Четири српске светиње са Косова на листи УНЕСКО
21. 07. 2015. у 23:32
Високи Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија и црква Богородица Љевишка су културна добра на територији Косова и Метохије која су уписана на Листу светске баштине

Пећка Патријаршија Фото Анђела Стевановић
БЕОГРАД - Српски манастири Високи Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија и црква Богородица Љевишка су културна добра на територији Косова и Метохије која су уписана на Листу светске баштине УНЕСКО-а.
Она се на листи налазе под обједињеним називом "Средњовековни споменици на Косову и Метохији" и представљају врхунац византијско-романичке културе, са јединственим стилом фреско-сликарства, који се развио на простору Балкана између 13. и 17. века.
Својом архитектуром и фрескама, али и иконама и црквеним намештајем који су у њима сачувани они пружају богату слику уметничких збивања у средњовековној Србији. Карактерише их праћење напредних токова византијске уметности, комбиновано са елементима истовремене уметности Запада, а захваљујући својим ктиторима и њиховим сарадницима, ти споменици високо надилазе оквире локалне средине.
Манастир Високи Дечани је први уписан на листу 2004. године, а две године касније уписана су и преостала три здања, када су и регистрована под заједничким, неутралним именом "Средњовековни споменици на Косову и Метохији". Исте 2006. године су због нестабилне безбедносне ситуације на КиМ уписани на Листу светске баштине у опасности.
Приштина је потом покушала да их преименује у "косовске културне споменике" што је изазвало бурну и оштру реакцију Београда и није прошло у УНЕСКО-у.
Манастир Високи Дечани

Стављањем на листу УНЕСКО обавештава међународну заједницу о факторима који угрожавају објекте глобалне културне баштине и подстиче на акције чији је циљ да се угрожавање спречи.
Манастир Грачаница

Такође, успоставља се мониторинг, заједно са земљом на чијој територији се објекат налази и одобравају средства да се објекат заштити, а угрожавање умањи или спречи.
Црква Богородица Љевишка

Autogo
22.07.2015. 00:06
„Она се на листи налазе под обједињеним називом "Средњовековни споменици на Косову и Метохији" и представљају врхунац византијско-романичке културе, са јединственим стилом фреско-сликарства, који се развио на простору Балкана између 13. и 17. века.”Какав аутого:Шта су пријављивали УНЕСКУ и под којим образложењем, тек нигде помена, осим византијаца и романа између 13. И 17. века?
@Autogo - Ма, најважније је да се не помене српско име... А можда то има везе са захтевом Шиптара са КиМ да њихова "држава" постане члан UNESCO?
Zasto je na slici Zica?
sta vredi kad ekumenisti kolo vode.svetinja nije svetinja kad stoluje u njoj svinja.uskoro ce katolici drzati misu u svakom nasem hramu.
ponosim se srednjovekovnom Srpskom istorijom!!takvu bogatu istoriju malo ko ima,dosta njih nam i zavide na tome!!!ali me boli kad vidim kakva je svetinja i lepota trenutno pod stranom okupacijom!!!samo da se slazemo,umnozavamo,vojno jacamo i da budemo pametni!samo tako ce nase sveto Srpsko Kosovo opet biti nase!!!
Коментари (7)