Обнова Народног музеја после 50 година!
05. 07. 2016. у 07:00
Почела реконструкција зграде Народног музеја у којој је смештено наше национално благо. Постављена заштитна ограда око здања, а радници фирме "Кото" од јуче спремају градилиште
.jpg)
Фото Н. Фифић
ПОСЛЕ више од деценије чекања, коначно почиње обнова здања на Тргу републике у коме је смештен Народни музеј! Тиме се после 13 година од затварања сталне поставке и пола века од последње реконструкције отвора ново поглавље у историји ове институције.
Београдско грађевинско предузеће "Кото", које изводи овај посао, јуче је поставило заштитну ограду око Музеја. У наредних неколико дана биће постављена спољна канцеларија за раднике.
- У току су последње припреме за почетак грађевинских радова у згради Народног музеја - рекла нам је Бојана Борић Брешковић, директорка Народног музеја. - Паралелно теку припреме извођача радова и нас из Народног музеја. Један део запослених је измештен из самог објекта. Распоређени су у Галерију фресака и Музеј Вука и Доситеја. Преостало је још да изнесемо мобилијар који се налази у овој згради. Радници ће ући у Музеј кад се заврше све припреме.
"Кото" је, иначе, прошле године успешно обавио реконструкцију фасаде Народног музеја, на 4.200 квадратних метара, уз замену 276 прозора. У великом инфраструктурном захвату учествују још три домаће фирме - "Термоинжењеринг", ТВИ и "Топвуд".
- "Кото" се уистину показао и доказао као добар извођач приликом ранијих радова на згради Народног музеја - каже Бојана Борић. - Ми смо оптимисти и верујемо да ће ова озбиљна институција, после бременитог пута којим је прошла, добити оно што заслужује. Да се раније размишљало о изводљивим и одрживим пројектима, Музеј не би ни био тако дуго затворен.
Пројекат рестаурације, санације и адаптације зграде Музеја обухвата обимне грађевинско-занатске радове на свим етажама, укључујући замену дотрајалих инфраструктурних инсталација, увођење нових савремених система, санацију и адаптацију кровних површина и свих простора намењених смештају и презентацији културних добара.
Укупна вредност најављеног посла је 824 милиона динара (без ПДВ-а), а целокупна сума обезбеђена је из буџета Републике Србије.
.jpg)
По завршетку радова, здање Народног музеја у Београду ће у потпуности одговарати најсавременијим музеолошким стандардима. Када обнова буде завршена, збирке наше националне културне ризнице биће изложене на чак 5.300 квадратних метара, што је 47 одсто од укупне површине здања од 11.180 квадрата. У зграду ће посетиоци улазити из Васине улице, а по обиласку, излазити на Тргу републике. Паралелно с реконструкцијом, запослени у Музеју, који баштини више од 400.000 археолошких и уметничких предмета, радиће и на новој сталној поставци.
ДУГ ПУТ ДО НОВОГ ОБЈЕКТА
ЗДАЊЕ које је 1903. године изграђено за потребе смештаја Управе фондова, 1933. је проширено и дограђено за потребе Државне хипотекарне банке. После разарања у Другом светском рату обновљено је, а потом 1966. реконструисано, дограђено и адаптирано за потребе Народног музеја.
.jpg)
"КОТО" је већ дуги низ година једно од наших најозбиљнијих грађевинских предузећа која се баве заштитом споменика културе. Учествовало је и у обнови наших манастира на Косову и Метохији - Пећкој патријаршији, Грачаници, манастиру Дечани..., а његови запослени су реконструисали кулу Небојша, Музеј Вука и Доситеја, Југословенско драмско позориште, Музеј ПТТ-а, тврђаву Кастел у Бањалуци... Обнављају и средњовековни град Ново Брдо на КиМ.