Ђорђe чува гробове српских војника у Солуну

Танјуг

08. 11. 2014. у 19:41

Свака породица у Србији изгубила је некога у Првом светском рату, прича Ђорђе Михајловић (86) који већ више од пола века чува гробове српских војника на Зејтинлику

Свака породица у Србији изгубила је некога у Првом светском рату, прича Србин Ђорђе Михајловић (86) који већ више од пола века чува гробове српских војника који су пре 100 година сахрањени на гробљу у Солуну.

"Ово је моја породица. Знам имена свих војника овде и њихове животне приче. Сада их причам њиховим унуцима и праунуцима", прича Михајловић, а преноси у репортажи АП.

Србија, која је учествовала у Првом светском рату од самог почетка, имала је армију од око 350.000 војника, од који је око 130.000 погинуло.

"Трећина војске је изгубљена. То је прича коју би свет требало да зна. Свака породица је имала жртву", каже Михајловић.

На том гробљу су сахрањени и чланови његове породице: деда, ветеран из Првог светског рата који је постао први чувар тог гробља, као и његов отац који га је наследио. Михајловић намерава ту да ради док не умре, а онда ће и он бити сахрањен на том месту.

Његов деда Сава је почео да ради овај посао када је гробље изграђено на месту некадашње пољске болнице. Ђорђев отац Ђуро је преузео бригу о гробљу и бавио се тиме све до смрти 1960. године.

Михајловић и даље живи у кући која је изграђена за његову породицу на самом гробљу, наводи америчка агенција.

Он носи старе униформе и пуши цигарете "дрина" које су биле популарне међу војницима у рововима.

"Носим униформу да би људи могли да ме препознају зато што

посетиоци не знају увек где да иду. Међу униформама је и одећа из Првог светског рата коју носим у част војника", прича Михајловић.

Око 7.500 Срба је сахрањено у Солуну, где су делови гробља резервисани и за Французе, Италијане, Британце и Русе који су тамо погинули. Михајловић се стара само о српском делу.

Михајловић, који има две ћерке, зна да ће његова породична традиција бити прекинута када умре и зато обучава млађег шегрта кога му је доделио Београд.

"То ми је најтеже да прихватим. Овде сам рођен, овде сам одрастао. Играли смо се у пољима која су некада била око овог места. Овде смо створили своје породице. Ја сам могао да одем у пензију. Али ово за мене није посао, већ сам живот", завршава своју причу Михајловић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (21)

Dimitrije

08.11.2014. 20:59

@Pale RS - Ove price nikad nije dosta i treba se uvek ponavljati da bi nas uvek podsecala na nasu slavnu herojsku proslost i poreklo. Nazalost, nisi svestan situacije u kojoj se nalazimo, brate...;)

смедеревац

08.11.2014. 23:09

@Pale RS - Сваки Божији дан могу да понављају! Сваки! Ово мора да се чује, мора да се зна! Деда, жив на био још много лета!

M

08.11.2014. 20:30

Ovo je najsrpskije od svega srpskog. Kad linija izmedju zivota i smrti nestane.... Slava im. Sa obe strane linije. I hvala.

Bojan

08.11.2014. 20:34

Svaka čast starino . Na žalost koliko brinemo o svojoj prošlosti pokazuje se u sadašnjosti i tek će se pokazati . Ovog čuvara naše istorije nema ko da nasledi !

Bojan

08.11.2014. 23:29

@Bojan - Kada nekom u 86-oj pošalju šegrta biće da nema, mada bolje i to ! Drago mi je što i neki koji su jedva naučili da pišu umeju da ostave komentar. Zato im se valjda znakovi interpukcije oproste, makar on bio i nepristojan !

Rade

09.11.2014. 15:16

@Bojan - Pravi korisnici interneta po pravilu ne koriste znakove interpunkcije.Samo "pismeni"kao ti to rade.Shvatio si kasnije da gornji tekst o čika Đorđu nisi pažljivo pročitao i nisi primetio da već ima naslednika u poslu.'Ajd' u zdravlje.

Ja

09.11.2014. 20:24

@Bojan - Jednom rečju pravi korisnici interneta po tebi treba da budu nepismeni, mašala !? Čoveku u 86-oj šalju šegrta, alo ! U zdravlje i tebi !

Брчко

08.11.2014. 21:29

Мој наклон до земље како за овог човјека, тако и за наше јунаке који почивају ту! Нажалост тих величина од људи је све мање међу нама Србима! Мало ко од народа у свијету има тако славну историју као ми Срби, само то не знамо да поштујемо! Више цијенимо и волимо туђе а своје све заборављамо па чак и наше свето писмо ЋИРИЛИЦУ!

tanja muskovic

08.11.2014. 21:34

Toliko pozitivnosti i zdravog razuma u njegovim godinama jos nisam videla letos sam videla deka Djordja koji sa toliko emocija prica da nemogu a da vam ne krenu suze.Dragi prijatelji ako vas put nanese u Solun ne zaboravite deda Djordja i ponesite mu nesto iz Srbije voli drinu bez filtera

jovandeka

09.11.2014. 17:11

Deda Djordje je simbol Srbije.On nam pronosi ima i lsavu u svijetu.Koliko ljudi u toku godine prodje kroz ovo spomen groblje i uvijek je tu deda Djordje.Toma Nikolić da mu na svečanosti u Beogradu dodeli najveće srpsko odlikovanje,na ponos njegovim unucima i praunucima.

Danica

09.11.2014. 17:41

Veliki pozdrav čika Đorđu i da nam još dugo poživi. Posjeta Zejtinliku je potpuna uz njegovu priču.

Dragan

11.11.2014. 08:18

Bio sam na "njegovom" groblju 2005. godine. Taj obilazak Zejtinlika, njegova objasnjenja i slikanje sa njim - sve tu to iskustva koja ne bih menjao ni za sta u zivotu. Nadam se da mu je Vlada RS u medjuvremenu poslala pomocnika jer imao je zelju da nekoga obuci i pripremi ga za svog naslednika.