Прелазак у Мађарску за 1.500 евра
24. 08. 2015. у 21:38
У престоницу данас стигло више од четрдесет аутобуса који су са југа Србије довезли мигранте. Азиланти се са кријумчарима повезују преко друштвених мрежа, али и пријатеља

Београђанка дели слаткише избегличкој деци / Фото З. Јовановић
ПУТ миграната од земље из које су избегли, до неке од држава на Западу "иде" већ уходаним каналима. Азиланти се са кријумчарима, како су нам рекли, повезују преко друштвених мрежа, али и преко пријатеља који су, већ, стигли у Западну Европу. За прелазак српско-мађарске границе, кажу, морају да плате око 1.500 евра, а цео пут по особи кошта их око 6.000 евра. Што је рута краћа и сигурнија, то је и скупља.
Иначе, након што су македонске власти отвориле границу, велики талас миграната последња два дана запљуснуо је Србију. Само у току данашњег дана и претходне ноћи, из правца Прешева, на београдску аутобуску станицу пристигло је 40 аутобуса, крцатих путницима са Блиског истока и Африке. Део њих је са југа Србије наставио право ка Кањижи и граници са Мађарском.
Већина миграната после регистрације у Прешеву и добијања потврде о азилној намери која важи 72 часа, наставља пут ка Западној Европи. Једна од станица је и Београд. Налет миграната попунио је парк код Главне аутобуске станице и Економског факултета до последњег центиметра.
- Од почетка избегличке кризе, највећи прилив избеглица аутобусима догодио се у последња два дана - рекли су нам на аутобуској станици. - Само у ноћи између недеље и понедељка дошло је 13, а данас још 27 пуних аутобуса из правца Прешева и Бујановца. Највише ванредних полазака увео је "Нишекспрес", али и сви други превозници који, у редовном режиму немају линије из тог правца увели су додатне поласке ка Београду и Кањижи.
И у Комесaријату за избеглице и миграције потврдили су нам да из Македоније пристиже велики број избеглица. У прихватном центру, је обезбеђена довољна количина хране и воде и медикамената за све њих.
- Након добијања потврде о азилној намери, они могу слободно да се крећу три дана, па тако и сви превозници имају могућност да их превозе. Цене карата су уобичајене - рекли су нам у Комесеријату. - Зато је велики број саобраћајних предузећа и приватних превозника увео додатне линије од југа Србије, ка престоници и Војводини.
На читавом простору од престоничке аутобуске станице до Каменичке улице разапети су шатори, ћебад и простирке. У прихватне центре не иду јер, објашњавају нам, већина брзо наставља пут ка Војводини. Они са којима смо причали већ су чули да Мађарска гради зид на граници са Србијом, па желе што пре да стигну до свог "елдорада" у Западној Европи.
ПРОЧИТАЈТЕ И: Мигранти имају прецизне мапе кретања

У парку код београдске аутобуске станице прогнани су смештени у шаторима
У парку код аутобуске станице, иначе, свакодневно дежура по осам волонтера Комесеријата, који мигрантима дају информације о њиховом боравку у Србији. И велики број грађана већ данима обилази избеглице и доноси им храну, лекове и гардеробу. Оно што им, како кажу, недостаје су лекари, јер се, на дугом путу, махом мала деца, често разбољевају.
Због драме коју су морали да прођу на путу ка Србији, спавање у београдском парку им, како кажу мигранти које смо овде затекли, не пада толико тешко.
Germanus
24.08.2015. 23:37
Preusmerite neke ka Hrvatskoj! :-D
I sta ce studenti ekinomskog fakulteta sad kad pocne ispitni rok??? Da se probijaju kroz satore azilanata, da u amfiteatrima slusaju buku iz parka..ili ce mozda da koriste toalete na fakultetu, ko ce moci da ih spreci?! Ccccc..
Мајо, а шта ће избеглице (мигранти на Српском) без своје земље (коју је окупирао сав светски, до зуба наоружани шљам) да раде? Шта ће ово мало Србије, што је претекло, да ради? За европу и свет ме баш брига..
Коментари (3)