Од понедељка тестирање и одабир пацијената за кубанске вакцине
01. 11. 2015. у 12:17
У три здравствене установе, Клиници за пулмологију КЦС, КБЦ Бежанијска коса и Институту за плуће болести у Сремској Каменици, сутра ће почети тестирања кубанске вакцине "Cimavax EFG" и одабир пацијената са раком плућа који ће их примити

У три здравствене установе - Клиници за пулмологију Клиничког центра Србије, КБЦ Бежанијска коса и Институту за плуће болести у Сремској Каменици, сутра ће почети тестирања кубанске вакцине "Cimavax EFG" и одабир пацијената са карциномом плућа који ће их примити.
Кубанске вакцине стигле су у петак у Србију.
"Од понедељка сви заинтересовани пацијенти могу да се јаве тим болницама и тако започну процедуру. Изаћи ћемо у сусрет свима који желе и испуњавају услове да добију вакцине", рекао је Лончар и подвукао да је добра вест што се на Куби показало да та вакцина у терминалној фази продужава живот од две до пет година.
Министар је истакао да ће вакцине бити апсолутно бесплатне и да нема разлога да се било коме нуди новац за њих, те нагласио да је најтежи корак било да вакцина стигне у Србију, односно да се потпише уговор.
Лек ће бити примењиван на пацијентима који имају четврти стадијум болести, за који се прогнозира још шест месеци живота, речено је на конференцији.
У Србији, како је речено, годишње од карцинома плућа оболи 6.000 људи, а код 1.100 њих се утврди четврта фаза те болести.
Меморандум између Института ЦИМАБ и Института "Торлак" о набавци 1.68 јединица лека, који се користи у терапији код оболелих од карцинома плућа, потписан је у октобру.
На тај начин је реализован договор који је постигнут у мају приликом посете делегације Србије Куби, коју је предводио председник Србије Томислав Николић, а у којој је био и министар здравља Златибор Лончар.
Обезбеђене количине лека су довољне за спровођење комплетне терапије за 30 оболелих, која ће се у нашој земљи користити као клиничка студија, јер лек још није регистрован у Србији, нити у ЕУ.
Лончар је на представљању вакцине рекао да се у наредних 10 до 15 дана, кад прође период тестирања и одабира пацијената, очекује долазак лекара са Кубе, који ће пратити пацијенте и примену вакцина "Cimavax EFG".
TESTIRANJE I ODABIR
01.11.2015. 13:05
Pa ta vakcina onda nije prosla ni klinicka istrazivanja, vec Srbija i bolesni u njoj sluze kao zamorci za testiranje!!!znaci, dejstvo i efikasnost vakcine se nezna!!!sramota, daje se ljudima lazna nada da bi bili zamorci za klinicka testiranja dejstva!!!
A zašto je sramota čak i da eksperimentišu? Ti jadni ljudi nemaju šta da izgube...
Коментари (2)