Лаш Свенсен: Страх се најбоље продаје
15. 12. 2015. у 12:32
Лаш Свенсен, норвешки филозоф, за "Новости" говори о феноменима савременог света. Већи је ризик да погинеш на тротоару него од тероризма

Фото А. Станковић
ЖИВИМО у култури страха. Људи упорно говоре да су уплашенији него што су били пре. Верују да су се ризици повећали, да небезбедно живе у свету који било кад може да се окрене против њих, да тло може да им зачас буде измакнуто испод ногу. Али чак и уз свакодневне терористичке претње, ово је најсигурнији свет и најбоље време у историји човечанства - каже, за "Новости", норвешки филозоф и есејиста Лаш Фр. Х. Свенсен, аутор књиге "Филозофија страха".
Осим књигом о страху, светску пажњу, уважавање и популарност стекао је низом наслова у којима тумачи друге феномене савременог света и нашег времена, међу којима су: "Филозофија досаде", "Филозофија моде", "Филозофија зла", "Филозофија рада". Свенсенова дела код нас објављује "Геопоетика", а недавно је био гост Београда и манифестације Недеља норвешке књижевности, коју је организовао Српски ПЕН центар.
Посебно актуелна показала се његова анализа страха и утицаја овог осећања на свакодневни живот, коју је објавио 2008:
- Није ствар у томе да смо данас изложенији ризицима, него је наша свест о ризицима повећана. Живимо у илузији да би живот требало да буде ослобођен ризика. То не може да се постигне. Обузетост ризицима постаје наша највећа опасност.
А живот без ризика, по његовим речима, не би ни био пожељан, јер све безбедносне мере су скупе, сужавају слободу и утичу на живот.
- Примећујете то чим крочите на аеродром. Кључна ствар је да се живи слободно, без превише бриге, спонтано и без мера предострожности. А у култури страха све је потенцијална претња. Стално се питате да ли је нешто опасно, што вас спутава.
Страх је, додаје овај аутор, и важан политички ресурс, једно од најбољих средстава у политичком дискурсу. Уз то је и најважнија роба којом баратају масовни медији:
- Кад год вам говоре да је нешто веома опасно и претеће, можда је заиста и тако, али би увек требало да се запитате ко вам то поручује и зашто баш сада. Страх су одувек гајили, обликовали и подгревали политички и економски интереси. Што се медија тиче, страх је одлична роба и изузетно се добро продаје. Медији морају непрестано да одржавају однос са публиком, и да јој говоре: "Ово се може догодити и вама!"
Тенденција медија да преувеличавају ствари, по Свенсеновом мишљењу, уочљива је и по питању тероризма:
- Наравно да га морамо узети за озбиљно, на државном нивоу, али обичан грађанин не би о томе требало превише да размишља. Погибија у терористичком нападу спада у најређе смртне случајеве. Чак и када бих знао да ће одређеног дана бомба експлодирати у подземној железници у Лондону, не бих се плашио да идем метроом. Ту дневно пролазе милиони људи, и вероватноћа да будеш жртва је мала. Већи је ризик да погинеш на тротоару, да ти нешто падне на главу.