Аписове кости враћају Београду
30. 10. 2015. у 20:36
Иницирана ексхумација Драгутина Димитријевића. Вулин: Јунак и једна од српских светих тајни

Драгутин Димитријевић Апис стрељан и сахрањен у Солуну
МИНИСТАРСТВО за рад, запошљавање, борачка и социјална питања покренуло је процедуру за ексхумацију пуковника Драгутина Димитријевића Аписа, чији ће посмртни остаци бити пренети и сахрањени у Београду.
Ово је рекао министар за рад Александар Вулин, напоменувши да ће бити ексхумиране и кости мајора Љубомира Вуловића и цивила Радета Малобабића. Њих је 1917. године на смрт стрељањем осудио Војни суд у Солуну, прогласвиши их кривим за издају и покушај атентата на регента Александра Карађорђевића.
Учествујући на округлом столу "Хероји или отпадници - Апис и другови", министар Вулин је рекао и да се са челницима Скупштине града Београда разговара о месту сахране.
- Пуковника Аписа, Вуловића и Малобабића дочекаћемо у њиховој Србији, њиховом Београду - рекао је Вулин. - Димитријевић је јунак и једна од српских светих тајни, која је скоро 100 година била заборављена и потиснута, не због нас, већ због других. Постоје људи који су рођени за највеће подвиге. Апис је био један од њих.
Пуковник Димитријевић једна је од најконтроверзнијих личности из новије српске историје. Играо је кључне улоге у Мајском преврату 1903, повратку династије Карађорђевић, Сарајевском атентату 1914, па и у операцијама Српске војске на почетку рата.
Историчар Срђан Цветковић наглашава да нико не може да оспорава пренос посмртних остатака једног официра у Србију. Он сматра да не би требало развијати култ његове личности.
- Правно, политички, па и војно Апис има сва права да почива у отаџбини - каже Цветковић. - Чуди ме, међутим, да је ниосилац ове идеје министар Вулин, који је на челу изразито ненационалистички дефинисане странке.
Идеју о преносу Аписових посмртних остатака подржава и Вељко Ђурић Мишина, први човек Музеја геноцида. Он каже да су Аписове заслуге за Србију изузетно велике.
- Био је изузетно способан официр, велики патриота и човек богате биографије - каже Ђурић. - Сигурно је да његов значај у српској историји надилази одговорност за Мајски преврат, који је најчешће коришћен за креирање негативне слике о њему.
ПУКОВНИК ПРИПАДА ИСТОРИЈИ
АПИС припада домену историје и заиста га не видим ни у једном контексту овог времена, каже историчарка Бранка Прпа. Његову улогу, како каже, треба сагледавати у контексту историје Првог светског рата.
- Нејасно ми је чиме је ова акција мотивисана, као и полемике које Апис и данас изазива у домаћој јавности. Расветљавање његове улоге у прошлости требало би препустити историчарима.
GRUJA
30.10.2015. 22:16
Srecom pa smo resili sva pitanja - Bolnice su obnovljene i sredjene, skole opremljene potrebnim rekvizitima, decija igralista na sve strane...pa onda je red da trosimo pare na prebacivanje kosti...Objasnicemo pacijentima da su kosti prece...
U nasoj Srbiji nikako da se prestane sa velicajem ubica. Pitam se da li je to i moguce kad su Srbiju stvarale upravo ubice. Jedan ubio oca, drugi ubio kuma, tj. ovog sto je ubio svog oca, pa opet vracanje na prve, kako drugacije nego ubistvom ovih drugih. Vecini je sve to tako veliko i velicanstveno. Zar ne mozemo vec jednom da shvatimo da je prokleto ono sto je nastalo na zlocinima?
@Ivan - i izivljavanje nad mrtvim telima, svakako nije za hvalu. Bas je junacina...
Зна ли министар за борачка питања ко је капетан Милош С. Милојевић и чиме је заслужио да буде знаменити Србин 19. века, који је Отаџбини живот посветио, а од ње ни гробно место није заслужио.?!
@Ђура Змај - Mi treba da diskutujemo na zadanu temu, a zadaju je novinari sadrzajem svojih clanaka. Ne mozemo mi otvarati nove teme van teme clanka kako ste to vi uradili.
Коментари (18)