Лјиљана Смајловић опет председница УНС

Тањуг

12. 05. 2013. у 11:34

Изборна скупштина УНС одржана је јуче на Златибору, а Смајловић, која је била једини кандидат, добила је 124 од 140 гласова чланова Скупштине

БЕОГРАД - За председника Удружења новинара Србија (УНС) поново је, тајним гласањема, изабрана Лјиљана Смајловић, саопштио је данас УНС.

Изборна скупштина УНС одржана је јуче на Златибору, а Смајловић, која је била једини кандидат, добила је 124 од 140 гласова чланова Скупштине.

Изабрани су и нова Управа са 40 чланова, Надзорни одбор и Суд части.

Обраћајући се Скупштини након избора, Смајловић је рекла да се слобода изражавања не сме трампити за радна места, јер то изазива аутоцензуру која узрокује неповерење јавности у слободу штампе.

УНС ће се енергично борити против помора локалних медија, рекла је Смајловић и додала да, када је у питању доношење Закона о јавном информисању и медијима, последња линија одбране УНС је захтев да локалне самоуправе издвајају минимално два одсто буджета за независно пројектно финансирање медија.

Смајловић је рођена у Сарајеву 1956. године. Дипломирала је новинарство 1977. године на Факултету политичких наука Универзитета у Сарајеву.

Од 1978. до 1992. године била је запослена у сарајевском "Ослобођењу" на пословима скупштинског извештача, уредника политичке рубрике и дописника из Брисела.

У јануару 1993. године, по пресељењу у Београд, запошљава се у листу "Време", а 1997. године постаје спољнополитички уредник магазина "Европљанин", да би 1999. године прешла у НИН, где ради до 2005., када је именована за главну и одговорну уредницу листа "Политика" (смењена у октобру 2008. године).

Члан је саморегулаторног Савета за штампу и Комисије Владе Србије за разматрање чињеница у истрагама о убиствима новинара у Србији. Добитница је награде УНС Димитрије Давидовић за 2007. годину.

Говори енглески и француски.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (7)

stranac

12.05.2013. 13:35

dobra vest. ja je uporedjujem sa novinarima na zapadu pogotovo u stampi na nemackom jeziku i ona je u internacionalnom poredjenju sposobna ne samo sa lingvisticke vec i sa pravne tacke gledista. onaj ko cita i na drugim jezicima ili slusa razgovore na razlicitim televizijama kao ja vidi i kvalitet i nivo i nezavisnost odnosno zavisnost i pritisak na one koji pisu ili postavljaju pitanja. o pravnoj strani i da ne govorimo na srpskom svako prica i pise sta hoce nije cudo da niko nista ne veruje.

perica

12.05.2013. 14:33

To uglavnom je dozivotna funkcija ,jer ovoliki put [Sarajevo,Evropa ,Srbija] se neprelazi nizasta !

Nobady

12.05.2013. 21:42

Bravo za gospođu Ljiljanu, volio bih da se jednog dana vrati na svoje staro mesto urednika onih velikih novina..Da,sem Novosti Srbija dobije bar još jedno objektivno glasilo..