Симовићу Извиискра Његошева: Неслога је наше зло
04. 02. 2016. у 21:10
Академик и песник Љубомир Симовић пети добитник награде коју додељују Епархија будимљанско-никшићка и компанија "Мона"

Владика Јоаникије честита Симовићу
ПЕСНИК, академик Љубомир Симовић добитник је пете књижевне награде "Извиискра Његошева", а име лауреата проглашено је у четвртак у Народном позоришту.
Награда коју бијенално додељују Епархија будимљанско-никшићка и компанија "Мона", а коју чине повеља, плакета и новчани износ, Симовићу ће бити традиционално уручена уочи Дана Светог Василија Острошког у Никшићу.
Својим доласком на свечаност, поштовање Симовићевом делу и престижној награди указали су ранији добитници Рајко Петров Ного и митрополит Амфилохије, амбасадор Русије Александар Чепурин, Љубивоје Ршумовић, Радомир Андрић и многобројни гости.
- Оно што увек морамо узимати у обзир то је да су Његошу у коме је Исидора Секулић видела песника васионских аспирација, око руку, ногу и крила били везани ланци владара, који су га из тих његових васионских аспирација принудно приземљивали на тло историје једног малог и одасвуд и споља и изнутра угроженог народа. Међутим, можда су управо та приземљења чинила његово дело драматичнијим и садржајнијим и можда су му управо она обезбеђивала продужену актуелност - рекао је Симовић у захвалној беседи.
Питање: "Шта је човек?", по његовим речима, основно је питање пред којим се налази Његош и понавља се у најразличитијим ситуацијама и контекстима:
- Шта је човек у односу на Бога, свемир, нацију и народ, националне митове, религију, историју, политику и коначно на самога себе. Одговори на ово питање крећу се у највећим распонима који ће се у "Лучи микрокозма" сажети у цигло три стиха: "Злоћа, завист, адско наследије, ово чојка ниже скота ставља, ум га опет с бесмртнима равни". Докази и за једно и за друго непрекидно се смењују на Његошевим страницама.
Овај песник, истакао је Симовић, говорио је и о нашем карактеру и менталитету, о неслози:
- Пре Његоша то зло је видео и на њега указао још Доситеј када је упозоравао: "Србија, Босна и Ерцеговина избавиће се с временом од Турака и олободити, али ако народ у овим земљама не почне отресати сујеверје и не искорени мрзост за закон, они ће сами себи бити Турци и мучитељи". Не, дакле, само неслогу - и Доситеј и Његош ће видети још једно највеће зло. Доситеј је казао: "мрзост за закон" а Његош ће закључити: "Рођени смо у бесудну земљу". На неслогу ће нам указивати и Стерија и Змај и Лаза Костић. Овај горки лајтмотив се наставља кроз целу нашу историју и поезију све до данашњих дана. Као да никад нисмо читали ни Доситеја ни Стерију ни Његоша ни Змаја ни Лазу, као да никад нисмо читали никога.
Драгица Бојановић Земун
05.02.2016. 09:10
Одувек сам сматрала да награде треба да добијају млађи песници. Његош је живео 38 година. Зашто онда жири има потребу да награђује 80-годишњаке? Сви досадашњи добитници ове награде лепог имена налазе се на списку свих других наших награда?! То жири себе тобож уздиже, немајући храбрости да награди млађе песнике његошевских година. А има их пуно у српској поезији. Дакле, бесмислено је да награде нижу увек иста старачка имена. Не чува се тако и не гради се тако интегритет једне нове награде.
Коментари (1)