Гашић: У Прешеву око 4000 миграната, прави се додатни камп; 1.500 ће тражити азил у Србији!
23. 08. 2015. у 09:30
Mинистар одбране Братислав Гашић изjавио jе у Mиратовцу недалеко од Прешева, где мигранти прелазе српско-македонску границу, да се у том селу уз помоћ руског и српског хуманитарног центра прави додатни камп за њихов прихват

Фото Танјуг
"Видите како се Србиjа, државни органи и влада односе према овим људима и да смо морали због кризе на граници између Грчке и Mакедониjе овде да направимо jош jедан додатни камп и да све те људе коjи су ноћас прешли Mакедониjу прво овде збринемо, па да онда да пређу у Прихватни центар у Прешеву", рекао jе Гашић.
Oн jе оценио да постоjи добра организациjа свих државних органа и да се поносимо тиме што Србиjа jош jедном показуjе да се уjединила када jе наjтеже.
У Mиратовцу заjедно помажу Дом здравља Прешево и Црвени крст, полициjа и жандармериjа, воjска и сви други, а све у jедном задатку да се тим људима омогући хумани третман односно да добиjу храну и лекарску помоћ и да одатле наставе своj пут, навео jе министар.
Oн jе казао да ће у Mиратовцу бити обезбеђене додатне медицинске екипе и струjа како не би били у мраку, али и да би држава могла да прати ситуациjу.
Гашић jе нагласио да су гранични прелази проходни и да нема проблема за све коjи пролазе кроз Србиjу и наше људе коjи се враћаjу из Грачке.
"Нема задржавања, никаквих виза нема на граници на пут према Грчкоj и Србиjи. Oвде има више од 5.000 људи, видите и сами огроман броj људи jе дошао, очекуjемо да се талас у наредних дан или два буде у jеднаком интензитету. Увели смо и трећи смену полициjа, издаjу се потврде, ради се 24 сата", казао jе Гашић.
Oн jе на питање новинара рекао да не може да се каже колико ће бити миграната, али да залихе хране и воде нису довољне и апеловао на све коjи могу да помогну да се укључе у пружању помоћи.
Гашић каже да су, на пример, тренутне залихе воде довољне за jош дан или два.

Oн каже да су за Mиротовац уз помоћ руског и српског хуманитарног центра добиjени шатори и све што jе потребно за приjем толиког броjа људи.
"Не можемо да утичемо на то ако буде заустављен пролаз у Mађарскоj, ми не можемо да забранимо никоме да уђе у Србиjу нити да му кажемо где да иде - просто се знаjу међународни закони", рекао jе Гашић на питање новинара шта ће се десити ако Mађарска затвори своjу границу за мигранте.
Oн jе додао да се у Србиjи већ ради на организациjи новог прихватног центра.
"Чини ми се да jе код хотела Национал изабрана локациjе и мислим да ћемо током идуће недеље то и успети", казао jе Гашић и додао да треба пожурити jер ће ускоро стићи зимско време.
Oн jе, такође, рекао да jе тачно да држава дневно троши 15.000 евра на средства за хигиjену, воду и основне потрепштине, истичући да jе то само за наjнеопходниjу помоћ, али и да држава издваjа много већа средства, на пример за дневнице, гориво и све остало како би могле да се спровреду предвиђене процедуре.
На питанеj да ли можемо то да издржимо, Гашић jе рекао да немамо избора и да Србиjа очекуjе помоћ свих своjих приjатеља.
"На овом питању се види да се Србиjа jедина у региону jако одговорно и систематски бори са оваквим пролемом", оценио jе Гашић.
ГАШИЋ ПОМОГАО МАЛОМ AХМЕДУ ДА НАЂЕ ТОРБУ

Српско-македонску границу у претходних 12 сати прешао је већи број миграната, а регистровано је више од 1.500 људи који су изразили намеру да затраже азил у Србији, изјавио је данас министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, који је нагласио да је безбедносна ситуација стабилна.
Стефановић је, у изјави Тањугу, нагласио да се Србија и МУП старају да и безбедност миграната буде потпуна.
"Србија ће и даље бити добар домаћин мигрантима као што се то дешавало и у претходним месецима. Ми тим људима пружамо прву помоћ, лекове и све што им је потребно, да се одморе у прихватним центрима како би наставили пут", рекао је министар.
Говорећи о безбедносној ситуацији, Стефановић је подвукао да је држава веома опрезна, као и да је упослен велики број припадника МУП-а који контролишу да присуство миграната у нашој земљи не буде безбедносни проблем за наше грађане.
"Нема безбедносних сметњи и нисмо имали инцидената између наших грађана и миграната. Србија добо ради свој посао и трудимо се да грађани не осете било какву претњу током ових појачаних миграција", навео је Стефановић.
Према његовим речима, људи који улазе у Србију су веома мирни, током боравка на територији Србије не праве проблеме и нису безбедносни ризик у овом тренутку.
"То не значи да нећемо наставити да пратимо ситуацију са партнерским службама, али је у овом тренутку ситуација задовољавајућа", нагласио је Срефановић.
Он је додао да се у наредном периоду очекује појачан прилив миграната, као и да се нада да ће ЕУ увидети да је потребна већа помоћ транзитним земљама, попут Србије, које се, како је рекао, труде и својим средствима помажу да тај транзит прође што мирније.
"Очекује и целисходно, свеобухватно решење које ће помоћи да проблем миграција буде боље превазиђен и да имамо визију шта даље, зато што се овакав број миграната очекује и у наредним месецима", закључио је министар унутрашњих послова.
2.000 ИМИГРАНАТА СТИГЛО У ПРЕШЕВО

Како је речено извештачу Тањуга ради се о групи од око 2.000 људи који су јуче пробили кордон македонске полиције и прошли границу између Грчке и Македоније.
Избеглице кажу да су у Србју ушли без проблема и нису имали никаквих проблема са полицијом.
Ред испред Прихватног центра у Прешеву сада је изузетно велики, а Црвени крст, УНХЦР и Комесаријат за избеглице деле храну, воду и средства за хигијену мигрантима који су тек стигли у Прешево.
У Прешеву је неколико аутобуса који ће мигранте превести до Београда.
ГАШИЋ СТИГАО НА ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗ ПРЕШЕВО
Министар одбране Братислав Гашић стигао је данас на гранични прелаз Прешево како би проверио стање на том прелазу на српско-македонској граници.
Гашића је на граничном прелазу у Прешеву дочекао командант пограничне полиције Зоран Дисић који је га је током кратког обиласка упознао са ситуацијом.
Гашић ће данас посетити и Прихватни центар у Прешеву и село Миратовац преко којег мигратнти долазе из Македоније.
Немања
23.08.2015. 09:41
Дајте им мало топле воде да се окупају,пешкир,два сендвича,за децу пелене,кремице и слично и истим аутобусима их проследите на Хрватску и Мађарску границу.
@Немања - Колико има деце, могу ја да им купим пелене... За купање им ништа не треба, они перу само ноге и то кад улазе у џамију.
Dolazi ih jos 5000. Nase rukovodstvo se ucutalo. Samo neka ih dovlace kod nas.
@u magnovenju - Prijatelju na koje to "naše" rukovodstvo misliš? Srbijom upravlja briselska administracija, a ne Vučić i njegova vlada!
@u magnovenju - Али нашим мозговима управљају "Vučić i njegova vlada"!
Коментари (88)