Филарет и даље владика милешевски
22. 05. 2015. у 22:01
Неочекивани обрт на заседању Светог архијерејског сабора Српске православне цркве: Епископ милешевски добио рок до маја наредне године да реши проблеме у Епархији

На сабору се одлучује о најважнијим питањима за цркву
ВЛАДИКА Филарет остаће на трону Милешевске епархије до маја следеће године, одлучио је вечерас Свети архијерејски сабор СПЦ који заседа у Београду.
Ово практично значи да је највише црквено тело укинуло Филаретову суспензију коју му је почетком марта одредио Свети синод. Он је добио рок од годину дана да исправи пропусте у руковођењу Епархијом које је констатовала комисија, која је утврђивала његову канонску одговорност.Уколико до маја 2016. не реши проблеме и не уведе ред у својој епископији Филарет ће се поново наћи пред црквеним органима.
До овог, за многе неочекиваног, обрта дошло је на иницијативу патријарха Иринеја, који, као председавајући Сабора, није ни ставио на гласање предлог о његовој коначној смени.
- Патријарх је преузео одговорност за стање у Милешевској епархији и тиме Филарету пружио другу шансу - каже за "Новости" извор из врха СПЦ. - То не значи да Филарет има већину у Сабору, јер да је дошло до гласања он би готово сигурно био смењен. Оваквим исходом заправо постигнут је компромис између патријарха и две супротстављене струје у Сабору.
Извори из Патријаршије СПЦ кажу да је за гледање "кроз прсте" епископу милешевском пресудан био утицај одређених кругова из сфере политике. Последњих дана, на адресу патријарха стигло је неколико молби појединих државних функционера, који су се заложили да Филарет још неко време остане владика.
Иначе, владикама Српске православне цркве предочен је данас у београдској Патријаршији извештај црквене комисије која је боравила у Милешевској епархији и предложила смену епископа Филарета.
Анализом "случаја Филарет", после једнодневне паузе због Спасовдана, чланови највишег тела СПЦ данас су наставили своје пролећно заседање. Црквеним великодостојницима прочитан је обиман извештај о стању у Милешевској епархији, који је саставила комисија Светог синода предвођена владикама зворничко-тузланским Хризостомом и рашко-призренским Теодосијем.
Владика Филарет је пред члановима Сабора одбио оптужбе сматрајући их монтираним и злонамерним. Његов кључни адут био је учинак на владичанском престолу. За деценију и по Милешевска епархија добила је 36 нових цркава, а обновљено је 14 манастира, 12 конака, Владичански двор...
Mirko
22.05.2015. 23:06
Ne poznajem situaciju oko vladike Filareta..Dati nekom jos jednu sansu je hriscanski.Nadam se da ce Filaret znati da cijeni to.Za razliku od njega,vladika Georgije nakon prve smjene 90_ih, nista nije promijenio, naprotiv.Vec sam pisao da je zemlja na kojoj je npravljena kuca, na njegovom imenu a kuce na eparhij. Svjesno je to uradio da bi osujetio buduceg episkopa kanadskog da mu eventualno otkaze gostoprimstvo.Zbog nemonaskog zivota smjenu je ocekivao prije ili kasnije.Georgije nece otici lako
hvala bogu neka je i Irinej progledao ocima i shvatio ko su pravi nosioci vjere a ko biznismeni koji pretenzuju na njegovo mjesto
Vladike SPC, ne mogu imati licnu svojinu pa makar bili I kanadski drzavljani.Zakon Ontarija ili ti Kanade, ne poznaje crkvene zakone SPC pa ce to biti nerjesiva pravna zavrzlama za kanadsku eparhiju. Kao Kanadjanin on, normalno, ima pravo na licnu svojinu.Zato je I uknjizio zemlju na svoje licno ime.Time je prekrsio kanonski zakonKanadske Srbe ce o jadu zabaviti vladika Georgije jos dugo godina Zbog ovakvih stvari neke vladike su bile rascinjene.Ako je sabor SPC principijlan, onda je sve jasno.
Znači - "odbranio se Sokrat".
Imao je skoro ozbiljnu hirursku intervenciju na VMA pa se Menadzment SPC sazalio i pruzio mu jos jednu priliku,a mozda je u medjuvremenu pronasao i neki izvor kvalitetnijeg voska od koga ce svijece kao njegov finalni proizvod transparentno dogorjevati prilikom krsnih slava i ostalih vjerskih cinova.
Коментари (6)