Фестивал ауторског филма: Простор слободе и маште
29. 11. 2015. у 07:00
На 21. Фестивалу ауторског филма, пројекцијама у Југословенској кинотеци представља се нови програм "Храбри Балкан". Голубовић: Србија је у кинематографији некад била доминантна на Балкану

"Сизиф К." филм Филипа Гајића
КРАТКИМ играним остварењима која су приказивана на великим светским фестивалима - "Абдул и Хамза" нашег редитеља Марка Грбе, и "Беладона" хрватске редитељке Дубравке Турић, у Југословенској кинотеци у Узун Мирковој започео је нови програм 21. Фестивала ауторског филма "Храбри Балкан".
Значај овог програма, како су на конференцији за новинаре истакли Срдан Голубовић, председник савета ФАФ, Маша Сеничић и Стефан Иванчић, селектори, полази од чињенице да су кинематографије земаља које припадају балканском региону некада биле водеће по броју најзначајнијих светских филмских награда, укључујући и Оскар, а да се данас та позиција полако мења у корист кинематографија латиноамеричких држава.
- Ми смо некада живели у земљи која је била доминантна на простору Балкана када је кинематографија у питању, али и шири аспект културе, а данас, нажалост, није тако. Сада су турска, грчка и румунска кинематографија далеко испред српске, што је још један разлог зашто је нови програм "Храбри Балкан" важан за нас. Он је замишљен као простор слободе ауторског израза, посебности и маште, јер ова селекција истражује и открива другачије, оригиналне, радикалне, храбре, бескомпромисне, ангажоване, интимне и аутентичне ауторске светове. "Храбри Балкан" има намеру да ослушкује и препознаје нове ауторске гласове и токове балканских кинематографија - рекао је Голубовић, истичући да у свом концепту овај програм садржи све форме - од дугометражног играног и дугометражног документарног филма, до кратког играног и документарног, експерименталног и анимираног филма.
ПРОГРАМ И ПРЕМИЈЕРЕ
МЕЂУ 20 остварења "Храброг Балкана" премијерно ћемо видети и документарац о Бранку Ћопићу "Мала моја из Босанске Крупе" Пурише Ђорђевића, "Другу утакмицу" румунског редитеља Корнелиуа Порумбоиуа, "Уторак" турског редитеља Зија Демирела, грчку "Вашингтонију" Константина Котзаманија, "Један дан у Сарајеву" босанске редитељке Јасмиле Жбанић, "Дворишта" редитеља из Црне Горе Ивана Салатића... У "српској екипи" овог програма поред документарца о Ћопићу нашли су се и филмови "Сизиф К." Филипа Гајића, "Све је више ствари које долазе" Јелене Гавриловић, "Прах" Маје Милош...