Права има 50.000 породица
07. 12. 2005. у 19:31
Професор Економског факултета у Београду др Лјубодраг Савић: Укупна потраживања Србије према Космету су између десет и 14 милијарди долара. Дуг КиМ од 1,116 милијарди долара води се као дуг Србије, а Београд су само камате на тај дуг досад коштале 350 мил
Према проценама Лјубодрага Савића, професора Економског факултета у Београду, потраживање Србије према Косову и Метохији креће се између 10 и 14 милијарди долара.
- Косовски дуг од 1,116 милијарди долара води се као део српског дуга. Србија је у последњих неколико година само на име камата косовског дуга морала да издвоји 350 милиона долара - каже професор Савић и, изводећи рачуницу о новцу уложеном за изградњу Косова и Метохије, враћа причу на године непосредно после Другог светског рата и оснивање Фонда за кредитирање бржег развоја неразвијених република и покрајина.
- Од 20 милијарди долара, колико су, према проценама, за неразвијена подручја у ондашњој СФРЈ укупно издвојиле развијене републике - Словенија, Хрватска и Србија са Војводином - у јужну покрајину је отишла најмање трећина тих средстава. Србија је, према истим подацима, издвојила за Космет између две и три милијарде долара - каже проефсор Савић и указује да је Уговором о сукцесији регулисано, колико је њему познато, да наплату дуга од око седам милијарди долара према том фонду преузима Србија. Али, с обзиром на снагу косовске економије, врло је неизвесна реализација аранжмана.
По подацима Привредне коморе Београда, предузећа из централне Србије располажу на Косову и Метохији са 1.218 фирми и објекта, а фирме из Војводине са 140.
- Тешко је проценити њихову вредност, али ако се зна да је просечна вредност српског предузећа продатог у процесу приватизације у протекле три године била око 600.000 долара, долази се до суме од 800 милиона долара у српским предузећима на Космету - каже проф. Савић, и подсећа да наши сународници имају право на 20 посто прихода од њихове приватизације. Међутим, одмах додаје да нема информација да је неко то право и остварио.
Свему овоме треба додати имовину наших грађана који су после бомбардовања морали да напусте Косово и Метохију. Реч је о 200.000 расељених или између 40.000 и 50.000 породица. Ако се, рачунајући земљиште и објекте, њихова имовина процени на око 100.000 долара по домаћинству, стиже се до додатних још око четири милијарде долара.
- Кабинет покојног премијера Зорана Ђинђића затражио је својевремено од Савета безбедности Уједињених нација, Европске уније, Групе 8, Светске банке и ММФ да спрече Михаела Штајнера да приватизује 350 друштвених и 12 јавних предузећа. До сада нико на те захтеве није одговорио. Није ми, такође, познато да је актуелна влада било шта на том плану урадила - каже професор Савић и указује да би српски преговарачи морали да у јавност изађу са свим подацима и да - поред историјских и културних - заштите и економске интересе Србије у јужној покрајини.
ГРАНИЦА ИМ 1989.
ПТТ има на Косову и Метохији 130 објеката, ЖТП 55, ЕПС 18, а "Србијашуме" 45."Лола корпорација" има изграђене капацитете у Зубином Потоку, Лешаку, Штрпцу и Витини, "Термовент" у Ораховцу и Липљању, "Зеленгора" у Сувој Реци, "Минел" у Приштини, Косовској Митровици, Клини, "Кока-Кола" у Липљању. Неке фирме попут "Генерал експорта", "Минела", "Прве искре" и "Центропрома" учествовале су у реализацији самоуправних споразума о удруживању и стварању заједничких програма са предузећима на Косову и Метохији. За УНМИК је, међутим, 1989. година "линија разграничења", и све што се у привреди дешавало после тога сматра се "неисправним", укључујући и припајања косовских предузећа појединим фирмама из централне Србије и Војводине - каже професор Савић.
РАЧУНИЦА ПКБ
ПКБ корпорација је израчунала 2002. године књиговодствену вредност за 12 својих предузећа на Косову, и дошла до 281 милион марака. Међу тим предузећима су и "Пећка пивара", "Косово вино", "Орвин" и "Метохија вино" - фирме које су ПКБ припојене 1992. године. Компанија "Дунав осигурање" по основу заробљене имовине и акција, које је имала у "Трепчи", оштећена је за око 30 милиона марака, плус 15 милиона ненаплаћених потраживања - каже проф. Савић.
ТОЛСТОЈЕВА 47-49
ФЕБРУАРА 2005. на Косову је, у тзв. трећем таласу приватизације продато 12 предузећа: Фабрика стакла, "Фазита" и Индустријска зона "Фазита", Фабрика фрижидера из Урошевца, Плантаже "Штимље", складиште "Дерма комерца", Штампарија "Прогрес" из Косовске Митровице, "Бујцесија - Захац" из Пећи, Штампарија "Призрен", складиште "Бугазилек" и две продавнице Штампарије Косова у Ђаковици и Сувој Реци.
Из другог круга приватизације преостала су још два уговора за хотел "Адриатик" и фабрику "Силкапор" из Качаника, а из трећег круга - "Плантаже Урошевац", тржни центар "17. новембар" и предузеће "Перпарими" из Србице.
Професор Савић зато подсећа да сви који имају потраживања треба одмах да поднесу захтев Косовској поверилачкој агенцији, са свим образложењима и документацијом. Преко: Канцеларије "Еу стуб" у Београду, Толстојева 47-49.
Milja
07.12.2005. 23:40
Postovana gospodo, pa prosto je ne shvatljivo da se nesto ceka i cuti a u pitanju su ogromne pare koje su nam tamo zarobljene.A jos tragicnije je sto se svake godine njihov dug placa.Pa da li je nasa vlast popila buniku.Molim vas, posaljete zvanicne note svima koji upravljaju Kosovom,UN.Umniku ili vec kome,pa onda presavijete tabak i tuzite ih medjunarodnom sudu.Molim vas,ako nema odgovora,zna se sta treba dalje raditi.Oni nama mogu da naplacuju dug koji nismo napravili,nece da odgovore na nase zahteve da nam se ne otudjuje imovina,prodaju nasu imovinu i vi cutite.Molim vas podneo kabinet pokojnog Djindjica,pa gde je sledeca vlast,pa ministar finansija koji izdvaja pare,pa ko te pare odobrava da se placaju za ono sto nismo zaduzili. S, postovanjem, Milja
Коментари (1)