Хрвати дугују Србима 7.000 икона

Драгана Матовић

07. 12. 2014. у 20:12

Где је завршило око 7.000 икона које су нестале у ратном вихору током деведесетих у Хрватској?!

ГДЕ је завршило око 7.000 икона које су нестале у ратном вихору током деведесетих у Хрватској?! Нису само нестале иконе, већ и богослужбене књиге, архивска грађа и много тога још што је припадало Србима. Одговор на ово питање можда ће пронаћи новоизабрани српски део мешовите Комисије за повраћај културних добара. Очи прогнаних Срба са великом надом гледају у њих. Они већ дуже време чекају да се заустави својатање српске културне баштине и да се коначно стави тачка на покушај уцене Хрватске, која већ неко време захтева да улазак Србије у Европску унију буде условљен и враћањем уметничког блага. А, оно је баш захваљујући томе што је пренето на нашу територију сачувано од уништења.

Комисији, коју је ових дана именовала Влада Србије, председава Асја Драча, помоћник министра културе за међународну сарадњу. Остали чланови су владика славонски Јован (Ћулибрк), Зоран Вапа, директор Покрајинског завода за заштиту споменика културе, Владимир Радовановић, управник Музеја СПЦ, Игор Јовчић, секретар Министарства културе и Дејан Радовановић, виши стручни сарадник у Покрајинском музеју. Какав ће став заузети према наслеђу Срба из Хрватске, знаћемо после прве - конститутивне седнице. Можда ће испунити завет патријарха Павла да не дозволе да се сачуване иконе врате, док се не врате и прогнани на своја огњишта.

- Имена чланова комисије уливају поверење и уверен сам да ће другачије него досад приступити овом проблему - каже нам Милојко Будимир, саветник у Историјском музеју Србије и председник Асоцијације избеглица из Хрватске, који се дуги низ година бави овом проблематиком. - Досадашње чланове комисије као да није интересовало шта ми који смо из тих крајева и који смо све време били на терену, учествовали у спасавању тог блага, имамо да кажемо. Као да су на те састанке ишли да би прошетали у куповину до Трста, а не да се озбиљно заузму за српско наслеђе. Фактички нису знали ни о чему преговарају. Нису поменули српско благо које је остало тамо, већ су само излазили у сусрет Хрватима.

За разлику од Србије, Хрватска има врло прецизан попис онога што потражује. Хрватска тражи око 46.000 различитих уметничких дела. Половина са тог списка већ је враћена од 2001. до новембра 2013. у хрватске музеје, галерије и цркве.

Нико не спори да те драгоцености треба да се врате, али кад се врате и Срби и нормализују услови за њихов живот, када се обнове порушене цркве и када се трајно обезбеди српско црквено благо од пропадања, пљачке и девастирања - истиче Будимир. - У Хрватској је уништен већи део православних богослужбених предмета, као и највећи део српске споменичке грађе. Страдало је и 3.000 споменика који су углавном везани за антифашистичку борбу Срба. Реч је о темељном затирању културе Срба у Хрватској, где су готово све књиге на ћирилици завршиле на ломачи. Само мањи део културног блага који је пренет у Србију је сачуван. И уместо да Хрватска буде захвална што је пренето и сачувано од уништења, они који су над српском баштином починили геноцид, сад траже да ти остаци остатака буду препрека за улазак Србије у ЕУ.

Већи део блага које Хрватска сада потражује имовина је Српске православне цркве. Реч је о 1.065 културних добара из 45 православних цркава, манастира и ризница са подручја Далматинске, Осјечко-пољске и Барањске епархије.

- Ти предмети нису, како истичу хрватски политичари, ни отуђени, нити украдени, већ су током рата склоњени на сигурно. Наше културно благо дошло је у Србију легално, није украдено - тврди Будимир. - Нисмо покрали своју баштину. Само смо је склонили да не доживи исту судбину као благо које је систематски уништавано за време НДХ.

У прилог томе говори и извештај експерта Савета Европе Фон Имхофа, који је констатовао да је спасавање културне баштине изведено по највишим стандардима струке, а у складу са европским и светским конвенцијама.

- Примереније би било да Хрватска одговори шта је са културним благом које је после прогона Срба остало тамо, а које је било изложено не само пљачкању и уништавању, него и минирању и рушењу до темеља. Нико није осудио уништење споменичког наслеђа које због своје архитектонске и уметничке вредности припада највишој категорији - каже Будимир. - У пламену су нестале цркве брвнаре у Растовцу и Доњој Рашеници, као и у Бузети код Глине. Све из 18. века и под заштитом Унеска. Каринска црква Свете Недеље минирана је и до темеља срушена. Нико не пита ни зашто су срушени православни храмови у Пакрацу и Карловцу, бачена бомба на саборни храм у Дубровнику или демолирана црква у Обровцу? Не зна се ни где је завршила опљачкана епископска библиотека у Пакрацу, коју је основао Арсеније Трећи Чарнојевић, ко је порушио остатке Часног крста у Великим Зденцима и манастир у Ораховцу.

Иконостас у цркви у селу Мајар

Поред зграда уништене су и читаве галерије икона, познатих иконописаца и сликара од 15. до 20. века.

Будимир подсећа да српска културна баштина, где год да се налази, припада нераскидивој целини националне културе:

- И зато Србија мора узети у озбиљно разматрање питање српске баштине у Хрватској. Не да потражују да се она пребаци у Србију, већ да се утврди шта је на црном тржишту, а шта у хрватским институцијама, а да ми то не знамо.


УНИШТЕНИ ДВОРИ

ПОРЕД сакралних, током деведесетих страдали су и други споменици српске културе. Уништени су Двори Стојана Јанковића у Исламу Грчком у Далмацији, који су били пример ладањске и фортификацијске архитектуре. Уз њих се налазила и Црква светог Ђорђа, која је служила и као породични маузолеј. Срећом, пре страдња из двора су измештени сав иконописани материјал, архива, библиотека, слике, намештај и други предмети који су припадали Јанковићима и њиховим наследницима Десницама.


БЛАГО СА ФРУШКЕ ГОРЕ

У УСТАШКОМ програму НДХ посебно место имала је пљачка богатства Српске православне цркве које је стицано вековима. Мада је о размерама те отимачине написано неколико радова, праве чињенице никада нису утврђене. Зна се да је хрватска држава до голих зидова опљачкала, осим осталог, и манастире на Фрушкој гори, као и средиште некадашње Карловачке митрополије у Сремским Карловцима. Архијереји Српске православне цркве покушавали су небројено пута да се отето врати. Почели су већ одмах после рата 1945. године... Успех је био минималан, па је највећи део тог богатства остао у Хрватској до данашњих дана. Тако је у Хрватском повијесном музеју у Загребу остао и портрет Стојана Јанковића, знаменитог ускочког вође из 18. века.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (18)

musamba

07.12.2014. 21:10

licemjerstvo na najvecoj razini, treba obnoviti pravoslvne crkve ali ne i katolicke, treba vratiti kulturno blago uzeto srbima ali ne i ono uzeti od hrvata i hrvatske i izneseno i onda se jos sjetili reci haahah da su kulturno blago iznjeli iz RH kako bi bilo sacuvano od unistenja a to blago su ukrali upravo ljudi iz srbije koji su dosli u RH unistavati.

Realista

08.12.2014. 09:45

@musamba - "Штовани" господине , можда то није обичај "у Хрвата" али замислите ми Срби смо пописали "умјетнине" и ускладиштили их знајући да ће се "некоћ" враћати у места њихова "подријетла" : Да то није измишљотина и досетка постоји обиље доказа, а сећам се и телевизијске репортаже о томе још замислите 90 тих! Ух да ви не разумете ћирилицу . Баш ми вас жао што сте полуписмени!

Јабре

08.12.2014. 10:19

@musamba - Усташа ко усташа али не брини стиће и рачуни и камате.

Hrvoje

08.12.2014. 10:52

@musamba - Lijepo - tako je bilo i pitanje devedesetih "kako Srbi mogu okupirati srpsku zemlju". Vidis, kada budete svijestni da su Srbi u Hrvatskoj zapravo Hrvatska a ne Srbija, kada je njihova kultura dio Hrvatske kulture, kada je njihovo blago zapravo hrvatsko blago, onda ce vam mnoge strari biti lakse za shvatiti... U prativnom ce Srbi iz Srbije uvijek moci uci u Hrvatsku i prodavati pricu kako je to zapravo Srbija, zar ne? Zar mislis da se nesto drukcije i dogodilo devedesetih?

Јабре

08.12.2014. 12:07

@musamba - Сваки пут кад наиђе неки силеџија, била то Аустроугарска, Нацистичка Немачка или НАТО ви отимате Српске земље и кољете Србе. Каква Хрватска ? СР Хрватска је била по уставу држава два констутивна народа Срба и Хрвата, док се нисте одлучили да отмете све од Срба уз помоћ НАТО пакта и Немачке. Али то је процес који иде у два смера а историја се није завршила платићете за све !

Lepo

08.12.2014. 14:01

@musamba - Proterali ste starosedeoce iz tih krajeva, i morate prihvatiti da ce se oni jednom vratiti. Na tenku ili bez njega.

Slavisa

07.12.2014. 22:52

Tvoja licemjernost u komentaru je blago receno patoloska! Sta ce Hrvatskoj, ne SR Hrvatskoj nego ND Hrvatskoj, pravoslavne ikone i srpska kulturna bastina? Mozda da nastavite zapoceto?! Citas li sta pises. Znam da ti je krivo sto niste sve opljackali i zapalili! Ikone treba da se vrate tamo gdje su bile, ali tih objekata vise nema. Prvo obnovite krvnici ono sto ste unistili, pa tek onda pricajte o necemu

Хаплогрупа I2a1b1a

08.12.2014. 00:35

@Slavisa - Како шта ће им српска културна баштина? Није то ништа патолошко, то је дело њихових гена. Једноставно, њихова прошлост и порекло записани су у њиховој ДНК . Или, како народ каже, крв није вода. А они који знају своје српско порекло уништавају све што их на то подсећа. Или, како народ каже, бољи Турчин него потурица.

Jura

08.12.2014. 00:35

@Slavisa - Jel ti lakše kad vređaš nas Hrvate sa tom nakaradnom NDH. Pogledaj malo na Youtubeu kak su na početku rata rezervisti iz Srbije po Baniji rušili crkve topovima za okladu u jagnjetinu, kako su se odnosili prema našim svetinjama, kako su radili disko klub iz katoličke crkve u Slavoniji. Obnavljamo mi i pravoslavne i katoličke crkve, mada su nam samo jedne na duši.

dex

08.12.2014. 02:12

to blago su odnjeli oni koji su bjezali od te hrvatske kad ih hrvatska vrati vratice i oni blago sa sobom...

Hrvoje

08.12.2014. 10:48

@dex - Kako mislis "kad ih Hrvatska" vrati? Pa nisu ljudi vreca krompira koje netko moze premjestit s jednog mjesta na drugo! I jos jedna stvar - da li ti mislis da kada te netko protjeruje onda spasavas zivu glavu ili ikone i prasnjave knjizurine? Na koncu, kakve ti ljudi imaju veze sa Hrvatskom? Rodjeni su u Jugoslaviji, zivjeli su u "Republici Srpskoj Krajini" i mene zivo zanima da li bi uopce htijeli zivjeti u Republici Hrvatskoj? Sto ti mislis?

KRAJISNIK-KNIN

08.12.2014. 09:49

SLAVISA da bi mogao da nekog tako sigurno napadnes morao bi da imas argumentaciju za svoju pricu, a ti je nemas. A da bi je znao morao bi da budes rodom iz Severne Dalmacije dakle Knina i sire okoline, ili da imas neke rodjake koji bi ti mogli reci ovo sto ti ja pricam. Dakle moras da znas da smo mi Pravoslavci iz Dalmacije imali svoju Autonomnu Crkvu ali koja se nasanjala na Grcku Pravoslavnu crkvu i cije sediste je bilo u Ukrajini u oblasti zvanoj Bukovina i nikad nismo bili pod SPC pre 1864

Јабре

08.12.2014. 12:04

@KRAJISNIK-KNIN - Вашу православну цркву је направио Анте Павелић твој вођа.

Zagreb

08.12.2014. 11:40

Sva blaga katoličke i pravoslavne crkve pripadaju narodu ili državi gdje su ti sakralni objekti bilo na teritoriju hrvatske ili srbije. Niti su Hrvati ili Srbi kao narod nešto opljačkali nego najgori pojedinci tih naroda su opljačkali to za vlastite interese a tobože u ime države. Povijest nas uči da se sve tajne doznaju pa će i ova priča tako završiti. Imamo primjer Trećeg Reicha gdje su nacisti mažnjavali ali su ipak umjetnine pronađene, pa i u sefovima švicarskih banaka.

зокс

08.12.2014. 12:09

Треба разумети и њих покатоличене,јер им иконе православне требају да би се испред њих молили за опрост грехова које су начинили према својој бившој вери!То што су их силом,камом и убијањима превели ватиканци у католике не значи да су им и гене и крв променили!

Marko Omcikus

08.12.2014. 21:14

Puno je proizvoljnosti u tom tekstu. Bivse komisije su veoma ozbiljno radile svoj posao. I sam kao bivsi clan Komisije to odgovorno tvrdim.