Купац Авале још непознат
13. 05. 2015. у 06:55
Маратонска седница скупштинског Одбора за културу завршена без одговора на важна питања. Шубара: Направљен добар посао за Србију, јер ће у државни буџет отићи 340 милиона динара
.jpg)
МАРАТОНСКА седница скупштинског Одбора за културу и информисање, која је у понедељак трајала више од четири сата, није дала одговоре на важна питања која су последњих месеци била велике теме свих медија - ко је купац "Авала филма" и чији капитал стоји иза фирме "Филмски Пут". Остало је непознато и зашто су продата продуцентска права на филмове који припадају баштини, као и како се десило да Министарство културе на дан продаје овог предузећа кривца "открије" у Југословенској кинотеци.
Од министра културе Ивана Тасовца, осим онога што је јавност већ знала из саопштења која су стизала медијима из његовог кабинета, ни на овој дебати није се могло чути ништа ново. Он је остао "доследан" тврдњама да "Министарство културе није било надлежно за `Авала филм` у стечају, да продајом није угрожена филмска грађа, да је Министарство културе забринуло то што Кинотека није обавила све што је било у њеној дужности, а што је открио Надзорни одбор, али је коинциденција да се то догодило баш 22. априла, на дан продаје "Авала филма".
- Кинотека је последњи пут осамдесетих година прогласила филмове за културно добро од изузетног значаја, утврђено је и да нема централног регистра, а Надзорни одбор Министарства културе биће послат и у друге установе које се баве заштитом културних добара - рекао је Тасовац.
Демантујући разлоге за "интервенцију" овог одбора, директор Кинотеке Радослав Зеленовић истакао је да се "играни филм не штити као посебно културно добро, и да никада у историји Кинотеке филм није штићен као посебно културно добро, већ се као изузетно културно добро штити архивска грађа".
- Мало је рећи да сам непријатно изненађен како је Кинотека, која у жива огроман углед у свету, представљена јавности у поступку продаје "Авала филма". После двадесет три године, колико сам провео у овој кући, и готово петнаест министара културе и влада с којима смо сарађивали за то време, ни по чему нисмо заслужили начин комуникације који је поставило садашње Министарство за културу - путем саопштења која су упућивана медијима, а не Кинотеци, па су ме новинари обавештавали о томе шта се догађа. То је велика мрља која је остала у нашој сарадњи - истакао је Зеленовић.
Он је демантовао и друге тврдње Тасовца, и затражио од директора Агенције за приватизацију, Љубомира Шубаре, који је такође био присутан, да коначно објави ко је нови власник некада највеће филмске компаније на Балкану.
- Јавност још не зна ко стоји иза фирме "Филмски Пут", и коме је продат филмски фонд "Авала филма", што је недопустиво. Не постоји ниједан једини разлог да се транспарентно не објави његово име - рекао је Зеленовић.
На разочарење бројних новинара, и директор Агенције за приватизацију изнео је старе флоскуле, али са новим - закључком:
- С "Авала филмом" направљен је феноменалан посао за Србију, јер ће од 980 милиона динара, за колико је продат, у државни буџет отићи 340 милиона. Дивим се људима који су спремни да плате толики износ за 208 комерцијалних играних филмова.
.jpg)
О томе ко су ти "дивни људи" из "Филмског Пута", зашто се крије њихов идентитет и играју "жмурке" у јавности, Љубомир Шубара није био спреман да говори!
Nix
13.05.2015. 07:22
Pa bolje da je privatnik vlasnik tih filmova bar ih neće besomučno reprizirati na RTSu a filmove neće odnijeti sa sobom u grob već će ih čuvati bolje nego državni činovnici sa bijednim platama.
Nije tajna. Avalu je kupio Željko Mitrović, vlasnik TV Pink.
Konzorcijum postenjacina je kupac....
Коментари (2)