту који је са банком закључио корисник који је у току уговорног односа преминуо. У великом броју таквих случајева наследници најчешће нису упознати у довољној мери с процедуром, као ни с правима и обавезама које као наследници имају. Већина сматра да након смрти главног дужника обавеза плаћања кредита престаје.
oooo
10.01.2016. 12:56
jel to znači da se testamentom može imovina ostaviti u nasledstvo rodbini a kredit nekm drugom, na primer vlasniku banke, svom savetniku u banci, državi... ? :-D
@oooo - da si pročitao članak znao bi da je odgovor ne
@oooo - Da imas nesto u glavi shvatio bi da je to pitanje samo ironija!
Ne razumem zašto toliko minusa na ocenu članka, ovo je normalno kod svih normalih naroda. Sasvim je normalno da ako prihvatite nasledstvo, prihvatate i obaveze koje je prihvatila osoba koju nasledjujete. Ali Srbi bi da pokupe ono što im odgovara, a ono što im ne odgovara nek plati neko drugi. Pa zamislite da neko digne kredit od 50000 svajcaraca, i ne daj Bože pogine posle nedelju dana, osoba koja ga nasledi uzmete tih 50000, a onog ko mu je dao taj kredit, ko šiša.
@mnenad - Pa ja licno dajem minus zato sto je tekst ovog clanka pisan tako da se vidi samo jedna strana novcica. Meni je majka preminula sa dugom po kreditu u banci od 4900 evra. Ja nisam nista nasledio od svoje majke,a nisam nista na sudu ni prihvatio u nasledstvo iako niceg nije ni bilo za nasledjivanje. Medjutim bio sam maltretiran od strane banke i kojekakvih kriminalaca pune 3 godine. Na kraju su dobili tuki. Zakon je bio na mojoj strani. Zasto ne napisete kakva su prava ljudi a ne banke??
Коментари (28)