Наши Соколари

М. А. К.

30. 01. 2016. у 10:15

Годину јубилеја МИЈ започиње изложбом о културно-спортском друштву. Стална поставка из музејске лабораторије

Наши Соколари

ПРВОМ изложбом "Ко је Соко - тај је Југословен" (4. фебруара), у јубиларној, двадесетој години постојања, Музеј историје Југославије, представиће део истраживања за будућу сталну поставку посвећену заједничкој држави Јужних Словена, која би требало да буде отворена на стогодишњицу њеног оснивања - 1. децембра 2018. године. Већ у априлу започеће са радом и својеврсна музејска лабораторија "Отворени депо", у простору Старог музеја (тренутно је тамо изложена "Руска авангарда у Београду") где ће у наредне две године, различитим пројектима бити промишљано југословенско наслеђе, најављује Неда Кнежевић, директор МИЈ.

- Наша институција настала је спајањем фондова Меморијалног центра "Јосип Броз Тито" и Музеја револуције народа и народности Југославије, тако да углавном баштинимо експонате везане за социјалистичку државу, а циљ нам је да нову поставку проширимо и на прву Југославију, подстакнемо регионалну сарадњу и отворимо дијалог о свим феноменима везаним за југословенство - објашњава Кнежевићева.

Једна од тих појава која сведочи о наслеђу прве Југославије, чији су трагови остали видљиви и у оној послератној, јесте соколарство. У периоду Краљевине Југославије значајну улогу у промовисању интегралног југословенства имало је управо Соколско друштво Југославије. Културним и просветним активностима обухватило је велики део становништва и значајно утицало на образовање, посебно у сеоским срединама. Соколске активности, попут слетова и ношења штафете, после Другог светског рата преузела је Народна омладина и скоро истим акцијама наставила рад на ширењу југословенства.

Поставка "Ко је Соко - тај је Југословен", чије су ауторке Веселинка Кастратовић Ристић, Јована Караулић и Владана Путник, осим експоната из колекције МИЈ обухватиће и предмете из 11 музеја из Србије и пет из приватних колекција. У објекту "Музеј 25. мај" биће изложено више од 150 артефаката, међу којима су свечане одоре, соколске хаљине, капе, значке, документи, разгледнице, штампани материјал, програми слетова, програми свечаних академија, нацрти соколских домова, као и око 100 фотографија.

РЕКОРДНИХ 100.000 ПОСЕТИЛАЦА

У МУЗЕЈУ, који је прошле године забележио за наше услове импресивних 100.000 посетилаца, за јубилеј припремају и две конференције. Социјалистичким наслеђем у европској уметности 20. века бавиће се "Наши хероји" (пројекат који је први међу нашим музејским институцијама добио финансијску подршку из Фонда Креативна Европа), а поводом 55. година Покрета несврстаних, биће покренут и "Несврстани музеј", у оквиру кога ће се МИЈ повезати са сродним институцијама из земаља Трећег света.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације