Владика Иринеј: Брига за Србе света дужност
01. 07. 2013. у 21:25
Владика бачки о ситуацији на КиМ и помирењу са Мађарском. Државни врх има пуну подршку СПЦ. На Косову се спроводи „мекши“ терор над нашим народом
СТРАДАНЈЕ српског народа и Српске православне цркве на Косову и Метохији, које несметано траје, не види се из Брисела и Берлина. Добро ће се, међутим, приметити свака српска грешка и пропуст у спровођењу споразума са Приштином. Молимо се Богу да његова примена не доживи неславну судбину многих претходних „договора“.
После Видовдана, који је ове године протекао у знаку одобравања почетка преговора о приступању Србије ЕУ, али и напетости и инцидената на КиМ, овако говори портпарол Светог архијерејског сабора СПЦ епископ бачки Иринеј (Буловић). Он наглашава да је у покрајини сада на делу „мекши“ терор над Србима, али и да државни врх има пуну подршку Цркве у борби за бољи положај народа у покрајини.
* Да ли ће се Црква укључити у најављени наставак разговора са Приштином, посвећен статусу и имовини СПЦ на КиМ?
- Разговоре је започела и води их држава Србија, а не Црква. Сматрам да у непосредном и искреном разговору Цркве и државе, уз обострано разумевање и добру вољу, и поред разлика у приступу појединим питањима, постоји неопходно јединство и сагласност у суштинском опредељењу за будућност, па и бољитак српског народа на КиМ. Уверени смо да председник, Влада и Скупштина делују у том смеру. Они за то имају пуну подршку СПЦ. Једино што је за Цркву неприхватљиво јесте одрицање Србије од њене јужне покрајине, а то, верујемо, није прихватљиво ни нашој држави, нити српском народу у целини.
* Како видите ситуацију на КиМ у светлу спровођења договора
постигнутог у Бриселу?
- Постоји бојазан да ни међународни протекторат и присуство НАТО снага на КиМ ни најновији преговарачки процес у Бриселу нису донели правду ни решење проблема. После рушења и скрнављења православних светиња, изгона стотина хиљада Срба, трговине људским органима и сличних злодела, сада је на делу „мекши“ терор - варварско уништавање споменика, убиства, напади на имовину, гетоизација, претње... Света дужност свих нас је да, упркос свему, водимо недељиву бригу о сваком човеку и храму на КиМ. Увек смо спремни на разговор и делање, поготово кад је реч о положају наше цркве у покрајини.
* Очекујете ли да ће Музеј жртава мађарске рације и откривање споменика Мађарима убијеним на обали Тисе 1944. и 1945. затворити ратно поглавље међу житељима Војводине?
- Српски и мађарски народ деценијама живи у миру и сарадњи. Сваки поступак који нас приближава истини, приближава нас Богу, дубљем самопознању и људима са којима живимо. У једном случају реч је о ратном злочину Хортијеве нацистичке државе над апсолутно невиним Србима, Јеврејима и Ромима, познатом као Шајкашка и Новосадска рација 1942. године. У другом се ради о деловању новоуспостављених комунистичких власти у највећем броју на основу пресуда за конкретне злочине, о чему постоји литература и историјска грађа. Музеј жртава рације и споменик на Тиси свакако треба да служе познању истине. Свака невина жртва пред Богом је иста и заслужује достојно обележје.
* И Скупштина Србије осудила је акте против цивилног мађарског
становништва, а неки су чак оцењивали да је реч о „куповини“ мађарског гласа пред одлучивање о прикључењу ЕУ...
- Сваку иницијативу која доприноси успостављању бољих односа и сарадње међу народима, поготову суседним и хришћанским, Црква поздравља и подржава. Дубоко сам уверен да акти које доносе две државе, у које укључујем и недавни сусрет двојице председника у Чуругу, неће продубљивати старе ране него ће допринети унапређивању братске љубави и сарадње између два хришћанска народа, који један са другим живе дуже од миленијума.
D€MOKRATA (DSS)
02.07.2013. 07:19
Ovaj se samo brine za srpske pare...!!
@D€MOKRATA (DSS) - Ma dosadio vec i samom sebi, ali nece da prizna.
Krokodilske suze.
Valjda za duše, pope, to vam je posao, za Srbe brine država sa svojim instrumentima. ovo je kao kod Nušića, svi rade neki tudji posao!
Episkop Irinej podrzava aktuelanu vlast..Vise od pola Sabora ne stoji iza odluke vlasti u Srbiji da predaju Kosmet. Tako da Backi episkop moze da govori samo u svoje ime.
Коментари (5)