Тањуг постаје приватна медијска кућа
13. 12. 2013. у 21:12
Држава ће наредне године морати да се одрекне власништва у националној агенцији. Новац из буджета само до половине 2014.
НОВИНСКА агенција Тањуг неће бити трансформисана у биро за информисање Владе Србије, него ће постати приватна медијска кућа. Ако буду поштовани рокови зацртани за приватизацију медија, најкасније до краја наредне године држава ће газдовање Тањугом морати да препусти некоме другом.
Судећи по томе како су испланирани трошкови из државне касе за 2014. новог власника Тањуг ће морати да добије још у првих шест месеци, јер само за тај период постоји као ставка у државном буджету.
Тако ће Тањуг, после 70 година државног финансирања, живети искључиво од зараде на тржишту. Ова агенција није обавештена да је држава предвидела финансирање само за првих шест месеци.
- Ресорно министарство културе и информисања није могло да нам одговори на питања с тим у вези до усвајања буджета - објашњава за „Новости“ Бранка Ђукић, директорка Тањуга. - Финансирање у буджету је вероватно планирано у складу са најавама за низ мера консолидације јавних финансија и реформу јавног сектора, укључујући „кресање“ јавне потрошње, субвенција свим јавним предузећима, не само Тањугу, као и њихово реструктурирање, те трансформацију.
Она додаје да је Тањуг поуздан и незаобилазан ослонац штампаним и електронским медијима и као такав не би требало да брине за будућност.
Са друге стране, Саша Мирковић, помоћник министра културе задужен за медије, објашњава да ова агенција у предлогу закона о јавном информисању нема никакав посебан третман, већ за њега важе иста правила као и за све остале медије.
- Држава има рок да се повуче из власништва у свим медијима до краја 2014. године и ту је Тањуг изузетак само по томе што је у стопроцентном државном власништву - објашњава Мирковић. - Али још немамо финални текст закона који ће уредити област јавног информисања, па и питање Тањуга. Имамо једну верзију, коју су у Београду погледали и експерти из Брисела. Послали смо тај документ у надлежна министарства, да дају своје примедбе. Када нам они врате своје верзије и буду унете финалне измене, текст још једном иде у Брисел.
А када добије „зелено светло“ европских законописаца, биће прослеђен Влади Србије на усвајање.
Zabrinuti Beograđanin
13.12.2013. 21:41
Interesuje me: a) da li je Tanjug vlasnik zgrade i b) hoće li privatizacija biti lopovskog tipa kao i sve do danas što znači da će se neko za siću dokopati zgrade u centru Beograda, ako je Tanjug vlasnik zgrade. A posle tobože uspešne privatizacije, o čemu će danima trubiti sve režimske novine, dolazi već poznati scenario- ljude na ulicu, zgradu na prodaju, Tanjug u istoriju! Sprema li se i ovde jedna od uobičajenih prevara i pljački?
Ok, a jel razmislio neko da Tanjug ima arhiv od drzavnog znacaja, i da bi sadrzaj tog arhiva trebalo da ostane drzavno vlasnistvo i da se preda na cuvanje Arhivu Srbije ili Arhivu Jugoslavije?
znaci ostalo nam je jos godina dana prividne slobode stampe, a onda nastupa potpuni mrak. Kad Tanjug, Politiku i Novosti kupe nasi zapadni "prijatelji" videcete sta znaci demokratija. I sada smo kolonija, a sta nas jos ceka... Kad ova vlast zavrsi svoj mandat, od Srbije nista nece ostati.
Коментари (3)