Владика Теодосије: Снажни су наши корени на Космету
05. 01. 2014. у 21:15
Епископ рашко-призренски Теодосије о Божићу, монаштву и идентитету: Наше најважније светиње и даље стоје непоколебљиво. Велику наду нашем народу даје обнова Богословије у Призрену
Иако Божић дочекујемо са великом радошћу, пред чудесном тајном оваплоћења Сина Божијега, који је постао човек да би нама отворио врата вечног живота, као и претходних година и овог пута не можемо да сакријемо тугу у својим срцима јер бројни косовско-метохијски Срби ни овај Божић неће прославити у својим кућама и уз своје светиње, у којима су крштени и уз које су живели и одрастали.
Ово, за „Новости“, истиче епископ рашко-призренски владика Теодосије, и наглашава да је Српска православна црква била и остала стуб опстанка и останка српског народа на Косову и Метохији. Владика објашњава да је српски народ управо кроз цркву пустио снажне корене на Косову и Метохији, које нико, ни насиљем, не може да умањи. Снага монаштва је, истиче владика, у дубокој вери, а наши манастири су одувек били места сведочења истине и љубави.
* Српска православна црква је била и остала темељ окупљања српског народа на Косову и Метохији. У каквом су положају данас наша црква и светиње на КиМ?
- Српска православна црква на Косову и Метохији и даље остаје непоколебљив стуб нашег народног идентитета и постојања. Свој идентитет смо дубоко засновали на светосавској традицији и вековима смо га неговали уз наше светиње, од којих су неке од најзначајнијих управо на овим просторима. Тешко је говорити о нормалном животу Цркве у условима у којима је две трећине наших верника и даље у прогонству, али наша вера је вера пуна наде, јер је њено коначно исходиште радост будућег живота у Царству небеском. Благодарећи Богу, наше светиње су безбедне, колико је то могуће рећи у овом тренутку, и трудићемо се и даље да чинимо све што је у нашој моћи како бисмо и даље обезбедили њихов дугорочни опстанак.
* Већину манастира престали су да обезбеђују војници Кфора. Да ли се монаштво осећа довољно заштићеним и које су светиње тренутно најугроженије?
- Заштита наших светиња коју је обављао Кфор много нам је значила у послератном периоду, јер иначе, тешко да би оне биле очуване. Иако се заштита коју нам сада пружа косовска полиција не може мерити са заштитом коју нам је раније пружао Кфор, ипак можемо рећи да до сада није било већих инцидената по питању безбедности, и да је тренутно за нас и то решење боље него да уопште немамо заштиту. Кфор још увек обезбеђује манастир Високи Дечани, који је од стране екстремиста оружано нападан четири пута. Ту још увек имамо озбиљних проблема са локалном албанском заједницом. Само пре неколико дана, једна група њих организовала је демонстрације пред манастиром, што показује да смо још далеко од услова за нормалан и миран живот.
* Од 1999. године на Космету је порушено и уништено више од стотину православних светиња. Може ли то умањити значај постојања српских корена на простору Космета?
- Наш народ је кроз своју светосавску цркву пустио тако дубоке и снажне корене на Косову и Метохији да нико не може, ни после таквог и толиког насиља, да умањи значај наше духовне и културне баштине на овом простору. Иако је уништено или оштећено око 150 храмова, успели смо да неке од њих у међувремену обновимо. Наше најважније светиње и даље стоје непоколебљиво, и то не само као споменици, већ као живе светиње са монашким братствима и сестринствима и редовним литургијским животом. Данас нема никога у међународној заједници ко не види колики је допринос духовности и култури дала наша црква и зато би сваки нови покушај насиља над нашим светињама нанео штете, у извесном погледу, и самим косовским Албанцима.
* Обнова српске културне баштине и даље траје. Шта бисте истакли као најбитније од досадашњих радова?
- Главни циљ обнове није само реконструкција зграда - цркава и пратећих објеката - већ обнова парохијског и литургијског живота. Са великом благодарношћу Богу могу да кажем да смо обновили неке запустеле парохије у којима сада активно живе и раде наши свештеници са својим породицама. Посебно бих истакао Приштину, Вучитрн, Урошевац, Пећ, Исток, Ђаковицу и наравно Призрен, где је недавно урађен велики посао на реконструкцији оштећених фресака у Богородици Лјевишкој. Велику наду нашем народу даје обнова Богословије у Призрену, у којој засад имамо 37 ученика и осам предавача. У години 2014. очекујемо да се обнова настави реконструкцијом две највеће зграде комплекса Богословије.

- Снага нашег монаштва је пре свега у дубокој вери и посвећености Господу Христу, без обзира на степен образовања и на њихово социјално порекло. Многи од њих проживели су овде и тешке године оружаног конфликта и дубоко су решени да остану и истрају у својим светињама, па било то и по сваку цену. У свим нашим манастирима живи се активним молитвеним и литургијским животом и стално имамо младића и девојака који долазе у наше светиње и траже свој духовни пут. Зато смо дубоко уверени да ће број наших монаха и монахиња наставити да расте у годинама које су пред нама.
* У којој мери монаштво утиче на духовни живот српског бића на Космету, односно у очувању идентитета, вере и традиције?
- Монаштво је један од најважнијих елемената црквеног живота, посебно у нашој епархији, где имамо непрекинуту традицију монашког живота, од средњег века наовамо. Светиње као што су манастир Пећка патријаршија, Дечани, Грачаница, Девич и друге дубоко су уткане у биће нашег народа и многима би било незамисливо да живе на Косову и Метохији а да се не чују звона наших светиња и да се у њима редовно не узносе молитве Богу. Монаштво је један закорак у будућу реалност Царства небеског и зато наши манастири стално чувају живу веру у народу да је за малена свако земаљско царство, а да је наша истинска отаджбина она небеска која тек долази.
Branko
05.01.2014. 21:23
Nema tu ni "V" od verske poruke, sve je obično politikantstvo. Pere ruke od KiM kao Pilat.
@Branko -
Nekad bili ali pocupase ih nato,eu i siptari.
Zalosno je sto nasi popovi poistovecuju Veru sa politikom.Ako zele da se bave politikom neka registruju stranku a za sada neka se posvete Veri i upitaju se zasto sve vise ljudi izbegava njihovo posrednistvo u Veri i postovanju Boga.
Коментари (8)