Брзи удар на рак
10. 04. 2009. у 20:55
Захваљујући "Новостима", 120 пацијената упућено у Кладово на радиотерапију. Марија Мусулин: Хвала "Новостима" што не чекам четири месеца
Томислав Божиновић (51), из Београда, крајем јануара је оперисао канцер на гркљану. После тога, лекари су му препоручили зрачење, које су му заказали тек за - пола године!
Захваљујући акцији "Новости", коју су подржали РЗЗО, Министарство здравља и београдски Институт за онкологију, овај човек је већ почео терапију. Нјему ће се, наредних дана, прикључити још 120 пацијената из целе Србије.
- Оперисала сам рак материце - надовезује се на Божиновићеву причу Марија Мусулин (61), из Краљева.
- После тога, наставак терапије зрачењем заказан ми је тек за четири месеца. Али, захваљујући вашем листу, ево ме у кладовском заводу за онкологију и већ сам наставила лечење.
Слична судбина задесила је и Момира Петковића (60), из Смедеревске Паланке. Он је био подвргнут хируршкој интервенцији, којом му је одстрањен канцер на грлу. Зрачење је, уместо за пола године, почео - у петак.
- Немам речи да опишем захвалност вашем листу - каже нам Олга Лапчевић (72), која је 30. јануара оперисала рак дојке. - Наставак терапије ми је био заказан за четири месеца. Али, ево ме овде већ неколико дана и већ се осећам боље.
Радиолог др Драган Аранђеловић, директор Дома здравља у Кладову, у оквиру којег послује и Завод за онкологију (где су се лечили пацијенти из Тимочке Крајине и Браничевског округа), истиче да им је највећи проблем био смештај пацијената, али да је и то решено захваљујући акцији "Новости", Министарства здравља, РЗЗО и београдског Института за онкологију.
- Пацијенти ће бити смештени у нашој здравственој установи, хотелу "Ђердап" и неготинском Дому здравља - објашњава др Аранђеловић. - Наредних дана, овде ће зрачну терапију отпочети 120 пацијената из целе Србије.
Наш саговорник истиче да је највећи проблем кладовског завода за онкологију тај што немају довољно места да приме све пацијенте. Он каже да у осмокреветним собама лежи и по 10 пацијената којима је неопходна зрачна терапија.
- До сада смо овај посао, на два апарата, стара 35 година, обављали ја, физичар Драгомир Пауновић и четири техничара - објашњава др Аранђеловић. - Сада имамо и помоћ колега из Београда. Али, оно што је најбитније, јесте податак да нам је одобрено да два лекара пошаљемо на специјализацију из радиологије, захваљјући чему ћемо ускоро моћи да, уместо једне, радимо и по две смене.
ПОТРЕБНИ НОВИ АПАРАТИ
Кладовски стручњаци, упркос томе што зрачну терапију обављају на апаратима који су одавно амортизовани, важе за најугледније у земљи.
- Редовно имамо контроле Интернационалне атомске организације, са седиштем у Бечу, који су увек не мало изненађени када виде какве резултате постижемо са апаратима на којима радимо - речи су физичара Драгомира Пауновића. - Међутим, када бисмо добили нову опрему, тврдим да би наши резултати били далеко бољи.
Zoran
11.04.2009. 14:26
Odlično ,sada kao pravi novinari ispratite tih 120 pacoijenata i utvrdite koliko njih će ostati živi.Jer svo lećenje se i vrši zbog toga
Коментари (1)