Гасе хашку неправду на Светог Николу

Љиљана Бегенишић

29. 10. 2017. у 13:26

Трибунал у Хагу остаће упамћен као један од најконтроверзнијих у историји правосуђа. За 63 осуђена Србина хиљаду година робије. Последња пресуда 22. новембра Младићу

Гасе хашку неправду на Светог Николу

Хашки трибунал

ПРЕСУДА српском генералу Ратку Младићу, која ће бити изнета 22. новембра у Хагу, биће последња велика одлука Хашког трибунала. Овај суд, који ће остати упамћен као један од најконтроверзнијих у историји, затвара се 31. децембра. Званична церемонија затварања биће одржана 19. децембра, у дану када Срби славе једну од својих највећих слава, Светог Николу.

Трибунал су формирале Уједињене нације пре 24 године да донесе правду жртвама и помири завађене народе у региону. Убрзо је, међутим, постало јасно да Хаг има пре свега улогу да за сва недела окриви једну страну у сукобу - Србе!

- Када сам први пут дошао у Трибунал 8. новембра 1994. године, мој први утисак био је да се спрема велика представа политичког суда - присећа се за "Новости" Милан Вујин, први српски адвокат у Хагу, који је бранио Душана Тадића. - Наиме, челници Тужилаштва и Трибунала стално су били у контакту са политичким, а не правосудним органима држава насталих распадом СФРЈ, вршећи притом притиске на политичке органе, а не обављајући своје дужности које су подразумевале утврђивање постојања ратних злочина.

Епилог је следећи:

Оптужено је 161 лице, од којих су више од половине Срби - њих 108, а осуђено 63. Када се саберу казне затвора, Срби су добили више од хиљаду година робије. У Хагу је умро Слободан Милошевић не дочекавши крај процеса, у притворским јединицама умрла су још четворица Срба, неки су преминули по разним казаматима...

Трибунал је на свој списак тражених ставио цео војни и политички врх Србије и Републике Српске. Србија је од Видовдана 2001. године, када је изручен Слободан Милошевић, тамо послала још једног свог председника - Милана Милутиновића, затим председника РС Радована Караџића, председнике влада, начелнике генералштабова, министре унутрашњих послова, и многе друге политичке, војне и полицијске руководиоце...

Тренутно у Хагу чаме Радован Караџић и Ратко Младић. Караџић је првостепено оптужен на 40 година робије, сада је у току жалбени поступак. Младић чека првостепену пресуду.

За друге народе, међутим, правда је била мало другачија - у Хаг су доспевале углавном вође паравојних и терористичких организација, који би, по правилу, били оптужени за нешто што нису урадили и - пуштани су на слободу. Списак је пун звучних имена - Орић, Харадинај, Готовина, Маркач... По правди Хашког трибунала они су - невини.

Милан Вујин каже да је Трибунал судио пристрасно и да ни на који начин није допринео помирењу, већ напротив, одлуке које је доносио допринеле су још већем супростављању народа и вера.

- Узроке за пристрасно понашање Трибунала треба тражити у самој основи која је пронађена за формирање суда, а то је извештај комисије УН о разарањима у Сарајеву, а да нико никада није ни поменуо разарања у осталим деловима бивше БиХ, посебно у оним где су живели Срби - истиче Вујин.

КАНЦЕЛАРИЈА УМЕСТО САВЕТА ВЛАДА Србије основала је 2004. године Савет за сарадњу са судом у Хагу, а на његовом челу од тада до данас је Расим Љајић. Савет још увек формално постоји, али не функционише у ранијем обиму. Сада бригу о сарадњи са Трибуналом води Канцеларија при Министарству правде.

Ништа боље мишљење о раду Суда нема ни Бранко Лукић, адвокат Ратка Младића.

- Трибунал није тежио да утврди истину. Настојао је да осуди и оптужи, односно да победи у утакмици у којој су највећи губитници Срби, јер их је највише и оптужено и осуђено - рекао је Лукић за наш лист.

И Зденко Томановић, који је у Хагу бранио Слободана Милошевића, сматра да Хаг није испунио ниједан задатак.

- Није допринео суочавању са прошлошћу. Није допринео ни успостављању поверења и сарадње у региону. Напротив, од почетка рада продубљује неспоразуме - рекао је Томановић раније за "Новости".

Где је Трибунал највише погрешио?

- Сребреница је највећа грешка Трибунала - сматра Лукић. - Постоји пет различитих цифара када је реч о броју жртава у Сребреници. То је неозбиљно.

Да је учинак суда мршав сматра и Расим Љајић, дугогодишњи председник Националног савета за сарадњу са Хагом:

- Један циљ је био да починиоци најтежих кривичних дела буду кажњени, а многи су на слободи. Други циљ је био да жртве добију неку сатисфакцију, али ако питате њихове породице, ни оне нису задовољне, а ни трећи циљ - помирење у региону - није достигнут, јер су народи међусобно удаљени светлосним годинама.

ПОСЛЕ ЗАТВАРАЊА ОСТАЈЕ МЕХАНИЗАМ

СУД ће, и након што формално престане да постоји, преостале задатке обављати преко такозваног Механизма суда (ММКС). Како ће Механизам функционисати објашњава нам Бранко Лукић:

- Он ће одлучивати о жалбама или помиловањима оптужених који издрже две трећине казне. Механизам ће бити у истој згради у Хагу, Теодор Мерон ће остати председник, али ће судије радити по позиву. Судије неће као до сада бити стално запослене, већ ће бити формиран списак на коме ће се наћи и нове судије и они који су до сада радили. Њих ће Мерон позивати по потреби. Плаћаће их, као и до сада, Уједињене нације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (11)

Neno

29.10.2017. 14:17

Ako sve ovo znamo zašto onda priznajemo ovakav sud i odluke!!! Srbija i Srbi moraju da se ograde i jasno kažu da nas ovaj sud i odluke ovokvag suda ne interesuju. Svim srbima kojima je suđeno u hagu dati orden za hrabrost .

neno dodatak

29.10.2017. 15:27

@Neno - Ako je takav sud zasto su srbi isporucivali svoje ljude koje je trazio sud?

Кипераш

30.10.2017. 08:53

@Neno - Нено, испоручили их НЕ Срби! Неки нови, модерни СРБИ!

Aleksandar

31.10.2017. 13:32

@Neno - Isporucili ih bez blage reci IZDAJNICI Srbije i Srbskoga roda

Кипераш

29.10.2017. 14:19

Све нас, а, и Њих у Хашком Казамату, који суде Српском Роду, стићи ће Казна Божија! Свакоме по "заслузи"!

даље

29.10.2017. 14:27

Живјеће то даље кроз судове БиХ као и Србије - до у недоглед!!!

Momcilovic Desimir

29.10.2017. 21:36

Bio sam četiri puta na demonstracijama u Ševeningenu.protiv odluke suda da se sribi rigorzno kažnjavali radili su za njihove poslodavce koji su ih plaćali smatram sve haške presude treba revzirati jer nisu osudjeni imali medjunarodni pravni tretman ai osnivanje ovog suda nije od generalne skupštine UN nelgalno osnivanja takvog suda nema pravno dejstvo .

Дућа

30.10.2017. 08:17

Никад нисмо смели да дозволимо да Србе било ко испоручи Хагу ..Кукамо како нас је Хаг оцрнио шта смо очекивали.. Сами смо предајом својих људи злотворима допустили себи ову непреавду..Једино је Шешељ добровољно отишао и потукао Хашки трибунал до ногу...

Галеб

30.10.2017. 10:02

Формирање хашког суда са очигледним циљем да кажњава претежно Србе и то без основа и доказа, срамно је само по себи. Очекивано је било да ће се и затворити на један од највећих српских празника св. Николу. Како би Србе што више унизили, највеће одлуке Суд је доносио најзначајнијих датума за српску историју. Да је среће да Младић буде ослобођен, а гашењем Хага ваљда ће се многа зла угасити.

cupavi berlin

30.10.2017. 14:27

Prava Drzava ne Izrucuje svoje Gradjane nikome,ako su krivi Sudi se u svojoj Drzavi.Posto mi imamo Drzavu ??????????????????????:Tako nam i Jeste.

NI AUSVIC NIJE DUZE TRAJAO

01.11.2017. 12:17

Haski tribunal (konc-logor) za srbe, po trajanju je usio i najzloglasnije logore smrti u evropi.