Не застају поред Магарећих година
29. 10. 2015. у 21:36
Сајамски школски дан у знаку најбучнијих посетилаца. Збирка упутстава са "Фејсбука" већ бестселер

ЖАГОР хиљада деце традиционално је данас, током Школског дана, испуњавао сајамске хале, којима су се тискали основци, средњошколци па и предшколци пристигли у Београд из целе Србије поводом феште писане речи. Док су једни, као шарена река, промицали између штандова, други, већ мало уморени, седели су у групама на почетку главне сајамске улице, једући сендвиче.
Понеко је у рукама носио, па чак и стидљиво листао неки од наслова "за велике", попут Коељових књига купљених за маму или старију сестру, а једну десетогодишњу девојчицу смо чак "ухватили" задубљену у роман "Зовем се црвено" Орхана Памука, који је пазарила по поруџбини свог оца.
Велико интересовање међу тинејџерима изазивали су очекивано стрипови, како они "старе школе" попут авантура Дилан Дога, тако и јапанске манге.
"Лето када сам научила да летим" један је од траженијих међу насловима "Креативног центра", а препознатљиви хумор Јасминке Петровић и овог пута привлачи читаоце да завире у причу о тринаестогодишњој Нађи. Наше основце заинтересовала је и књига савременог бугарског писца Александра Секулова "Пустоловина на Острву птица", а на штанду истог издавача мноштво публике привлачи и наслов "Дођи на једно чудно место" Весне Алексић - прича о поплавама у Обреновцу. Приручник који се, изгледа, веома допао тинејџерима као категорији која најмање чита, носи наслов "(Не) питај ме како сам", а доказ да и "Фејсбук" (ипак) може да припомогне у придобијању читалачке публике, па чак и неговању културе говора и писања јесте "365 језичких цртица". Овај приручник Виолете Бабић, збирка упутстава објављиваних током целе године на "Фејсбуку", већ је бестселер овог издавача, а од јуче му се придружило - и већ пут до првих читалаца нашло - и "366 језичких цртица".
Да препорука од уста до уста и даље функционише доказује учестало запиткивање основаца за романе Дејвида Валијамса, чије су заплете пред штандом "Прополис букс" неуморно једни другима препричавали и коментарисали.
Лако је ипак запазити да међу намлађим посетиоцима Сајма готово нико не помиње, нити застаје пред књигама које су оплемениле детињство небројених генерација на овим просторима, попут "Магарећих година" или "Баште сљезове боје"...