Бомбе вребају са 200 локација

Р. ДРАГОВИЋ

21. 01. 2015. у 19:45

Ожиљци прошлости: Србија је засута неексплодираном муницијом и минама из свих ратова прошлог века. Разминирање скупо - само демонтирање једног авионског пројектила кошта четврт милиона евра

Бомбе вребају са 200 локација

СВАКИ рат у прошлом веку Србији је оставио неексплодиране мине и бомбе, које прете и данас. На чак 12 локација у Сави и Дунаву налазе се авионске бомбе и ракете из 1999. године, а 600 хектара државне територије и данас је засуто касетним пројектилима. Редовно се открива муниција из борби 1914-1918, а на 150 локација вребају бомбе из Другог светског рата.

Ратни сувенири откривају се у готово свим крајевима државе, где прете животима грађана, али и ометају саобраћај. Колико проблем заосталих мина и бомби може да буде велики опоменуле су нас прошлогодишње поплаве, које су запретиле да велику количину муниције из БиХ и Хрватске донесу у Србију.

Велики ризик за безбедност саобраћаја праве заостале мине и авионске бомбе у речним токовима. Према подацима Центра за разминирање, који се годинама бави лоцирањем притајених убица и прикупљањем средстава за њихово уклањање, наводе да се под водом налази велика количина бомби из различитих периода.

- Неексплодиране авионске бомбе и ракете налазе се код мостова Богојево - Ердут и Бачка Паланка - Илок - каже Бранислав Јовановић, директор Центра.

РУСИ ЧИСТЕ ПАРАЋИН ЧЛАНОВИ Руско-српског одреда за хуманитарно разминирање "Емерком деминг" радиће на разминирању Карађорђевог брда код Параћина и ове године. Реч је о пројекту "Параћин 7" и површини од 577.000 квадратних метара око магазина муниције Војске Србије, у којима се догодила експлозија 19. октобра 2006. године.

- У Новом Саду лоциране су узводно од моста "Слобода", али и низводно од железничког моста. Пројектили се налазе у Луци Панчево, код далековода Ритопек - Иваново и у близини моста Смедерево - Ковин. Ситуација је иста и у Прахову, Шапцу, код обреновачке термоелектране и у близини фабрике у Баричу. Сумњамо да се у Сави, на подручју села Јамен, налазе импровизоване минске направе заостале из периода сукоба 1991-1995. године.

У току агресије на СР Југославију, НАТО је касетне мине бацио на више стотина локација у 16 општина у Србији, не рачунајући Косово и Метохију. Жутим убицама засути су Ниш, Краљево, Брус, Бујановац, Прешево, Куршумлија, Рашка, Гаџин Хан, Тутин, Сјеница, Чачак, Владимирци, Кнић, Стара Пазова и Сопот.

Упркос траговима рата, деминери су прошле године очистили 220 хектара земљишта, од чега највише у околини Гаџиног Хана, Ниша и Старе Пазове. Разминирана је површина од 27 хектара код Бујановца и 43 хектра у општинама Пећинци и Чачак. Уништење више од 2.000 комада касетне муниције, бомби и противпешадијских мина финансирано је од донација Руске Федерације и САД. Касетна муниција налази се још на око 600 хектара, а до сада је очишћена са укупне површине од 1.100 хектара.

- Завршено је извиђање 2.000 хектара терена за који се сумњало да је загађен убојним средствима на подручју Старе Пазове, Гаџиног Хана, Кнића, Ниша, Сјенице, Тутина, Бујановца, Прешева, Шида, Краљева, Рашке, Врњачке Бање и Параћина - наводи Јовановић.

Разминирање је скуп посао, који се углавном финанасира од страних донација. Поређења ради, демонтирање само једног авионског пројектила може да кошта и 250.000 евра. Прилив новца последњих година је смањен, а Србији се у свету често замера да не издваја довољно из свог буџета за уклањање заосталих бомби и мина. Пример за то је Немачка, која је заузела став да ће пројекте за разминирање у Србији помоћи тек када Србија у њима буде учествовала са макар 10 одсто од вредности донације коју даје ова држава.


"ДУНАВСКИ ВИЛЕЊАК"

ДУНАВ је од српских река највише угрожен од неексплодираних бомби из ратне прошлости. На излазу из Ђердапске клисуре у близини Прахова, 1944. године потопљени су ратни бродови Немачке, који су учествовали у операцији "Дунавски вилењак". Рониоци су 2006. године извидели ову локацију и утврдили да су потопљена 23 брода, а да су четири пловила и данас наоружана противбродским минама. Потопљена флота Трећег рајха налази се на релативно малој дубини и отежава пловидбу бродова овим делом Дунава.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (13)

bager

21.01.2015. 20:04

Napravite male robote samoubice ( vrlo jednostavno) koji ce unistiti potonuli brod,, valjda je to jeftinije od rizika za ronioce,,imate hiljade navodnih doktora nauka,magistra inzenjera,,pa na posao neka dokazu da znaju nesto ,,mada sa kupljenim ispitima,varanjem i prepisivanjem slaba vajda d tih diploma i diplomaca

Rabo

21.01.2015. 20:08

Donacija Rusije i SAD. SAD, su ih poklonile donele ovamo i ostavile a Rusi ce da ih razmontiraju. Neka sad neko kaze da Amerika nije milosrdna kad daje!!!

2fast

21.01.2015. 20:22

Sigurno su vas bombardirali zbog ratnih zlocina i genocida. Uostalom, i vi ste ostavili isto tako stanje u Vukovaru i Hrvatskoj Krajini. To ste isto radili na Kosovu. O Bosni da ne govorim.

Marija

21.01.2015. 21:19

@2fast - Najbolje nemoj ništa da govoriš, pametniji si kad ćutiš, ovako samo pokazuješ koliko si jadan i iskompleksiran. Da se bombardovalo zbog genocida vi biste bili sravnjeni sa zemljom, što će vam se kad tad i desiti, Vukovar je bio samo uvertira ;)

Милош

21.01.2015. 21:21

@2fast - Мало је злочина у историји човечанства равне злочинима које су починили Хрвати.

Милош

21.01.2015. 21:51

Уранијумом загађено брдо изнад Врања је чишћено само површински. Потребно је да се очисти све али за то држава нема пара. Број оних који обољевају од разних неизлечивих болести се поприлично повећао. Овој теми је потребна већа медијска пажња.

татаратата

22.01.2015. 00:16

Ово је једни поклон који смо добили и који ћемо добити од Амера, Енглеза и Немаца.

Aleksandar Bojic

22.01.2015. 00:25

Voda sve nosi pa i uranijum a Hrvati misle da su u Africi a ne sused........

SMOKI

22.01.2015. 09:50

Pa da je drzave ciscenje bi morali uz nadoknadu da plate oni koji su i bacili te projektile.

srbo

22.01.2015. 14:41

ovi što su sada na vlasti su bili i za vreme bombardovanja,tada su govorili da nam ne mogu ništa,e da nikad niste došli u srbiju mnogo bi nam bilo bolje.gde vi uspostavite komunizam tu je trajna propast.a vi ste svi komunisti poreklom.

Ministar iz Beograda

22.01.2015. 14:51

Ako se uzme u obzir i porez + administrativna taksa, onda demontiranje jednog avionskog projektila košta oko 1-2 miliona evra.