Рампа за хит списатељице

Б. ЂОРЂЕВИЋ

01. 06. 2016. у 20:01

Објављен списак књига које ће се откупљивати за библиотеке. Одбијена дела Јелене Бачић, Весне Дедић

Рампа за хит списатељице

Јелене Бачић

КОМИСИЈА Министарства културе за овогодишњи откуп књига за јавне библиотеке објавила је данас спискове са изабраним делима. Конкурисала су 223 домаћа издавача, са 3.181 насловом, а стручни жири се определио за 1.982 књиге из продукције 179 кућа.

Приметно је да се овога пута чланови комисије за откуп (којом је председавао историчар Милош Ковић) нису руководили само најширим укусом публике, што је била једна од највећих замерки ранијих избора. Са списка предложених књига изостављен је роман Јелене Бачић Алимпић "Казна за грех - Ноћ када су дошли сватови", први део трилогије, дело које је прошле године обарало све рекорде читаности и тиража код нас.

Нема ни књига хит списатељица Весне Дедић и Иване Кузмановић, као ни љубића славне Данијеле Стил, Норе Робертс, Аманде Квик... Чуди, међутим, да у библиотекама неће бити ни дела Вука Драшковића "Исусови мемоари", као ни збирке Лазара Ристовског "Једноставне приче".

- То је срамна одлука коју је донео политички анимозитет комисије према мени и теми романа - каже за "Новости" Вук Драшковић. - Роман је прича о злочинима српских служби безбедности над цивилима у ратовима у Хрватској и БиХ и није подобна за квази патриоте.

НАЈВИШЕ "ЛАГУНИНИХ" НАСЛОВА ОД чак 303 наслова, колико је предложила "Лагуна", комисија је на листу ставила 113. "Вулкану" је од 218 књига изабрано 83, "Службеном гласнику" од 129 књига - 106. "Пчелици" је од 107 одбијено само шест, Завод за уџбенике од 86 наслова на листи има 58, "Дерета" је од 73 стигла до 59... "Агора" је понудила 27 књига, "Архипелаг" - 37, "Боока" - 19, и прошло је све, док је "Геопоетици" од 47 одбијена само једна.

Драшковић напомиње да ова одлука ипак не смањује читаност нити велики тираж његових романа.

Овим одабиром комисије завршен је тек први круг, увек неизвесног надметања наших издавача да за своје наслове обезбеде место на полицама библиотека и за то добију паре из државне касе. Сада су на потезу библиотекари, који ће се до 6. јуна опредељивати за оно што сматрају атрактивним за читаоце. Тек тада ће се знати прави резултат конкурса и позиција културне лествице.

Стезање каиша погодило је и ову област, па се прошлогодишња сума од 100 милиона за откуп, овога пута смањила на око 87,5 милиона динара. Издаваче више од беспарице брине да ли је оваква стратегија откупа добра, тачније да ли је библиотекарима дата превелика слобода избора. Ако се буду руководили принципом "шта људи највише траже", постоји опасност да држава финансира херц-романе и пуку забаву, а закине квалитетну прозу и поезију, али и научну литературу.

- Ово још ништа не значи. Видећемо шта ће и колико библиотеке тражити - каже, за "Новости", Ненад Шапоња, писац и главни уредник зрењанинске "Агоре". - Држава би откупом морала да стимулише издаваче да објављују некомерцијалне ствари, неке велике светске песнике, на пример. Комисија министарства би, такође, требало да одреди које књиге морају да уђу у све српске библиотеке.

ОДАБРАНА И ДЕЛА "НОВОСТИ" КОМПАНИЈА "Новости" предложила је четири своја наслова, и комисија их је одобрила. Реч је о мемоарима Мире Марковић "Било је то овако", књизи Зорана Љ. Николића "БГ приче", делу Душанке Бојичић "Буквар понашања у цркви" и "Српским народним бајкама".

Други проблем са откупом, по његовим речима, јесте у томе што се обавља једном годишње:

- Тако се сада жирирају неке књиге које су објављене у јануару или фебруару 2015. То значи да читаоци чекају годину и по дана на могућност да је позајме из библиотеке, а исто толико и издавачи на новац који би их подстакао да наставе даље. У Хрватској се откуп обавља три пута годишње, уз дупло више пара.

Незадовољних, међутим, има и после прве рунде. Издавачкој кући "Паладин", коју води и уређује писац Горан Скробоња, одбијена су сва четири предлога, међу којима је и специјално издање "Rubber soul project", јединствени омаж "Битлсима". Ово дело чине две књиге, два ЦД-а и ДВД са филмом Динка Туцаковића о вишедеценијском пројекту у коме учествује и чувени Растко Ћирић.

- Нелогично је и да није прошао други део читаног романа Роберта Р. Макамона "Вучји сат", јер је прошле године прихваћен први део - каже нам Скробоња.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (27)

Cameo

01.06.2016. 21:53

U ovome je jako teško odrediti granicu. Sa jedne strane treba ljudima omogućiti knjige koje ih najviše privlače, a onda će možda početi i druge knjige da čitaju i pozajmljuju iz biblioteke. Jednako tako, negde treba staviti granicu i reći šta jeste a šta nije za biblioteku. Problem je što knjiga jednog dobitnika nobelove, kao što je Ljosa sa knjigom "Avanture nevaljale devojčice" uđe u biblioteke, a samo delo nije ništa bolje od romana Jelene Bačić koje se na tim istim policama neće naći.

mala razlika

02.06.2016. 02:33

@Cameo - ima istine u ovim redovima, ali znate, ako se nekom dopadne ta ljosina knjiga, mozda ce uzeti jos neku njegovu da procita i one ostale skoro sve imaju nheprolaznu vrednost. a ako uzmu cit lik voditeljku, sve dodje na isti kalup...

Joca

02.06.2016. 07:35

@Cameo - Ne, cekaj ... ti si upravo izjednacio dela Ljose i one voditeljke tres talk-show emisije? Ahahahaha ... kralju najveci.

@Voditeljka kod Željka Mitrovića.

02.06.2016. 17:54

@Cameo - I ona je "spisateljica", šta god taj pojam Novostima značio?

Дража

01.06.2016. 21:58

А зашто они лепо не поклоне своје књиге библиотекама? То је најмање што могу да учине а уједно и себи чине услугу стављајући своја дела на располагање великом кругу читалаца.

E moj Drazo

01.06.2016. 23:20

a zasto bi poklonili dzabe nesto na cemu su tesko radili? i mislis li ti da se otkupljuje samo jedna knjiga jednog pisca? budi slobodan i stvori nesto sam a onda to pokloni. nista ti s pravom ne pripada dzabe.

Lale V.

02.06.2016. 00:20

Knjige Jelene Bačić Alimpić su zavrednele da budu na policama biblioteka; zanatski su dobro urađene!

vjeko

02.06.2016. 02:38

reliktni partijske drzave i lose kadrovske politike osecaju jos i u kulturi

misirac

02.06.2016. 07:12

Komisija ministarstva kulture donela odluku, cuj molim te da se u stivo od javnog znacaja uvrsti knjiga Mire Markovic, ovo je kulturni skandal.

brzan

02.06.2016. 07:15

Mira Markovic dobila priliku da se nadje na policama nasih biblioteka i to sve na racun poreskih obveznika ove zemlje, ima li tu logicno objasnjenje.Sramota sta radi ovi iz ministarstva (ne)kulture.

dorotej

02.06.2016. 07:23

Vuk Draskovic fapsen,prebija, ubijan nema prava ni na najmanju satisfakciju u ovoj drzavi .Nema prava da mu se roman nadje u srpskim bibliotekama.Ovo drustvo srlja u propast, nema kurs, nema pravac.

Marijana

02.06.2016. 08:09

Dobro je sto su decji izdavaci ucestvovali na tom otkupu jer je potrebno krenuti od pocetka sa stvaranjem mladih citalaca inace ih nece biti. Kompjuteri deci popise mozak i ne misle nista niti su u stanju da mastaju i da normalno pricaju.

sarita

02.06.2016. 08:13

Sramota je da na policama u knjižarama su poređane jedna pored druge sknjige jednog velikana Ive Andrića i pored njega Alimpić, Dedić i ostali samozvani pisci.

Živko Petković

02.06.2016. 09:05

Na tržište,pa koliko se proda,onoliko love!Ovako ,to je samo muljanje,jer ministarstvo (u ovome slučaju) kulture,umesto da narodni novac usmeri,baš u kulturu,oni dele nekim piskaralima,čije pisanje ne čitaju ni njihovi ukućani!

ДрагоЉуб

02.06.2016. 09:28

Народна библиотека добија (узима) од издавача 10 примерака сваке издате књиге, ЏАБЕ.. То би исто био и када би на пример комунална полиција свако јутро из пекара односила по 10 хлебова, кифли, переца.. Да држава заиста жели да нешто поправи, не само на овом пољу, али неће..

Ja

02.06.2016. 12:20

@ДрагоЉуб - Tako je, plus traže (i dobijaju, naravno) PDF fajlove za štampu svih objavljenih izdanja!!! A garancije da to neće ići dalje - nula.

Pamtimomijos

02.06.2016. 09:38

E,pa g-dine Draskovicu Vuce,seca se jos pomelo kako ste I vi bili sluzbenik komunisticke tajne sluzbe SFRJ..Izdali ste stdente 1968 a sad perete saves the pisanjem o tajnim sluzbama po danasnjoj Hrvatskoj,kao da u Srbiji toga nije bilo.Kome se sad opet dodvoravate zarad sitnih pol.poena.Samo se vi nemojte javljali po tom pitanju.

Bane ns

02.06.2016. 13:54

Spisateljica? Voditeljka kic i sund emisija i prijateljica kafanskih pevaca pise knjige? Cekajte,gde sam ja to izgubio kontakt sa realnoscu? Kada je sve ovo naprosto postalo moguce? Sta se to desilo?

Косингас

02.06.2016. 18:19

Није свака написана књига књижевност, и зато јој није место у библиотекама. Узмимо за пример куваре Џејмија Оливера који имају форму књиге и огромне тираже по целом свету, али нити их то сврстава у књижевност, нити је Џејми Оливер писац. Иста је ситуација и са тим Алимпићкама, Дедићкама и осталим! Мајкрософт сваки пут изда књигу са упутством за коришћење новог Виндоуса, па ту књигу ипак не можемо уврстити у опус светске књижевности, без обзира на тираж те корисне књиге.