Службеници неће ћирилицу

И. МИЋЕВИЋ

25. 01. 2015. у 14:01

Закон слабо брине о српском језику и писму, а у пракси се чак ни тако благи параграфи не поштују. Лингвисти упорно траже да се пропишу језичка правила за рекламе, медије, приватни сектор...

Службеници неће ћирилицу

На једном од шалтера МУП-а

СРПСКО писмо, ћирилица - мртва слова на папиру, и буквално! То што постоји какав-такав закон који каже када би морала да се користи, што ју је Устав ставио на високо место и заштитио, не значи ништа када се, без казне, ова правила свакодневно крше.

Пред судије за прекршаје, као велики изузетак, стигне понекад пријава због непоштовања службеног писма, и то углавном против приватника који нису на прописан начин истакли натпис своје фирме (реклама може да буде латиничка, али основне информације обавезно морају бити исписане ћирилицом). То што поједина јавна предузећа, научни институти, факултети и други који су на државном буџету, или их је држава бар основала, имају латиничке сајтове на интернету, нико не може ни да казни. Важећи закон који уређује ову област, Закон о службеној употреби језика и писама, усвојен је 1991. године, када се интернет у Србији још писао великим словом и тек је био у најави. Али и тамо где закон прописује употребу ћирилице, нико то не контролише и не кажњава ако се поменуто правило крши. Ништа се неће догодити ако грађани у неком министарству или комуналном предузећу добију латинички формулар, ако нотар састави латинички уговор, ако нека државна институција грешком свог службеника одштампа документе који нису ћирилички. У прекршајним судовима не памте казне за такве грешке, иако закон предвиђа распон "пенала" од 4.000 па до милион динара, зависно од тога ко га и у којој мери прекрши.

Према закону донетом 1991. године, за контролу су задужена министарства у чијем делокругу су области управе, саобраћаја, урбанизма и стамбено-комуналних послова, просвете, културе и здравства. Не постоји обједињена евиденција да ли се они тиме заиста и баве.

ОДГОВОР МИНИСТРУ НА захтев министра просвете др Срђана Вербића да дају предлог стандардизоване ћирилице, која би била истоветна у свим букварима, одговорио је Одбор за стандардизацију српског језика. - Министарству смо одговорили да већ постоји предлог стандардизоване ћирилице из 2004. године, чију израду је иницирало Друштво учитеља Србије, а учествовали су и наши чланови. Навели смо и да предлог постоји у Правопису - каже за "Новости" лингвиста Јован Вуксановић, секретар Одбора. - То све што смо ми урадили може да буде само препорука, а да би употреба једнообразне ћирилице била обавезна, Министарство мора да је објави као подзаконски акт. У писму које смо однели у Министарство просвете рекли смо да им струка за сва питања стоји на располагању.

- Не располажемо подацима о изреченим казнама због повреде одредаба Закона о службеној употреби језика и писама. Тим подацима располажу евентуално прекршајни судови и министарства која врше надзор над применом одредаба тог закона - кажу у Републичком секретаријату за законодавство. - Начелно, важећи закон на задовољавајући начин уређује област службене употребе језика и писама. Унапређење постојећих законских решења је могуће, али су проблеми претежно у примени тих законских решења. С тим у вези, постоји потреба да надзорни органи ефикасније контролишу спровођење одредаба тог закона, укључујући и подношење захтева за покретање прекршајног поступка у случају њихове повреде.

У овој институцији објашњавају да се неком врстом казне може сматрати и то што би уговори, одлуке, документи, дописи и други акти који нису написани ћирилицом били неважећи ако их напишу институције које морају да поштују службену употребу језика.

У Секретаријату су упознати и са нацртом закона о службеној употреби језика и писма из 2004. године, који је Министарство културе као своју иницијативу тада доставило Влади Србије. Познато им је само да тај нацрт закона није ушао у процедуру владе, али не и због чега.

Републички секретаријат, иначе, може да буде формални предлагач новог закона, али не постоје назнаке да ће се законска правила која треба да сачувају национално писмо и језик ускоро мењати. Они су, како кажу, задужени само за службену, а не и за јавну употребу језика, коју је поменути закон покушао да пропише. А јавна употреба било би коришћење језика и писма у медијима, на билбордима, у пословању приватног сектора, целокупном образовном систему... А управо ову област најтеже је уредити, јер задире у права приватног сектора.

Да и јавна употреба језика и писма треба да буде регулисана, сматра и др Слободан Реметић, лингвиста и члан Одбора за стандардизацију српског језика. Он каже да је то питање први пут отворио предлог закона из 2004. године и да би на њему требало радити. И његов колега лингвиста Јован Вуксановић, секретар Одбора за стандардизацију српског језика, сличног је мишљења.

- Уредници појединих медија рекли су ми неформално да би прешли на ћириличка издања само ако би их обавезао закон. Али нико није рекао да би и покушао да га крши - прича Вуксановић. - Зато морамо имати закон који ће да каже када српски језик и ћирилица морају да се користе у новинама, на телевизији, интернету, на рекламама... А ту је и употреба језика у школи. Прво, завршни испит је службени документ, па би морао да буде на ћирилици. Годинама се залажем за то. А код нас се за завршном и пријемном испиту признају и ћирилица и латиница. То никако не би смело.

Вуксановић каже да је и његово, али и мишљење његових колега, да би држава требало што пре да ову област уреди новим законом. Јер постојећи је писан за српскохрватски језик. Питање је, додаје, сложено, али га држава, поштујући мишљење струке, мора разрешити.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (63)

Gospodar Zarin

25.01.2015. 14:14

Dok drugi izmisljaju nekakva svoja pisma i jezik, mi, u interesu EU i "regiona", unistavamo nacionalni identitet. Sto je najcrnje, nase pismo ima koren u Vincanskom pismu, cime polazemo istorijsko pravo na ovaj prostor, jer smo bastinici, kultura nam je autenticna i autohtona i u kontinuitetu do danasnjih dana. Ili je bas to problem, kako za zapadnjake, tako i za njihove domace vazale.

Radovan

25.01.2015. 14:14

Pa necemo sad terati sluzbenike da upotrebljavaju cirilicu. Treba ih jednostavno zameniti onima koji to hoce.

грађанин

25.01.2015. 17:26

@Radovan - Па зар и ти написа све то латиницом,црни Радоване?

Миле

25.01.2015. 18:06

@Radovan - Који су то службеници-е што не пишу ћирилицом, дати им моментални отказ па нека буду у служби где се не пише. Такве не признајем, јер међу њима и оних који су полуписмени, а латиничари да оду из службе ове државе српске.

Ana

25.01.2015. 14:18

Свакако што пре треба у стварности заштитити ћирилицу и "приморати" људе да је користе. Верујем да је то лако изводљиво, док би заштита националног идентитета у свим областима, требало да буде приоритет у наредном периоду ( имајући у виду страховит утицај стране културе кроз медије и глобализацију).

срамота једна

25.01.2015. 14:26

Подићи тужбу! Одмах ће заволети! Срби немају ни у својој држави право на своје писмо!

Срба

25.01.2015. 14:27

Можете замислити шта би било у Хрватској да пусте ћирилицу, макар само у једној реклами да не говоримо у емисијама итд. !?

Миодраг

25.01.2015. 14:48

Нема језика нема народа.Што пре уредити ову област. Питање је да ли људи који се сада тиме баве дају све од себе? Морају бити истрајни јер знамо како институције функционишу бар за сада.

milan

25.01.2015. 17:19

sve je to mlacenje prazne slame dok su nam tablice na automobilima ispisane latinicom i ne samo to, da paradoks bude veci upotrebljavaju se slova kojih nema u nasem pismu toliko o tome....

EURO, ЕYРО и ЕВРО

25.01.2015. 18:37

@milan - Да предухитрим оне који нам одмах помињу ЕУ. Најпре, ми нисмо у ЕУ (и надам се и да нећемо ни бити), а осим тога, и Бугари и Грци су у ЕУ, па користе своје писмо и у званичним приликама (и на регистарским таблицама). Већ се почело и са заменом новчаница на којима је назив валуте написан само латиницом и алфабетом (да сада сам ћирилични натпис видео на новим новчаницама од 5 и 10 евра).

Ratko

25.01.2015. 18:13

Službeno pismo u Srbiji je ćirilično pismo; međutim mnogo toga zavisi i od poštovanja tog pisma prevashodno od strane državnih institucija. Ukoliko to ne poštuju ni navedene institucije zašto bi građani to poštovali. Što se tiče ćirilice i latinice to je pismo obostrano zastupljeno među Srbima ali mi je drago što ova mlađa populacija u Srbiji sve više koristi ćirilično pismo čak šta više retki su oni koji koriste latinično pismo što je za svaku pohvalu.

to

25.01.2015. 19:00

Kad bi svi pisali cirilicom Srbija bi bila bolja nego Svajcarska, pismo je najvaznijideo privrede.

Ja

28.01.2015. 21:10

@to - Naravno u Svajcarskoj govore tri jezika i to sluzbeno , a ne misle o kakvom pismu se radi !!

wow

25.01.2015. 19:03

Sramota, kako bi izgledalo kad penzioneri potpisuju resenje o smajnenju penzije da to cine latinicom.

velko

25.01.2015. 19:05

У Београду постоји одлука Скупштине да све институције којима је оснивач Град морају да називе фирми, документе, програме пишу ћирилицом. (СИЦ).Studio B, Jugoslovensko dramsko pozorište, BITEF , FEST, BEMUS... Треба ли још. Докле?Градоначелниче, шта раде сарадници и директори које сте именовали?

Нећу на латиници

25.01.2015. 23:02

@velko - Заштитник грађана је рекао "Не примењивање позитивних правних прописа са изговором да за то нису обезбеђени технички услови у конкретном случају, обесмишљава њихово постојање и улогу. Пропуштање органа и службених лица да уочене проблеме у раду отклоне већ, уместо тога, тражење оправдања, у (не)организацији посла и другим унутрашњим решеним и нерешеним питањима техничке природе, карактеристично је обележје „лоше управе“. Значи да грађани треба да пресавију табак и да уложе приговор.

Ja

28.01.2015. 21:21

@velko - Nisi zavrsio citat, pa ne znamo sta pise u tome sta objasnjavas i u tome sta ti pises, eeee pravopisu moj !!

Бијељина

25.01.2015. 19:12

У Вашим новинама често прочитам чланак о употреби ћирилице, што је за похвалу, јер се на тај начин утиче на свијест грађана. Али, недавно сте увели читање Ваших новина на интернету и на ћирилици, а притом је латиница претпостављено писмо. Онај ко би хтио у својој земљи Србији да прочита Ваше новине на ћирилици мора да мора сам да изабере то писмо. Образложење да у Србији живе и националне мањине је скандалозно. Ко коме треба да се прилагоди? Већина мањини или мањина већини?

Смедеревац

25.01.2015. 19:19

Без даље дискусије, само погледајте колико је коментара написано латиницом. И то они који бране ћирилицу! Па дал' видите какву парадоксалну ситуацију имамо!

Драган

14.06.2015. 16:15

@Смедеревац - У праву си 100%.Ако новости одобр коментар са линковима ево упутставаза компјутере https://www.youtube.com/watch?v=56oaQCRuNoI за мобилне телефоне https://play.google.com/store/apps/details?id=slk.android.serenkeyboard&hl=en

MikiJ

25.01.2015. 19:20

Još se Vuk Karadžić zalagao da službeno i zvanično bude ono kako narod kaže i piše. Pa kome još nije jasno da je većina naroda više naklonjena latinici. Pa zašto sankcionisati latinicu. Do ustava iz 2007 latinica je bila potpuno ravnopravna a onda da bi se udovoljilo radikalima čija je podrška bila neophodna za donošenje ustava, izbačena je latinica kao ravnopravno pismo. A sve iz inata Hrvatima. Šuška se da ustav u stvari i nije prošao na referendumu. I ćirilica i latinica su Srpska pisma.

Komentator

25.01.2015. 20:35

@MikiJ - Latinicu su između ostalih i Srbi stvorili, sam Vuk Karadžić je zaslužan za njenu standardizaciju, Đuro Daničić takođe koji je uveo neka od slova u latnici koja koristimo. Srbi u Austro-Ugarskoj su stotinama godina koristili latinicu svi "veliki Srbi" tvrde kako je Dubrovnik bio srpski a kompletna dubrovačka književnost je napisana na latinici. Pored svega toga ti "veliki Srbi" proglašavaju to pismo za isključivo hrvatsko a ljude koji ga koriste izdajnicima.

невена

26.01.2015. 10:37

@MikiJ - Није тачно. Потражите у званичним документима Дубровника почетком 20.века, 90% пише да користи ћирилично писмо. Пронађите календар из тог времена, наћи ћете потврду овога што пишем.

mirna

26.01.2015. 18:26

@MikiJ - Srbi stvorili latinicu! Umrijet ću od smijeha. Da nisu možda i Ameriku otkrili ?

Стефан Зоран

27.01.2015. 01:11

@MikiJ - Невена, и дубровачке новине, брошуре, часописи и огласи (чак и аустроугарских и италијанских фирми) писани су ћирилицом. Проверите! Дубровник је био град Срба, католика и православаца! Наравно, до 1941-1945. и коначно 1991-1995.

И није и јесте тачно

28.01.2015. 00:43

@MikiJ - mirna, буди мирна. Komentator је мислио на српскохрватску латиницу (са словима која нису постојала за неке наше гласове).

ja

28.01.2015. 21:18

@MikiJ - Koliko ja znam iz istorije , latinica je postojala i pre Dubrovnika iliti ostalih svakakvih pisama. Cirilica isto tako, ali ne na ovim prostorima - postavi rimsko carstvo pa nadalje !!!

clan biblioteke

25.01.2015. 19:34

Kazu novinari da imamo vrhunske IT strucnjake!!! Molim te strucnjake da urede nase kompjutere i tastature da pisemo cirilicom, i tako pokazemo znanje iz IT.

држава, шта је то?

25.01.2015. 21:18

@clan biblioteke - То је лако, може на сваком рачунару. Потражите помоћу претраживача, има упутстава свуда по интернету.Него, ни у једном државном систему још нисам видео физичке тастатуре с ћирилицом. Кад би службеницима дали такве, морали би да их користе.Похвала "Новостима" што пише о овом значајном питању. То указује на добар новинарски потенцијал.

раднаскелА

25.01.2015. 21:33

@clan biblioteke - То писмо које користите није ни латиница, а да сте се само мало распитали, могли бисте користити ћирилично писмо на свом компу, јер су то ови које "прозивате" одавно уредили.

Д. Зб.

25.01.2015. 19:46

Србија није полатиничена од воље и масних колача, него после разних забрањивања ћирилице. Хрватска верзија латини8це први пут је унета у Србију у време окупације у Првом светском рату и после Новосадског договора хрватска латиница је заменила ћирилицу по експлицитним налозима комуниста и њихове власи. Комунисти су били најуспшешнији у латиничењу Срба и њихово наметање хрватске латинице било је најуспешније и најтрајније. После њих било је уставних покушаја да се врати ћирилица, али нису дали ли

Д. Збиљић

25.01.2015. 19:53

ПЛАЋЕНИ ЛИНГВИСТИ СУ УНИШТИЛИ СРПСКУ АЗБУКУ ЈЕР СУ ЈЕ СВЕЛИ НА АЛТЕРНАТИВНО ПИСМО, А НЕ ОБАВЕЗНОНајвећи противници српске азбуке данас јесу лингвисти у институцијама Матици српској, САНУ, његовом Институту за српски језик и Одбору за стандардизацију српској језика. Како и зашто?Тако што су и у српском језику задржали у стандардизацији језика хрватско писмо и тако смишљено свели ћирилицу на алтернативно писмо, а не ОБАВЕЗНО, како важи за свако друго писмо у свим другим светским језицима.

ћирилица одувек и занавек

25.01.2015. 20:41

Крајње је време да постанемо нормална и уређена држава и да се ово важно језичко и културно питање на одговарајући начин реши, као што је стандард у свим европским државама: један језик - једно писмо. А приватно свако може да пише како хоће. Држава мора да почива на јасним стандардима, или је нема.

Ja

28.01.2015. 21:15

@ћирилица одувек и занавек - To znaci sta ?! Sta raditi sa bracom crnogorcima, koriste latinicu ???!!!

Драган

14.06.2015. 16:05

@ћирилица одувек и занавек - Они сад имају ШЈ азбуку.

не-држава

25.01.2015. 21:15

"али су проблеми претежно у примени тих законских решења. С тим у вези, постоји потреба да надзорни органи ефикасније контролишу спровођење одредаба тог закона, укључујући и подношење захтева за покретање прекршајног поступка у случају њихове повреде."Држава није држава ако не спроводи своје законе! Шта их спречава да их примењују?Као да некоме одговара ово нередовно и хаотично стање.

Душковић

25.01.2015. 21:50

Скините апликацију за андроид „славдроид", (ћирилична тастатура) и пишите ћирилицом, крените од себе. Свака част новостима што имају ћириличну верзију сајта.

Милош

26.01.2015. 01:30

Србија пише ћирилицом! Вратите нам ћирилицу. Ћирилицу ставити у закон,латиница није наше писмо.

banjaluka

26.01.2015. 13:37

@Милош - To nije tacno. Nase pismo je i Cirilica i Latinica. I treba da znamo i ucimo oba pisma. Hrvati i Muslimani su protjerali Cirilicu i time osakatili svoju djecu, jer sad ne znaju da procitaju ni putokaz u zemljama gdje se pise Cirilicom. Mi treba da ucimo nasu djecu da znaju oba pisma a da preferiraju Cirilicu jer je ona odraz naseg kulturnog identiteta. Ja pisem Cirilicu stalno osim na racunaru i telefonu. I nikad mi nije palo na pamet da rukom pisem Latinicu ali nisam slijepac da se nje odreknem

Avaya

26.01.2015. 15:40

@Милош - Имају стране језике, где могу да уче и латиницу. И не, наше писмо никада није било латиница док није створена Краљевина СХС, када је уведена латиница и код нас, због тадашње варијанте "браства и јединства". Погледај слике из периода од 1918 до 1945, велика већина радњи у центру је имала натписе на ћирилици, тек понеки на латиници - чак су и имена страних фирми често пута била на ћирилици

banjaluka

26.01.2015. 20:03

@Милош - Cirilicni nazivi na radnja nisu rezultat ne znanja Latinice, vec rezultat SVIJESTI tadasnjih ljudi koji su sa ponosom govorili ko su i sta su tj da su Srbi, istocni narod Slavenske krvi pravoslavni po Bogu. Tako ce opet biti i treba da bude. Tu nista nije sporno. Sporno je odricanje Latinice ili Cirilice. Kod nas se Srbi cak i potpisuju Latinicom sto je protivno nasoj kultiri i inentitetu. A zaprav Latinica je srpsko pismo gradjeno po uzoru na rimsko a Cirilica po uzoru na grcko. Ali oba su nasa

Ћирилица је хрватска

27.01.2015. 00:58

@Милош - Погледај и старе фотографије из Загреба. На једној од њих из 1941. види се зграда аеродрома са ћириличним натписом и немачким нацистичким симболима.

BJ

27.01.2015. 20:18

@Милош - Nije tačno. Ja sam musliman (nemoj da miješaš veru i etničku/nacionalnu pripadnost usput) i savršeno znam čirilicu kao i latinicu. Imam 22 godine. I živim u Federaciji. Rijetko pišem, ali čitam često.

Ћирилица је хрватска

28.01.2015. 00:36

@Милош - Чему минуси, пронађите слику, била је и у "Новостима"? Навео сам само Загреб, а о Дубровнику не бих могао да набројим све новине, часописе итд итд, написане ћирилицом. А ако су минуси због наслова, онда у реду, нисте схватили иронију.

Били Питон

14.06.2015. 14:42

@Милош - Не то није тачно, наше једино национално писмо је ћирилица. И теба да знамо и учимо што више.

Драган

14.06.2015. 16:02

@Милош - Србине,шта те спречава да на рачунару или телефону пишеш ћирилицом?

Bender

16.01.2016. 15:32

@Милош - Srbine, a šta tebe sprečava da na računaru ili telefonu, pišeš latinicom?

Душан

21.01.2019. 19:46

@Милош - Члан 10 - Устав Републике Србије

SMOKI

26.01.2015. 12:50

Pazi ti to, "sluzbenici nece cirilicu". To znaci da su ili nepismeni, nesposobni za posao koji obavljaju ili su protiv drzave u kojoj zive.. Sto znaci da pojma nemaju ko su i sta su, ako su uopste. Ja sam ponosan sto sam pripadnik nacije koja ima hejjj dva pisma. Smatram da strane jezike treba znati i postovati ali samo svoj voleti i priznavati. U drzavnim sluzbama ne mogu raditi oni koji neznaju oba pisma i sluze se njima.

Бранко

21.01.2019. 19:43

@SMOKI - Српску ћирилицу формирао је Вук Караџић (српски лингвиста), а латиницу Људевит Гај (хрватски лингвиста).

borac za cistotu jezika

26.01.2015. 21:00

u mnogim zemljama sveta verovali ili ne o ovome nebi ni diskutovali vec svoj jezik i pismo cuvaju kao najvece blago a zakonom je zabranjeno uvodjenje tudjica u maternji jezik.tako cuvaju pismo i cistotu jezika.samo smo mi najpametniji.u siriji jedna regija govori jezikom isusa hrista sve do danasnjih dana a to je aramejski.za divljenje.

mili

26.01.2015. 23:51

Poslati te sluzbenike u Vukovar. A ko ne u Srbiji gde SLOBODNA CIRILICA!!?? U znak protesta strogo uvek samo cirilica. Treba da bude glavno i sluzbeno pismo koga nezna ili ne zeli pogresio je profesiju.

Драган

14.06.2015. 15:59

@mili - За почетак,могао си и сам да напишеш коментар ћирилицом.Није тешко!

Ника

02.03.2015. 03:30

Да није тужно, било би смешно.Колико коментара који подржавају употребу ћирилице на латиници.Још када видим обријану латиницу:Страсно. Засто људи овако пису? Да ли це и цирилицу тако зврлјати?Цхак понеко писхе и овако. То ми је умоболно.Ћирилица људи. Ћирилица.

Bender

16.01.2016. 15:30

@Александар - Narod je vec rekao šta misli, jer većina naroda piše - latinicom.

Иван

02.06.2016. 10:52

Ћирилица и ћирилично писмо су толико лепи да су коментари сувишни.

Душан

26.10.2018. 02:15

На нама свима је да свој језик волимо, учимо, негујемо и чувамо. Као што то чине озбиљни, напредни народи, који држе до свог индентитета и интегритета. Језичка култура сваког појединца је огледало његове опште културе. Брига о језику треба да буде брига свих, како појединаца, тако и народа, а нарочито државе, али нажалост код нас није тако. Ако не сачувамо свој језик и писмо, нећемо сачувати ни себе! „Ако нестане наше писмо, нестаћемо и ми. Пишимо ћирилицом!“ - Патријарх Павле