Вратимо се на огњишта

Драгана Зечевић

08. 01. 2011. у 20:57

Владика Теодосије, епископ рашко-призренски: Обнова порушених храмова дугорочни задатак Цркве. Дијалог пут ка решењу

УСЛОВИ за повратак Срба на Косово и Метохију далеко су од добрих и носе велике тешкоће и ризике. Не можемо, међутим, да чекамо да нам други стварају боље околности. Свако би требало да дође на своје огњиште и тако допринесе повратку. Примери појединаца који су то учинили, иако малобројни, уливају наду да ће њиховим стопама кренути и остали расељени Срби.

Овако, за „Новости“, говори новоустоличени епископ рашко-призренски Теодосије (Шибалић). Сличну поруку народу у покрајини он је упутио и на божићној литургији у храму светог Ђорђа у Призрену. Владика наглашава и да је повратак историјског и духовног средишта Епархије рашко-призренске у град на Бистрици, после 11 година избеглиштва, својеврсни позив Србима да се врате тамо где припадају.

* Какви су планови обнове и изградње порушених православних светиња на Космету?

- Обнова уништених храмова наш је дугорочни задатак. Подижући светиње, радимо на обнови црквеног и духовног живота. Уз обновљене храмове у Приштини, Истоку и Призрену, последњих месеци удахнут је нови живот и угашеним парохијама, тако што смо у њима поставили младе свештенике. Планирамо и обнову парохије у Пећи, као и наставак обнове комплекса Богословије у Призрену. Ту ћемо, уз Божију помоћ, поново да покренемо црквено-просветни рад.

ЛЈУБАВ ЈЕ НАЈВЕЋЕ ДОБРО * УТИСАК је да смо као народ дезоријентисани. Много је и лажних добара која се промовишу као истинска...
- Човеку је од Бога дат дар слободе, али да га користи разумно и одговорно, а не ради личног уживања и похоте. Када душом и телом овладају страсти, човек постаје неспособан за заједницу са Богом. Уместо бића заједнице, постаје усамљеник који се гуши у сопственим амбицијама да нађе неку овоземаљску срећу. Истинска радост и срећа постоје само када схватимо да је служење ближњем у љубави не губитак, већ једино добро. То је и суштина Цркве и живота у њој.

* Црква је била стожер опстанка српског народа на Космету и у најтежим временима. Како видите улогу цркве у данашњим околностима?

- Најважнији задатак биће јачање духовног рада и наставак хуманитарне помоћи угроженом становништву. Важно је и да народне кухиње које води НВО „Мајка девет Југовића“ наставе да раде. Уколико буде услова, њихов број биће повећан. Црква треба да гради општу слогу, јер само јединствени и солидарни можемо да опстанемо.

* Каква је ситуација у манастирима које више не обезбеђују снаге Кфора? Како оцењујете сарадњу са Косовском полицијом?

- Сматрам да није сазрело време да обезбеђење наших најважнијих и најугроженијих светиња буде у рукама Косовске полиције. У њу немамо поверење, какво смо имали у војнике Кфора, који су били професионалнији, али и боље разумевали међуљудске односе. Нисмо, међутим, у стању да бирамо, већ смо принуђени да прихватајући понуђено, чувамо наше светиње и народ.

* Више од деценију од ратних збивања на Космету Срби су и даље у изузетно тешкој ситуацији. Чини се да су на измаку снаге. Како их, после толико искушења, охрабрити да остану у покрајини?

- Епархија ће уложити све напоре да помогне опстанку Срба на Космету. За разлику од претходне епархијске управе, када се много причало о патриотизму, а мало радило са народом, ми ћемо да јачамо духовни живота нашег народа. Неће нам бити боље ако смо огорчени на све око себе. Вера у распетог Христа, међутим, учи нас да се зло побеђује добротом, мржња љубављу, а безнађе надом у Господа. Повратак нашег народа вери, отвориће му нове изворе снаге.

РАЗЛИКОВАТИ ЦРКВУ ОД СЕКТЕ * ГОВОРИ се да се део рашчињених монаха, које СПЦ сматра сектом, вратио у Епархију којом управљате. Шта ћете учинити у вези с тим питањем?
- Као што је Синод СПЦ саопштио, реч је о секти, која је, срећом, без подршке народа. Ако буде потребно, предузећемо додатне црквено-канонске и законске мере, како би СПЦ на КиМ сачувала своје име, интегритет и имовину. На подручју Епархије нећемо дозволити секташке активности. Међусобне поделе сада нам најмање требају. Најважније је да наш народ уме да разликује цркву од секте, свештеника од распопа, а веру у Христа од религиозно-политичке идеологије.

* Међу Србима на Космету присутне су и поделе, нарочито око признавања институција такозване државе Косово. Како превазићи разлике које постоје?

- Улога Цркве јесте да чини да поделе нашег народа буду што мање и да Срби, без обзира на политичку припадност, осећају да су један народ Божји. Она не делује као политичка институција, јер се тако своди на пуку идеологију. Али, мора да учи и народ и његове вође о свести да лични интереси не смеју бити изнад користи заједнице. Не очекујмо да нас други разумеју и подрже, ако то сами не умемо.

* Будућност Космета у Србији посматра се различито. Већина сматра да се покрајине нико не сме одрећи, али се чују и гласови да да је неповратно изгубљено.

- Косово није само политичко и територијално питање. То је место нашег завета са Богом. Нашим повратком том завету, на основама хришћанске вере и наде, немогуће га је одузети. Политичке ситуације су се мењале кроз историју, и тако ће бити и убудуће. Ако Космет гледамо само као питање националне идеологије и територије, изгледа као изгубљено. Уколико, међутим, укључимо своје срце, одговор је сасвим супротан.

* Верујете ли у, како политичари најављују, постизање компромиса између два народа дијалогом Београда и Приштине?

- Дијалог је једини пут ка решавању проблема на КиМ. Други не могу да нађу решење за наше проблеме. Већина косовских Албанаца тренутно не види будућност у било каквој вези са Србијом. Српски народ, међутим, прва је адреса на којој би они требало да потраже саговорника за своје дугорочне интересе. У предстојећим преговорима Београда и Приштине приоритет треба да буде стварни интерес народа и мир, а не пролазне идеологије. Зато је важно да људи добре воље буду на дистанци од свих који мисле да се насиљем остварује срећа.

ЧУВАЈМО ВЕРУ

* КОЈА је ваша порука српском народу на Космету?

- Једина узданица нам је Христос. Зато треба да се вежемо уз Цркву и сачувамо међусобну љубав и слогу. Господ се прославља у слабости и страдању и зато не смемо да губимо наду у њега. Останимо верни својим огњиштима и светињама и изнад свега чувајмо нашу веру.



Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (10)

Postovani Vladiko,

08.01.2011. 21:45

Kada cemo mi Srbi da prestanemo da gubimo apsolutno sve ratove i da apsolutno svaka Balkanska nesreca najvise nas pogodi?!?Mi kao nacija treba dobro da se zapitamo u cemu je problem, i mislim da ocekujuci Boziju pomoc, moze samo da nas nema!! Bog ne pomaze, SAMI SEBI TREBAMO POMOCI I SVOM BLIZNJEM!!!Ako budemo cekali jos 50 godina pomoc sa 'neba' nas Srba NECE BITI!Veliki pozdrav od osobe poreklom sa Kosova i Metohije

tabarnac

08.01.2011. 23:41

Vracanje na ognjista, bla bla bla. Ko ce to da se vrati na Kosovo poslije vise od deset godina od odlaska ? Svi oni koji su otisli su poceli novi zivot negdje drugo. Gdje da se vrate i zbog cega. Moze da se vrati samo neko ko je milioner pa nema vise potrebu nikad u zivotu da radi, ili neko ciji je zivot potpuno promasen, pa mu je svejedno.

Sindjelich 2

09.01.2011. 01:00

To Albanci i cekaju,dok se mi svestimo da je vera jaca od maca, mi ce izgubimo i ovo sto imamo...pomozi si, da ti Bog pomogne.Srecan Bozic.

dobrica

09.01.2011. 05:28

Dobra poruka ali prvo da se patrijarh Irinej sa sinodom preseli u Pecku patrijarsiju da da primer

vela

09.01.2011. 21:13

dokle pisati gluposti,dokle se treba tako ponasati,nemamo stotinu zivota vec jedan koi je vrlo kratak jedva recimo stotinu godina;a pisete da narod cita,"treba pregovarati" pitam ja Vas sa kim ,sa muslimanima,sa hrvatima sa srbima,sa bogom ili vec sa recimo ljudima koi su posteni i misle posteno i radi posteno,a reci cu da svijet nije postao kad si se rodio ti i kad sam se rodio ja vec je mnogo generacija i generacija prozivjelo svoje zivote i ostavila u naslijede mladima da se prenosi .

Milica

09.01.2011. 23:03

E moj Vladiko? sad kad si protero sve ono sto je od Srba vredelo na kosovu sad ces da ih vracas?! Kad si otero sve od monastva sto je vredelo, sad ces crkve da obnavljas. Nek ti je Bog u pomoci jer zaista samo Gospod moze da vam pomogne!!!

emo

10.01.2011. 15:46

Tacno je da su popovi pametniji od politicara, ali kasno ko ce da se vrati kad nema posla. Sta da radi u toj crnoj rupi, kad i sami Albanci beze znate koliko ih je na zapadu, i njima je dojadilo Kosovo. Jedino profiteri i kriminalci beda i sirotinja koja se nije snasla misle o povratku.

Max

17.02.2014. 22:50

Vi u mantijama ste pozivali na Tachijeve izbore i time priznali nezavisnost Kosova!