Мухамед Јусуфспахић: Пуцали су на све нас

Р. ДРАГОВИЋ

10. 01. 2015. у 10:26

Муфтија србијански о крвавом пиру екстремиста у Паризу и о претњама по стабилност Балкана: Овим гнусним чином, после породица, првопогођени су муслимани

УБИСТВОМ аутора не може се борити против увредљивих карикатура. Ватру гаси само вода, а ватра је додатно разватрава и распирује. Узрочне смутње доносе друге последице, и зато су горе. Убиства у Паризу проузроковаће и друга многобројна убиства.

Два дана после терористичког напада исламских екстремиста на редакцију "Шарли Ебдо" у Паризу, овако говори заменик реис-ул-улеме Исламске заједнице Србије и муфтија србијански Мухамед Јусуфспахић. Он истиче да убиство које је запањило свет и које прети да упали фитиљ верских сукоба широм Европе, неће никоме ништа добро донети, али и поручује да слобода није анархија.

- Слобода говора доноси слободу, а анархија говора - анархију. Поред уцвељених породица убијених људи, највећу штету ћемо имати ми муслимани. Својим чином убице су покушале да побију и нас. Ти нељуди нису марили за чињеницу да када једног човека убијеш, као да си убио човечанство.

* Са становишта исламске вере, може ли убиство да се правда одбраном пророка Мухамеда од скрнављења?

- Много је примера из живота Божјег посланика коначног, благословљеног Ахмеда Мухамеда, који показују да он никада није деловао са становишта своје сујете, свога народа, своје вере, у смислу верољубља, већ да је свим бићем својим проносио Бога, богољубљем.

* У непрекидном сте контакту са муслиманским верницима у Београду и Србији. Како они гледају на убиство карикатуриста у Паризу?

- Жалимо због тога. Ми заиста саосећамо са неутешним породицама жртава. Као и сав обичан народ, научени смо да из кухиња, у којима је рођен и овај злочин, можемо очекивати најгоре последице. Морамо сачувати мир у Европи и у нашој Србији и савладати сваког неразумног. Ми смо погођени свим увредљивим карикатурама које не вређају само Мухамеда, већ и Исуса и Мојсија. Овим гнусним, издајничким убиством ми смо првопогођени, одмах иза убијених. Морамо, међутим, да будемо свесни и да је са 11. септембром одлучено да свет више не буде исти, као и да живот муслимана свуда буде отежан.

* Прети ли опасност да се ефекти злочина из Париза осете и на Балкану и да распире духове нетолеранције у Србији? Историја нас учи да је овде лако запалити варницу...

- Себи никада не би требало да будемо споредни. Свој дом увек градимо крај свога суседа, не разграђујући његов. То морамо да чинимо поуздано Богу и са неиздајничким осећањем према суседу. То је једини начин да успоставимо миран и поуздан дом и благостање. То можемо само уз Свемоћног. Слава самом Њему.

* Плашите ли се да ће напад у Паризу додатно да погорша односе муслимана и хришћана у Европи, посебно на Западу?

- Доста је такозваних муслимана и хришћана и међу њима хоће, сигурно. Међу правим, искреним верницима, то је неизводљиво.

НЕМЦИ НЕ ЖЕЛЕ ЗЛО

* У НЕМАЧКОЈ јачају струје попут покрета Пегида, које се залажу за "чисту Европу". Да ли је то назнака верског рата у који клизи Европа?

- Нити Европа, нити Немачка као њен највећи залагалац и заложилац то себи не желе. Често се испостави да је доста непријатеља међу савезницима. Највише страдају споредни.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (43)

12345

10.01.2015. 11:20

Страшно је ово што је урађено,али исто тако могу рећи да ми је одвратна ова тзв."демократија",тј.право да свако вређа сваког и да вређа све што пожели(посебно оно што је некоме СВЕТО,била то мајка,Бог,Мухамед)!Ја волим и прихватам шалу(и на свој и на туђи рачун),али ТРЕБА ИМАТИ МЕРУ!

PadeMiNaPamet

10.01.2015. 12:55

@12345 - Zavisi, ako neko vidi kritiku vec kao "govor mrznje", taj treba na lecenje. Svako drustvo treba svaki dan kritiku, ali konzervativni i neuki dio se plasi tog, plasi se, da ce izgubiti neke privilegije, kao na primer crkve ili plemstvo u srednjem veku. Zato ce oni radje da zarate, da ubiju mnogo neduznih i tu su pobozni vrlo brzi, ma u kog boga verovali ili jos gore, ako sebe za neko bozansvo proglase. Istorija je puna tih likova, od faraona, rimskih, apanskih imperatora ili crvenih bogova, Mao

12345

10.01.2015. 16:11

@12345 - Слажем се донекле,али хајде да погледамо и другу страну!Можда нисам добар сатиричар или комичар,али шта би било када бих се усудио да на сличан начин критикујем нпр."LGBT" покрет-добио бих кривичну пријаву!Питање је где је мера,где је граница "критике" и говора мржње(посебно на Западу где постоји снажна пропагандна машинерија)?!Такође,осетили смо на својој кожи како изгледа "заштита слободе,људских права,критике,сатире"од стране истих који промовишу те идеје-БОМБАРДОВАЊЕМ(УБИЈАЊЕМ)?!

Ratko,Banjaluka-SRS

10.01.2015. 11:46

Muhamede da budemo iskreni!Vi hodze ucite njih na ta zla.Za vas ko god nije musliman on je djavo,iako dobro znas da je Islam nastao 600 godina kasnije od hriscanstva.Pa Muhamede ajde neka odze se dignu protiv tih zli ljudi.To sto vi hodze sad kobajagi lepo pricate to je samo bacanje prasine u oci.Eto pogledaj da u celom svetu su problemi bas sa vama muslimanima.

takija

10.01.2015. 11:48

Muftija muti vodu. Sloboda govora je sloboda govora ne postoji anarhija govora. Opet koristi ali što time izjednačava karikature sa ubistvima. Ako hrišćani nisu pogođeni karikaturama isusa ne znam zašto bi muslimani bili pogođeni. Da ste vi muslimani stvarno pogođeni ubistvima ovih al-kaida isis terorista već bi ih odavno osudili i isključili iz islama. ovako oni deluju kao udarna pesnica islama niko ih ne osuđuje sve dok se nemuslimani ne pobune protiv terora.

mile969

10.01.2015. 11:58

Zar muftija ne izjavi pre neki dan, da uzroci zla nisu gori od zlih posledica. Čovek opravda ove islamiste i ubice, jer eto karikaturisti su uzrok zla zato što su crtali Muhameda. A oni nisu ismevali Islam i Muhameda, već su ismevali tumačenje Islama od strane tih islamista. Gde oni sprovode zakone od pre 1000 god. seku ruke, noge, kamenuju do smrti. A to ako je zapisano u Kur'anu, u današnje vreme je to nenormalno i neprihvatljivo . Aferim muftija

D.P.

10.01.2015. 12:07

Pozdrav svim stanovnicima Srbije svih veroispovesti i ateistima. Volimo se i sačuvajmo zemlju od belosvetskih ludaka. Čestitke svim našim gradjanina i borimo se za domovinu u kojoj ću i ja i moj komšija biti sretan. Pozdrav s ljubavlju.

Деки

10.01.2015. 12:18

Данашњи Муфтија Јусуфспахић је одгајан у једној поштеној и часној породици, зато ни он не може бити другачији. Не смемо се огрешити о таквог човека, напротив, морамо га поштовати и чувати. Уосталом, то је наш суграђанин, до јуче се шетао по Кнезу са дугом косом и дружио са свима нама. Права је штета што нема више таквих људи и што се њихов глас пригушује, да би разни "Злукорлићи" дошли до изражаја и оправдали уложен новац!

bager

10.01.2015. 13:25

@Деки - Dvolican je i pun mrznje bas kao i ti sto ga branis,,neka ide u Jemen kod svoje brace pa neka tamo glumi postenje

GagiNbg

10.01.2015. 13:43

@Деки - Bageru mislim da si upravo ti pun mrznje i to do te mere da nista drugo i ne vidis. Da te zanima vera ( jedna ili druga, svejedno ) , da te zanima ljudskost i civilizacija, video bi vec da je Jusufspahic dobar covek pre svega a od takvih ne ocekuj zlo bilo da su ove ili one vere.

Меира БГ

10.01.2015. 14:40

@Деки - bageru, "брате" хрватски, шири мржњу по својим новинама!

србислав

10.01.2015. 15:12

@Деки - Код нас у Србији багер је синоним за средство (терористичко) којим се преузима власт. Друго није ми познато да је било који значајан западни медиј осудио (исмејао) терористичко НАТО бомбардовање Србије. Или само бар РТС-а. Ако ми Срби морамо да љубимо своје непријатеље, сви не морају!

MarkoBg

10.01.2015. 12:25

Ovaj covek je pravi vernik i dokaz da razlicite vere mogu jedna s drugom, ako je u pitanju stvarno vera i verska razlika. Ali oni koji nose mantije ili turbane a u stvari su tajkuni, politikanti ili vojni portparoli - e oni oni uvek nadju problem i povedu ljude u smrt i haos. Ziv nam bio nas muftija srbijanski !

Мирсад Ђоковић

10.01.2015. 14:37

@MarkoBg - Увијек су Срби, било које вјере, лијепо живјели са другима. Прије рата су у БиХ мјешовита села настањивали православци и муслимани, у приближном омјеру. У хрватским селима било је мало муслимана и православаца. Притисци и пропаганда споља, као и усташки погроми, најприје су одродили Србе католике, а затим и муслимане. У мањој мјери, помогло је у СФРЈ инсистирање на различитостима (понајвише проглашавање Срба муслимана за народ, Муслимане). Запад је довршио подјеле, крваво нас завадивши...

Srbo

10.01.2015. 16:29

@MarkoBg - Odnaređeni Srbi su postali Hrvati, Bošnjaci, Makedonci, Albanci, Japanci... Od Tokija do Milvokija!!!

Spiridon S.

10.01.2015. 12:37

Cini mi se da je cilj dzihadista da uvuku i druge muslimane u opsti sukob sa svima..mozda gresim ali tedencija pokazuje taj pravac..Normalni i zivilizovani muslimani moraju jasno i glasno da se distanciraju od ovog zla..u protivnom imace velike probleme..Podrska normalnim medu muslimanima.Stop nasilju.Stop terorizmu.

SSSS

10.01.2015. 12:38

Pravoslavac sam i mislim da nema niko pravo da ismeva nečiju veru. Jedno je šta vera nalaže, a drugo je kako je neko tumači (čitaj Islamisti) i u njeno ime vrši zločine. Nisam video da su muslimani nekada ismevali Hrista, čak i onda kada su najviše ratovali sa hrišćanima.

@@@@

10.01.2015. 13:46

@SSSS - @SSSS.U osnovi ste u pravu sto se tice ismijavanja.. ALI sa druge strane pravo na neslaganje,drugo misljenje,satiru ne sme se ni u kojem slucaju kaznjavati ubijanjem ili oduzimanjem zivota.STOP TERORIZMU.

Меира БГ

10.01.2015. 19:51

@SSSS - @SSSS Исус је и у исламској религији поштован као један од пророка, али од мањег значаја (под именом Иса, само га не сматрају богом). У време настанка ислама, његово поштовање служило је за лакши прелазак у мухамеданство. И наравно да није био исмеван. Међу Србима је споља распиривана међусобна мржња на верској основи, али никад Срби (ни муслимани, ни православци, ни католици) нису исмевали веру која није њихова.

Славиша

10.01.2015. 13:21

Демократија није неограничена слобода, како то на западу схватају, да се ради што год пожелиш и да се то сматра твојим демократским правом. Слобода постоји до оне границе, док својим понашањем не угрожаваш другоме његову слободу или осећања. Лист у коме су објавили карикатуре, није била сатира већ вређање верских осећања људи на најгори могући начин. Осуђујем атентат, али сматрам да ћемо злоупотребом демократије, довести комплетно човечанство до ћорсокака из кога више нема излаза.

mihailo

10.01.2015. 14:03

@Славиша - Namerno se mešaju babe i žabe. Taj frnacuski list nije ismejavao religiju več one koji tumače religiju i nameču svoje sebične interese i to u svim religijama redom. U takve tumače spada i ovaj muftuja. Ni dva dana nije prošlo od njegove prve nebuloze, izjave koja je imala ogroman negativan efekat u ovoj sredini i sad daje novu izjavu nebili popravio štetu. I opet na konkretno pitanje odgovara tako što izbegava jasan i decidan odgovor...

Сјеница

10.01.2015. 15:04

@Славиша - Дјелимично си у праву. Али, шта би било да су православни вјерници изрешетали из аутомата десетине гејева за вријеме изложбе на којој су излагане увредљиве слике Исуса Христа? Или за вријеме параде на којој су "поносни" носили карикатуре патријарха и српских светаца са подсмјешљивим транспарентима? Знам своје српско поријекло, иако је неки мој предак примио ислам прије више од два вијека и зато у мени још живи душа српска и никада не бих могао да учиним оно што чине арапски и албански исламисти!

12345

10.01.2015. 16:16

@Славиша - Исмевали су религију јер су цртали Мухамеда,а не терористе и муфтије!То је као да ја критикујем ваше понашање тиме што ћу нацртати ваше родитеље као мајмуне...Па где је граница шта је свето,а шта није?!

александар

10.01.2015. 13:36

Нека коначно неки од муслиманских имама прокоментарише, или демантује ( што је манје могуће ), да ли у Курану у поглавлју које говори о нјеговом насилном територијалном проширенју, пише дословно да "сваки правоверни муслиман има о б а в е з у да ратује против "неверника" (оних који нису муслимани: православаца, католика, хиндуса...) до нјиховог коначног уништенја. Док год ово стоји у Курану, св ово су обична трућанја.

Zabrinut

10.01.2015. 13:39

Zaprepascujuce je kako mediji manipulisu ovim tragicnim dogadjajam. Blic je pustio lavinu mrznje na jednog verskog poglavara, blokirajuci komentare sa drugacijim razmisljanjem. Kreirao je verbalni linc, a to je, po meni, podjednako gnusan zlocin. Ako nekog uvredite ne ocekujete valjda da ce se blagonaklono ponasati prema vama. Zlocine treba sankcionisati, sa koje god strane stigli. Eto, poginuse 12 novinara u jednom bombardovanju, u jednom evropskom gradu, pa nikom nista. Razmislite malo...

Branko Samac

10.01.2015. 14:02

Za Zapad je smrt desetine i stotine uhiljada muslimana u Iraku, Libiji i ostalim zemljama "humanitarna operacija" a kad se to dogodi 12-ici novinara teror! Znate li da po informacijama sa vikipedije u Iraku ima preko milion ljudi žrtava? Pa naravno da neznate jer CNN samo piše istinu!

Ratko,Banjaluka-SRS

10.01.2015. 14:23

Preko ovih komentara vidim da su vecina Srba naivni.Srbima samo lepa rec i oni ti sve veruju.E moji Srbi!nedo Bog da su muslimani vecina u Srbiji,pa bi videli da li bi Muhamed bas tako pricao.tako su i siptari lepo pricali i hvalili Srbe,dok nisu postali vecina.Nemam nista protiv islama,samo mi smeta sto oni hriscansku(moju)veru nazivaju djavolskom i sto gde god da zive traze neka prava.Srbi moji istorija vas jos nije nista naucila.

12345

10.01.2015. 16:19

@Ratko,Banjaluka-SRS - Не заборави,Срби су у овим новинама цртани као ЗВЕРИ!Мада није то ни битно,било па прошло,није битан ни Мухамед,ни папа-него се питам где је у овом свету више граница шта је свето,шта је демократија,шта су људска права..?!Још једном,страшно је што је неко убио некога због цртежа али се мени ти цртежи гаде-ево сад се питам где ћемо да поставимо ту границу?

Razum

10.01.2015. 17:58

@Ratko,Banjaluka-SRS - Podizanje tiraza vredjanjem verskih osecanja nije civilizacijska tekovina niti vrhunsko profesionalno dostignuce. Evo, i SPC apeluje da se ne objavljuju pogrdne karikature. Ubice treba sankcionisati. Ipak, u zivotu treba imati meru i dozu dobrog ukusa.

V.Petrovic

10.01.2015. 14:35

Muftija se zakukuljio zamumuljio nije iskren ni pla grama, samo coravi i gluvi nece razumet sta on kaze porodice su pogodjene pa onda muslimani lukav je kao lisica a vi ga hvalite koliko hocete to sto on kaze je sramno, LUkavo brani muslimae nema sta Jusufspahicu ko te nezna veruje ti . Ali mogu ti reci da ti je to sto lukavo kazes sramotno jer takvom izjavom kazes da ne zalis nijednog francuza koji je poginuo samo muslimane zalis nema sta vesto majstore.Ali ta sramota neka TEBI vi ste bili uvek

Милић

10.01.2015. 14:46

Тачно,американци су увек пуцали на све нас.Као и овог пута у организацији Америчких и израелских служби у Паризу...

JE SUIS CHARLIE

10.01.2015. 15:25

islamisti nisu nikada imejavali Hrista tacno je!!!! ali su zato cinili najvece zlocine hriscanima za vreme hriscanskih praznika!!?? znaju uvek podmuklo da udare I NIKADA IM NE TREBA VEROVATI!!!!!

JE SUIS CHARLIE

10.01.2015. 15:40

amrikanci su kreatori terorizma!! oni ga stvaraju kreiraju radjaju!!!! stvaraju teroristicke drzave kao sto je nase KOSOVO I METOHIJA koje su nam oteli I predali teroristima!!! pa cak su nas bomardovali I ubijali nase najmilije "DECU" da bi ti uspesnije to obavili!!! a kroz to sve je provucen islamizam???? amerikanci sebi stvaraju posao I ogromne interese kroz ubijanje nacija!!!!

NikolaBG

10.01.2015. 17:47

@JE SUIS CHARLIE - Da, a ti podrzavas Charlie-a , kao i ceo svet, dok su za marka pricali da ce pobiti sve srbe . I posle nismo debilna nacija kada nam je sve tudje draze od naseg.

PEcanac

10.01.2015. 16:04

Ovo u pariz jednostavno previse smrdi,da se razumjemo ne podrzavam ruzne i odvratne stvari a posebno ubistva a pooosebno sto ubijaju u ime vjere ,gledajuci neke snimke ubistvo policajca onda onog crnca juce sto navodno ubija jevreje,pa zatim jedna zena terorist bjezi pred 2000 policajaca, ova braca bjeze pola francuske ,vidjani na benzisku itd itd nikad jednog snimka,izgleda ce sve zavrsit kao bin laden,nit slike nit snimka nit dokaza,,,,americka posla,,??

djokica

10.01.2015. 16:20

A kada su nasu televiziju sravnili do temelja,pobii sve zaposlene u delu zgrade, to nije bio zlocin ,vec borba za istinu,i direktor je bio kriv. Znaci ,taj list ,mozemo reci ,je bio legitimni cilj mislimanske vojke ,a za smrt tih novinara je kriv njihov direktor....

Милутин

10.01.2015. 21:03

Читав сценарио је направљен у САД, то је јасно и Французима. Хоћете да извезете носаче авиона у Русију ето вам рат у кући! Ја никада нисам нисам имао проблема са истинским верницима, ма којој конфесији припадали. Проблеме су ми правили транзисторирани верници, који су верници по потреби као и ове убице у Француској. На свим тим убицама је траг из Лонглија!

Valjevac

10.01.2015. 21:50

Za ovog coveka samo postovanje imam. Za razliku od onog politicara Zukorlica, ovaj covek je duhovni vodja koji ima i pamet i obraz. CNN i BBC pisu lazi, i zapadnu propagandu, to smo svi iskusili. DOlazi neko novo doba, XXI vek ce nam doneti nove krize, i ratove. U svakom slucaju, Srbi pravite decu.....ili izumrite, pojesce vas.

prvopogodjeni

11.01.2015. 08:57

Ha ha.... prsli su kao drveno korito.Ovakvog zivota sto imaju u Srbiji nece nigde naci, rebaju biti svesni toga.

Alex

11.01.2015. 16:24

Sve pohvale za PRAVOG Gospodina.Svaka izgovorena mu je oduvek bila na mestu I nikada u bilo kojoj losoj situaciji menjana