Куле још без крова
12. 09. 2015. у 15:27
Зашто споро напредује обнова тврђаве Голубац на Дунаву. Јовинова: До лета урађено три одсто радова а исплаћено 30 одсто новца

Радови на тврђави из 14. веке требало да крену од горњих кула, што извођач није испоштовао
ЗА обнову тврђаве Голубац из 14. века до сада је потрошено 30 одсто новца који је обезбедила ЕУ, а урађено је свега три одсто радова! Осим тога, радови се не изводе у складу са пројектом, користи се забрањени цемент, фугују се средњовековне фасаде и потире се њихов оригинални историсјки изгед.
На ово упозорава архитекта Марија Јовин, која је пројекат ревитализације тврђаве Голубачки град урадила на конкурсу општине Голубац (у оквиру ИПА прекограничне сарадње Србије и Румуније).
- Од уговорених 1.760.301,87 евра, извођач "Орнамент инвестинжењеринг" из Београда је до јула добио 514.923,54, а нема ниједног завршеног објекта од укупно 25, нити завршене позиције од 370 предвиђених - наводи Јовинова.
Став наше саговорнице је да према садашњем стању ствари посао никако неће бити завршен у априлу 2016, што је вишеструко штетно:
- Испашћемо неодговоран партнер према ЕУ и тешко да ће иједна наша тврђава после овога моћи да конкурише за њихове фондове, а уз то, после истека договореног рока, према уговору, завршетак радова пашће на терет буџета наше државе.
Она подсећа да је читав пројекат обнове Голупца због захтевности која подразумева и измештање саобраћајнице, подељен на пет делова (пут и тунел, тврђава, визиторски центар, спољашње уређење са инфраструктуром, обалоутврда), а најгора ситуација је, сматра, на кључном објекту - тврђави из 14. века.
- Извођач "Орнамент инвестинжењеринг", који је посао на тендеру (припремила га и спровела Аустријска развојна агенција) добио под неуобичајено поједностављеним условима и са понудом чак пола милиона мањом од пројектантске цене, неадекватно је опремљен и са недовољно стручне радне снаге. За разлику од извођача на осталим деловима, са којима је уговор склопљен по систему "кључ у руке", за тврђаву је уговорено плаћање "по јединици мере", односно по обављеном послу - наводи саговорница, која тврди и да се пројекат мењао и без њеног знања и сагласности.
Извођач радова на Тврђави, упозорава Јовинова, од самог почетка налази разлоге за нерад и тражи измене пројекта и за то наводи временске услове, саобраћај кроз тврђаву и наводне недостатке у пројекту:
- Према динамици радова, која је саставни део уговора, предвиђено је да они отпочну од највише куле док се не измести пут, а затим и свих осталих кула, зидова и других објеката у горњем делу тврђаве. На самом почетку радова извођач је то одбио и прекршио уговор - почео је радове у доњој зони тврђаве, поред асфалтног пута, јер не располаже техничком опремљеношћу да изводи радове у горњем делу.
А, шта је урађено током последњих 12 месеци на девет голубачких кула од којих свака треба да добије и кров, као и да ли ће обнова бити готова до средине следеће године, колико траје уговор са ЕУ, безуспешно смо покушали да сазнамо од Искре Максимовић, директорке "Тврђаве Голубачки град".
Ово предузеће су основали држава Србија и Општина Голубац, како би и после окончања радова оно управљало будућим туристичким комплексом. Одговоре нисмо добили до закључења овог броја, а обећано нам је да ће стићи у понедељак. Максимовићева тврди да поседује обиман извештај о радовима, али због презаузетости није успела да их сажме у облику који би био јасан најширој јавности.
Zbunjena
15.09.2015. 01:01
Nije mi jasno šta nije jasno gospođi Jovin.Pa sad se to tako radi.Niko ih nikada neće uhvatiti jer ih niko i ne juri.
Probleme u rekonstrukciji Golubačke tvrđave izazvala je upravo Marija Jovin čije neosnovane optužbe ovde citirate. Ona je autorka nepotpunog i u nekim delovima potpuno nesprovodivog projekta. Zbog toga je investitor (EU) morao da angažuje novu projektantsku kuću da završi loš projekat Marije Jovin. U tom projektu su nedostajali mnogi crteži, istražni radovi, predmer radova, a neka rešenja koja je Marija Jovin predvidela su potpuna besmislica. Projekat se gotovo iznova radi i otuda i kašnjenje.
@Vladimir - Još 2013.jedan od ćlanova str. nadzora znao je da će biti nadzorni na Golupcu, kasnije je izjavljvao da izvođača zna i da je već imao sa nji problema ali kako vidimo izvođać ne radi ni kvalitetno ni na vreme niti poštuje dinamiku po ugovoru, a novac se topi pa ispade da je za 3 procenta loše urađenog posla već naplatio 30 posto od vrednosti radova. Što Vlado dokumentacija o tome nije dostupna nj Šabiću.Bojim se da o tome nemate šta da kažete osim ako se time na pozabavi finansiska kontrola
@Vladimir - Vladimire, u tekstu citirana Marija Jovin zaista pravi probleme. Taman su se svi lepo uvezali - izvođač-stručni nadzor-ada-iskričavo preduzeće. Niko tu više ne treba, pogotovo ne projektant koji je doneo pare. Tog projektanta treba ukloniti jer neće da učestvuje u nenamenskom trošenju para. Neče ni da pravi dogovore u 4 oka, ali hoće da projekat bude realizovan. Za tvrđavu je izvođaču već plaćeno 515.000 evra. Za isplate neurađenog je projekat bio dobar? Kako li će ADA ovo objasniti?
U projektu Marije Jovin su nedostajali čak i precizni crteži zidina. Po njenom projektu mašinske instalacije je, recimo, trebalo da budu smeštene u prostor palate u tvrđavi koji je još od izgradnje Đerdapa pod vodom! Ovakvim izjavama Marija Jovin po principu pokušava da prikrije svoju krivicu i probleme koje je izazvao njen sramotno loš projekat. Bilo bi dobro da mediji uporede projekat koji je urađen za tvrđavu Ram i ono što je uradila Marija Jovin za Golubac. Videćete razliku.
Коментари (12)