Одлука о Белом двору следећег месеца

В. Ц. С.

08. 01. 2016. у 21:02

Агенција за реституцију добрим делом ће завршити натуралну реституцију у 2016. години. Очекују се правоснажне одлуке и за хотеле "Београд" и "Сплендид" и прва решења о обештећењу

Одлука о Белом двору следећег месеца

Карађорђевићи су станари, да ли ће бити и власници Белог двора?

ОДЛУКА о евентуалном враћању Белог двора и дела имовине династији Карађорђевић биће донета у фебруару, најавио је за "Новости" Страхиња Секулић, директор Агенције за реституцију.

Према његовим речима, 2016. година биће кључна за привођење крају натуралне реституције, изузев пољопривредног земљишта. Поступци физичког враћања некретнина наследницима некадашњих, предратних власника биће завршени у 80 одсто случајева у овој години, а сасвим окончани првостепеним решењима Агенције током 2017.

- Ове године ћемо, у сарадњи са Пореском управом, интензивно радити и на процени имовине која не може бити враћена у натури. Биће донета и прва решења о обештећењу, али сам процес исплате обештећења почеће 2018, када то предвиђа закон и до када би требало да завршимо све процене - каже Секулић.

Он најављује за ову годину и завршетак натуралне реституције, укључујући и заменску, када су у питању цркве и верске заједнице. Очекује се и ступање на снагу закона о враћању имовине одузете Јеврејима у Холокаусту.

ВРАЋЕНО НА СТОТИНЕ ЗГРАДА Агенција је од оснивања до данас вратила 3.267 пословних простора, 553 стана и 596 зграда, што чини укупно 4.416 објеката површине веће од 314.000 квадратних метара. Вратила је и више од 160 хектара неизграђеног градског грађевинског земљишта, преко 3.400 хектара шума и око 8.200 хектара пољопривредног земљишта.

- Ускоро би требало да имамо и коначне одлуке Управног суда везане за враћање хотела "Београд" и "Сплендид". Последње одлуке биле су у корист враћања наследницима - додаје директор Агенције.

Хотел "Београд" је, у близини Железничке станице, почетком прошлог века, изградио један од првих доктора економије код нас Владимир Ђорђевић. Агенција за реституцију је вратила имовину Ђорђевићевим наследницима утврдивши да је зграда хотела одузета од физичког лица које је у тренутку национализације било власник. Министарство финансија је, међутим, по жалби "Железница Србије" ово решење поништило и сада се очекује коначна одлука.

Када је реч о престоничком хотелу "Сплендид", у улици Драгослава Јовановића, поред Скупштине града, њега су саградили 1923. београдски кројачи Живота Лазаревић и Трифун Јовановић. За време рата ту су били смештени Немци, а по ослобођењу је национализован, 1948. Пре неколико година је приватизован, међутим уговор о приватизацији је раскинут. Несуђени власници су оставили хотел руиниран и напуштен, али то није сметало Министарству финансија да обори решење Агенције за реституцију. И овде се чека судска одлука.

Агенција за реституцију је у 2015. вратила 987 пословних простора, 185 станова и 262 зграде. Реч је о 1.434 објекта, укупне површине веће од 118.000 квадратних метара. Враћено је и око 66 хектара неизграђеног градског грађевинског земљишта, 1.590 хектара шума и око 5.900 хектара пољопривредног земљишта.

По до сада поднетим захтевима донето је више од 36.000 првостепених одлука. То значи да је решено више од 47 одсто укупног броја поднетих захтева, дакле, скоро половина.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (18)

alan

08.01.2016. 22:39

Odlicno vratiti Beli Dvor (2 komada) odmah i odmah naplatiti porez na imovinu. Jedina moguca odluka.

JOLE

09.01.2016. 03:01

@alan - Pa naravno da ce da pocnu da placaju porez ako im se vrati. To niko ne spori.

Sydney

09.01.2016. 05:22

@alan - valjda NATURALNA restitucija znaci proriridni ili pravno cist - pravno nesporan povracaj imovine. sta bre lupate gluposti na stranim jezicima koje ne poznajete.

Neko iz mase

09.01.2016. 00:42

Зар Бели двор није изузет из реституције? Тај објекат треба да припада свим грађанима Србије, а не било ком појединцу. Мислим да би се и Карађорђе сложио са мном.

Karađorđe

10.01.2016. 11:53

@Neko iz mase - Karađorđe bi se možda i složio sa tobom, čak možda i sam "princ", ali neće "Krunski savetnici", jer su upravo oni ti koji "guraju" i "princa" i monarhiju. Njihove "vladarske" ambicije su nezajažljive, jer im se čini da je sada šansa da ih ispune. Narodu treba učiniti dostupnim njihovo "pšorodično stablo" i biće sve jasno.

George USA

09.01.2016. 03:27

a kada ce karadjordjevici vratiti zlato I drugu imovinu koju su odnijeli iz kraljevine jugoslavije?

Јабре

09.01.2016. 07:28

Један од дворова би требао да припадне држави и да служи као Бела кућа или Кремаљ, да у њему живи председник и дочекује стране дипломате и представнике држава и народа.

Goran Pavlovic

09.01.2016. 07:50

Ako se vrati dvor, onda ga vratiti svim Karadjordjevicima,a ne samo Aleksandru, samoprozvanom kralju.

Orvel

09.01.2016. 09:01

Obavezno im u postupku restitucije uracunati i svo ono zlato sto su u bezaniji 1941.god. pokrali iz trezora Narodne banke.

OTREZNIMO SE i OBNOVIMO SE

09.01.2016. 09:21

Dosta je bilo brukanja srpske istorije i tradicije. Potomcima Vožda Karađorđa se mora vratiti sva imovina uz izvinjenje zbog TORTURE komunista. Kada obnovimo Kraljevinu Srbiju, svi građani će bolje živeti, jer će stići mnoge investicije iz evropskih kraljevina i dijaspore.

Šta je njihovo

10.01.2016. 12:15

@OTREZNIMO SE i OBNOVIMO SE - Potrebno je dobro analizirati koja je to imovina, koju bi trebalo vratiti Karađorđevićima. Poznato je da je Petar Mrkonjić "ubačen" na presto sa totalno praznim i bušnim džepovima, i sa pozamašnom pozajmicom od tasta knjaza Nikole. Za 35 godina vladavine oni postadoše vlasnici gotovo pola Srbije i delova bivših republika. Za to vreme narod su doveli na nivo ispod ljudskog dostojanstva. Evropa nije poznavala toliko pohlepnu, gramzivu i bezobzirnu dinastiju.A sada, šta je to njihovo za vraćanje???

Тихомир

09.01.2016. 16:17

@Nebojsa007 - Не би он то био како ти пишеш да није било вас комуниста који су његовим родитељима онемогућили повратак у отаџбину где би растао и развијао се као и сви други. Ко тако мисли и пише као ти брука се пред самим собом, а да је одозго и прворазредна глупандера доказује тиме што то јавно објављује.

ljutko

10.01.2016. 12:58

@Nebojsa007 - Taj katolik,nato oficir koji se zakleo engleskoj kraljici na vernost može tebi biti kralj(a ti njegov podanik)!Ja sam Građanin(namerno veliko),Republike Srbije i smatram da svu imovinu koju neko traži treba staviti po lupu(kako je stečena i ima li navedeni pravo na povraćaj)....

Bespovratna bežanija

10.01.2016. 20:21

@Nebojsa007 - Sudeći po tvom komentaru neko naivan i neobavešten bvi mogao zaključiti da se kralj našao u državničkoj poseti u Engleskoj, pa ga je zatekao rat i nije se mogao vratiti da organizuje narod i brani državu! Neće da može, Tihomire! Pre povratka desila se bežanija i pljačka države i naroda. Ko tako piše taj se nesme pogledati u ogledalu sa oba otvorena oka, jer laže sebe i drugoga.

Лопов променио одело не и ћуд

09.01.2016. 16:52

Сваки посед за који се докаже да је имао правног власника до 6. априла 1941. би се без икаквих изузетака морао овом или његовом потомству вратити. Зграде које су бомбардовањем срушене не могу бити враћене али оне које су под комунистима на овим плацевима потом подигнуте, постају уз дугорочне кредите предмет откупа од стране власника плаца, а не одузимање плаца уз некакве дугорочне исплате цвркавицама. Плац је вечит, кућа није па се плац власнику не сме махинацијом поново одузети.

vlada

09.01.2016. 23:36

Znači, IZDAJI, LOPOVLUKU, NEMORALU /svatovi/ .... ponovo dati /i tada/ oteto! Bravo, idemo u oproštaj zločina, zaborava istine i izdaje, bega od naroda, lopovluka državnog blaga, kukavičlika i poniženja, degradacije poretka .... i najvažnije nesposobnosti odbrane države! Te "sposobnosti" je odlikovala tadašnja monarhija, koja DANAS traži povraćaj imovine! KAKO je nije SRAMOTA!?